2. Beauty Çukurova Expo şovlarla renkleniyor

2. Beauty Çukurova Expo şovlarla renkleniyor

Gazette Gazetesi İmtiyaz Sahibi Fatma İnci Gül’ün moderatörlüğünü yaptığı “İnci Gül ile Biz Bize” canlı yayın programının bu haftaki konuğu, Adana Kuaförler Güzellik Salonları İşletmecileri ve Manikürcüler Odası Başkanı Hacı Emin Ünal oldu. Bu yıl 2.’cisi yapılacak Beauty Çukurova Expo hakkında bilgi veren Ünal, “Geçen yıl bazı aksaklıklar, olumsuzluklar oldu. Bu sene için “üçe katlarız” diyorduk fakat pandemiden dolayı ikiye katladık. Şu anda da Türkiye’de uluslararası fuarcılığa doğru gidiyoruz” dedi.


İşte YouTube, Facebook ve Twitter’dan canlı yayınlanan o keyifli program;

 

Sayın başkan, sizi daha önce izlememiş olan izleyicilerimiz için

Biraz kendinizden bahseder misiniz?

Ben, 1962 doğumluyum. Yaklaşık 47 yıllık bir meslek hayatım var. Almira Kuaför olarak başladık, seçimle başkanlığa kadar geldik. Adana’da Almira Kuaför Ali olarak tanınırım. Şu anda da görevimin başında, mesleğimi icra ediyorum. Meslektaşlarımla bütünleşmeye çalışıyoruz. Düzenlediğimiz fuar da bunun hazırlığı zaten. Bu şekilde devam ediyoruz İnci Hanım.

 

Geçen yıl düzenlediğiniz fuarda eksikler var mıydı, bu yıl o eksikler tamamlandı mı?

Geçen yıl eksiklerimiz ilk kez düzenlediğimiz için oldu. O, bizim için bir dezavantajdı. Start Fuarcılık’tan Musa Bey ile bu işe gönlünü koyarak, bu yıl çok daha renkli hale getirdik. Dolayısıyla Adana dışından, yurt dışından yine ziyaretçilerimiz olacak. Geçen yıl 48 olan firma katılımı, bu yıl 100 civarında olacak. Geçen yıl bazı aksaklıklar, olumsuzluklar oldu. Bu sene için “üçe katlarız” diyorduk fakat pandemiden dolayı ikiye katladık. Şu anda da Türkiye’de uluslararası fuarcılığa doğru gidiyoruz. Ekibimiz çok iyi. Musa Bey de bu işe çok destek verdi. Katılacak firmalara brifing verildi. Normalde fuarlar yapılır, bitirilirdi ama bu dönem çok büyük destek vererek, brifing vererek bu işi tamamladık. Bu arada bizim dernek başkanlarımız da bu konuda çok gönüllüler. Estetisyenler Derneği başkanım, federasyon başkanım, Öznur Atay, Nuran Şahin, Güner Kaya, Belgin Çoban ve diğer arkadaşlarım bu işe gönül verdi. Ayrıca benim yönetim kurulu üyem Sonay Özoğul, Burhan Karataş gibi bir ekiple devamlı toplantılar yaparak, bir hazırlık yaptık. Adana’nın zaten yerleşmiş firmalar var, onlar bizim baş tacımız. Onlar da olmamış olsa zaten bu fuarı yapamayız. Adana’dan büyümeye çalışıyoruz, Adana’nın adını büyütmeye çalışıyoruz.

 

Geçen yıl bu fuarın birincisi yapıldığında ziyaretçi açısından katılım nasıldı?

Katılımda olumsuzluklardan dolayı bizim için biraz sorun oldu. Çalışmalara geç başladık, reklama geç başladık ama onları örnek alarak bu dönem daha ileriye gidelim dedik. Katılım hem halkımızda hem de meslektaşlarımızda az oldu. Orada da saat sınırı bizim için bir dezavantaj oluşturdu. Yani fuar 7’de kapanıyordu ama bu yıl 9’a kadar uzattık. Böyle olunca çalışan arkadaşlarımız da ziyaretini daha iyi yapabilecek. Bir de pandemi süreci girdi araya tabi. Biz üçe katlamak isterken, şu anda ikiye katlayabildik. Fakat bu katılımla önümüzün daha da açılacağına ben inanıyorum. Bu yıl yurt dışından da katılımlar var. Normalde yaklaşık 25 firma gelecekti, bunun 10’u kesinleşti 15’i katılacağını belirtmedi ama bunlar da bizim için avantaj. Güzellik bizim işimiz. İnşallah önümüzdeki yıllarda daha iyi olacak. Daha iyi çalışmalar yapacağız. Bu sene pandemiden dolayı oluşan kısıtlamalara rağmen arkadaşlarımız var gücüyle çalışıyor.

 

Peki, bu yıl bizi neler bekliyor, ziyaretçileri neler bekliyor?

Bu yıl çok renkli olacak. Konuklarımız var, doktorlarımız var, mankenlerimiz var. Demet Şener, Ivana Sert, Müberya Sağlam gibi isimler olacak. Ciltle, makyajla, cihazlarla alakalı firmalarımız zaten kendilerini çok yenilediler. Yeni cihaz üreten arkadaşlar da var, onlar için de bir sunum olacak bu fuar. Kadın üzerine sunumlarımız olacak. Ücretsiz cilt bakım uygulamaları yapılacak. Bu fuarda çok değerli ustalarımız var. Kurs bitirme belgesi veren arkadaşlarımız var. Çevre illerden buraya gelip de bu eğitimi alacak arkadaşlarımız olacak. Bu arada özellikle cilt bakımıyla alakalı güzel ürünlerimiz var. Hem yenilen yenilenmiş hem de çok kaliteli doğal ürünler var. Yani hanımlar internet üzerinden alana kadar buraya gelebilir. Yerinde görerek, dokunarak ürünleri alabilirler. Saçla ilgili de keratin bazlı ürünler yapan arkadaşlarımız var. Ücretsiz bir şekilde uygulama yapılır, bilgilendirilirler. Bizim de ayrıca Pazar günü şovumuz var. Kaptanımız da Burhan Karataş olacak. Bu işlerden kendimi biraz soyutladım, Burhan’a bıraktım. Sunumu da yönetimi de o yapıyor. Bir de Ankara’dan şov ekibimiz geliyor. Onlar da katılacak ve yaklaşık 70 kişilik bir grup olacak. Bursa’dan, Çorum’dan, Tokat’tan ve birçok ilden misafirlerimiz geliyor.

 

Kendileri mi üretiyorlar bu cihazları?

Evet, bizim Adana menşeili üretici firmalarımız var. Yani direk cihazın beyin yapısını dahi organize eden firmalarımız var. Bu şekilde bir nebze de olsa ithalatı da önlemiş oluyoruz.

Fiyatlar yurt dışından getirilen cihazlara göre fark ediyordur herhalde değil mi?

Hem de çok fark ediyor. Yazılım yapmak önemli bir şey zaten. Buradan dünyaya açılan arkadaşlarımız var. Dolayısıyla çok başarılılar. Zaten ulusal bazda bakıyoruz biz onlara. Bu durum da bizim açımızdan büyük avantaj. Bu tarz firmaları da fuarda ağırlamamız, Adana için çok büyük bir katma değer olayı oluşturuyor. Adana’nın ekonomisine can verecek. Valimiz Sayın Süleyman Elban’ın, milletvekillerimizin katılımı, ayrıca Adana ESOB Başkanı Sayın Niyazi Göger’in de desteği çok önemlidir.

 

Peki, covid-19 pandemisinden ötürü alınan önlemler nelerdir?

Bütün önlemleri aldık. HES kodu istiyoruz girişlerde. Ateş ölçerlerimiz, maskelerimiz falan her şey hazır. Maske orada bizim için sıradan bir şey oluyor. Çünkü zaten her işlemde maske kullanıyoruz biz. Yani ziyaretçilerimiz bu fuarda birçok şeyden faydalanabilir, birçok konuda bilgilenebilir. Zayıflama üzerine cihazlarımız, lazer üzerine cihazlarımız var.

 

Bu fuara sadece ziyaretçiler değil, aynı zamanda burada güzellik merkezi olan, kuaför salonu olanların da katılması gerekiyor ki istanbul’a ya da başka bir yere gitmeden veya sipariş vermeden burada istediği ürüne ulaşabilecek. Öyle değil mi?

Kesinlikle. Bizim buradaki avantajımız; ürünleri üyelerimizin ayağına getiriyoruz. Hiç oralara gidip, masraf etmelerine gerek kalmayacak. Buradaki arkadaşlarımız da çok değerliler. Sözünün arkasında duran, sağlam firmalar. Bir de hepsi de yenilikçi firmalar. Onun için kendilerini bu fuarda çok iyi tanıtacaklar, güvence verecekler. Yani bir insan gelip burada hem izleyecek hem görecek hem de bütün değişiklikleri bir arada yaşayacak. Onlara başarılar diliyorum, Allah bol kazanç versin. Onlar olmazsa bizler burada olamazdık. Bu arada Adana’dan çıkan ve yurt dışına hitap eden Öktem Mobilya var. Uğur Öktem arkadaşımız Mobilyacılar Sitesi’nden Almanya, Finlandiya, İzlanda gibi ülkelere ihracat yapıyor. Yani bir güzellik merkezine, bir kuaför salonuna ne lazımsa oradan tamamlayabilirler. Adana’nın iyiliği için bu tarz arkadaşlarımızı desteklememiz lazım. Nihai tüketicilerimiz, kesinlikle fuardaki katılımcı arkadaşlara güvensinler.

 

Beauty Çukurova Expo fuar fikri nereden çıktı?

Ben 2009 da başkan değil iken moda fuarı yapıldı. İçinde ayakkabıcı, gelinlikçi, çantacı vardı. Bizde moda fuarın da Hac defilesi düzenledik. Bir başkan olarak fuarda öncü olmak benim hedefimdi. 2010 yılında başkan seçildiğimde Eda Hanım ile istişare yaptık. Kanun çerçevesinde bir hesap yaptık ama bu olay bizim boyumuzu aşıyor. TÜYAP’tan kiralık yer alındığın da aşırı kira söz konusu. Bir başkan olarak Adana’da mesleğimize yönelik bir fuar açmak ayrıcalıktır.

 

Fuarın sponsorları var mı?

VORTEX, Korhan Yazıcıoğlu, Yulex, Öktem Mobilya ve Mormed gibi hem Adana hem de Adana dışından firmalar sponsorumuz oldu. Bu firmalar, fuara her zaman destek veriyorlar. Bazı firmalar da sponsor var diye katılmak istemediler. Önümüzdeki yıllarda sistem değişebilir, bakacağız.

 

Fuarların şehir, kent ekonomisine katkısı nedir sizce?

Öncelikle KDV girecek. Adana sosyal açıdan öne çıktı. Çok farklı reklamlar oldu. Şuan Türkiye de her yerde varız. Reklam konusun da Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karaların da çok desteği var. Seyhan Belediye Başkanımız Akif Kemal Akayı da görüşmemize davet ettik. Akif Kemal Akay’ın da çok desteği var. Bize otobüs sağladı. Aslında fuarlara herkes elini taşın altına koyması lazım. Adana ne hikmetse bu gibi şeylerde biraz kısıtlı kalıyor. Her konuda biraz daha destek verilebilir. İnşallah bir daha ki sefere olacak.

 

Fuara gelenlerin sosyal mesafeyi de koruması gerekiyor değil mi?

Fuar alanında koronavirüse karşı alınan önlemlerimiz var. Çalışanlarımız var. Ben buradan tekrardan rica edeyim. Önceliğimiz sağlık, dikkat etmemiz gereklidir.

 

Başkanım son olarak eklemek istediğiniz ve ziyaretçilere özellikle söylemek istediğiniz bir şey var mı?

Kısır bir zamandayız, sosyal aktivemiz yok sizlere güzel şeyler yapmaya çalıştık. Yeni cihazlar, eğitimler, tanıtımlar her şeyimiz var. Dikkatli gelelim. Halkımız tarafından da katılım olursa önlem alalım. Fuarımız ücretsiz, çeşitli hediyelerimiz de olacak bütün meslektaşlarımı ve halkımızı bekliyorum. Fuarımız TÜYAP fuar alanında perşembe günü saat 14.00’da açılıyor, pazar günü akşam 21.00’da kapanacak.

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER