Vali Mahmut Demirtaş: "Adanalıları çok seviyorum"

Vali Mahmut Demirtaş: "Adanalıları çok seviyorum"

Gazette Gazetesi İmtiyaz Sahibi Fatma İnci Gül, Gazette Gazetesi Yönetim Kurulu Başkanı Adem Aköl ve Gazette Gazetesi Haber Editörü Sedat Çetinle, vali atamaları kapsamında Mardin Valiliği’ne atanan Vali Mahmut Demirtaş’a veda ziyaretinde bulundu. Ziyarette konuşan Vali Demirtaş Adana’yı ve Adanalıları çok özleyeceğini belirterek, “Adanalıları çok seviyorum. Haklarını etsinler. Benden taraf hakkımı helal ediyorum. Yaptığım her şey Adana’mıza helal-i hoş olsun. Onlara selamlarımı, sevgilerimi iletiyorum. Allah’a ısmarladık” dedi.

Yaklaşık on güne kadar Adana’dan ayrılacağını belirten Demirtaş, “Adana, bizim unutamayacağımız anılarımızla dolu. İnşallah bir daha bu süreçleri Adana ve ülkemizin hiçbir yerinde yaşamayız. Önce bir bomba olayıyla karşılaştık, iki tane arkadaşımızı şehit verdik. 15 Temmuz’da büyük bir hain darbe girişimiyle karşı karşıya kaldık. Çok şükür o süreci hiç kimsenin burnu kanamadan yönetmeye çalıştık. O süreçte ciddi anlamda çok büyük badireler atlattık ama Adana’ya hissettirmedik. Sel felaketi Adana için ciddi bir krizdi. Yine Covid-19 pandemi süreci Adana için ciddi bir krizdi ama her şeye rağmen sayın cumhurbaşkanımızın liderliğinde, bakanlarımız Ömer Bey ve Jülide Hanım liderliğinde, milletvekillerimizle birlikte Adana’da güzel şeyler başardığımızı düşünüyorum. Yeni organize sanayi bölgelerinin kurulması, küçük sanayi sitelerinin kurulması hem Ceyhan için hem Adana için hem de ülkemiz için çok önemli olan Enerji İhtisas Endüstri Bölgesinde çok ciddi anlamda mesafe aldık. Artık temel atma aşamasına geldi. İmar planlarını bitirdik. Yaptığımız küçük sanayi sitelerinin olsun, organize sanayi bölgelerinin olsun hemen hepsinin 1/5000’lik ve 1/2000’lik imar planlarını bitirdik. İnşallah bunların her birinde artık yapabilecek duruma geldik. Yine Hacı Sabancı Organize Sanayi Bölgesi’nde çok büyük bir ek alan tahsis ettik. Onun kamulaştırma çalışmaları başladı, orada yatırımlar devam ediyor. Yine Adana’nın tanıtımı için çok önemli olduğunu düşündüğüm iki tane lezzet festivali düzenledik. Hakikaten Adana’mızın çok ciddi anlamda bir gastronomi kültürü var ve bu gastronomi kültürünü hem dünyaya hem de ülkemize tanıtmak ve duyurmak için çok güzel festivaller düzenledik. Bu da Adana’ya çok ciddi anlamda katkı sağladı. Bu yıl pandemi sürecinden dolayı düzenleyemedik ama inşallah bundan sonra her nisan Adana’da mutlaka düzenlenmesi lazım. Çünkü Adana’nın tanıtılmasına çok ciddi katkı sağlıyor” diye konuştu.

“SULAMADA KAPALI SİSTEME GEÇİLECEK”

Vali Demirtaş, “Adana’da tarımda bir dönüşüm sağladık. Adana hem ülkemizin bir ambar deposu hem de dünyaya çok ciddi ihracat yaptığımız ilimiz. Bugün Çukurova’nın en büyük bölümü Adana sınırları içerisinde kalıyor. 539 bin hektarlık bir tarım alanı var. Bunun yüzde 80’i sulanıyor. Allah kısmet ederse bu sulamalar bitecek. Kapalı devre sistemli bir sulama sulama sistemine geçecek. Çünkü bizim suyumuz, Adana’nın tamamına açık sulama sistemiyle yetebilecek durumda değil. Şu andaki mevcut su potansiyelinde suyumuzu mantıklı ve tasarruflu kullanırsak, kapalı devre sistemine geçersek Adana’daki arazilerin tamamını sulayacak. Ovaya hem ürün çeşitliliği hem de bereket getirecek. Bir de en büyük problemlerden bir tanesi de suyun erozyona sebep olması. Eğer suyu akıllı kullanmazsanız, su verimli arazilerinizi ve topraklarınızı alıp götürüyor. Buna engel olmak için de mutlaka kapalı devre sistemine geçmek lazım. Bu sistemle İmamoğlu’nda yaklaşık 40 bin dekar alan sulanmaya başlıyor. İnşallah her yeri kapsayacak. Ceyhan’ın, Kozan’ın tamamı sulanacak. Bir de şu an DSİ Genel Müdürlüğü’nün yürütmüş olduğu bir proje daha var. Seyhan ovasının Ceyhan’a kadar tamamının kapalı devre sistemiyle sulanması için bir çalışma başlatıyor. Fizibilitesi yapılıyor, yakında maliyeti çıkacak ve daha sonra da ihaleye girecek. Bu da belki on tane Çukurova olacak demektir. Müthiş bir şey yani ve bu pandemiyle birlikte gıda güvenliğinin de ne kadar önemli olduğu ortaya çıktı. Bizim bu potansiyeli değerlendirmemiz lazım. Yani Adana her anlamda çok güzel bir yer. Adana’nın geleceği çok parlak. Yeter ki biz o tarımdaki dönüşümü sağlayalım, katma değeri yüksek olan ürünleri üretmeye devam edelim. Yani her yıl kendimizi yenileyelim. Tek bir ürün üzerine odaklanmayalım, ürün çeşitliliği yapalım. Çünkü bazen tek ürün problem yaratabiliyor. Satışlarda, üretimde, doğal afetlerde ciddi bir sıkıntı yaratabiliyor. Onun için bizim o ürün skalamızı mutlaka genişletmemiz lazım” ifadelerini kullandı.

“GÜZEL HATIRALARLA AYRILACAĞIM”

Adana’dan güzel hatıralarla ayrılacağını dile getiren Demirtaş, konuşmasının sonunda şu ifadelere yer verdi:

“Adana’nın güzel, hayırsever, cömert insanlarını hiç unutamayacağım. Memleketini, bayrağını, milletini seven ve gerektiği zaman bunlara sahip çıkan yiğit insanlar tanıdım. Adana benim çok hoşuma gitti. Yani güzel hatıralarla Adana’dan ayrılacağım. Geldiğimde de çok şükür her Adanalı ile görüşecek samimiyetim oluştuğunu düşünüyorum. Adana sağ olsun bizi sevdi, bağrına bastı. Biz de onlara bağrımızı açtık.”

Ziyarette konuşan İnci Gül ve Aköl de Vali Demirtaş’a hizmetlerinden dolayı teşekkür ederken, yeni görev yerinde başarılar diledi.

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER