Abit Açıkbaş: Beklentimiz; normalleşme takvimi

Abit Açıkbaş: Beklentimiz; normalleşme takvimi

Yeni tip Koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla mücadele kapsamında İçişleri Bakanlığı’nın aldığı kararla düğün salonları, kafe, bar gibi çeşitli eğlence yerlerinin faaliyetleri durdurulmuştu. Seyhangücü Tesisleri Yönetim Kurulu Üyesi Abit Açıkbaş, konuyla ilgili Gazette Gazetesi muhabirlerinden Cemre Bayrak’a açıklamalarda bulundu. Açıkbaş, “Mevcut düğünlerimizin ertelenmesi bizi maddi, manevi zor durumda bıraktı. Beklentimiz yetkililerin bir an önce normalleşme takvimini açıklaması. Böylece geç olmadan planlama yapma şansımız olur” dedi.


Öncelikle sizi biraz tanıyabilir miyiz, Abit Açıkbaş kimdir?

Ben Abit Açıkbaş. Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Türkçe öğretmenliği mezunuyum. Babam Etem Açıkbaş, Seyhangücü Spor Kulübü Yönetim Kurulu Başkanı. Aynı zamanda futbol kulübümüz var. Burası da belediye tarafından futbol kulübünün yaşaması için yapılmış havuz. Biz burayı büyüttük ve düğün salonu da ekledik. Ben de düğün salonuyla ilgileniyorum. Futbol kulübümüzün yaşaması adına ticari gelir sağlaması amacıyla yapılmış bir salon. Ben de bu salonun başındayım.

Düğün mevsimlerine girmişken düğün salonları yeni tip Koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle kapatıldı. Pandemi süreci düğün salonlarını nasıl etkiledi?

Öncelikle ülkemizi ve tüm dünyayı etkisi altına alan gerek verdiğimiz can kayıpları gerekse maddi, manevi tüm düzeni alt üst eden bu krizin bir an önce bitmesini diliyoruz. Maalesef tüm bu olumsuzluklardan düğün salonu sektörü olarak biz de payımızı fazlasıyla aldık. Yıl içerisinde düzenlediğimiz organizasyonların büyük bir kısmını kapsayan tarihlerde faaliyetimiz durduruldu. Öncesinden planlanan organizasyonlarımızı mart ayı itibariyle ileri bir tarihe ertelemek veya iptal etmek zorunda kaldık. Bizler yıl boyunca tüm planlamalarımızı ve ödemelerimizi düğün sezonu diye tabir ettiğimiz bu sezonda yapıyorduk. Bu nedenle de ödemelerimizi yapmakta ve personel giderlerimizi karşılamakta zorluk çekiyoruz.

Pandemi dolayısıyla geçici bir süre düğün salonları kapatıldı, düğünler, merasimler ertelendi. Süreçle ilgili de henüz resmi kurumlardan herhangi bir açıklama gelmedi. İster istemez de gelin ve damat adaylarının kafasında birçok soru oluştu. Siz Seyhangücü tesisleri olarak bu süreçte nasıl bir yol izlediniz?

İçişleri Bakanlığı’nın tüm düğün faaliyetlerinin durdurulmasına dair genelge yayınlamasının ardından organizasyonları yakın tarihte olan çiftlerimize ulaşarak süreçle ilgili bilgilendirme yaptık. Daha sonra uzman doktorlar ve sektörümüzden tecrübeli isimlerle görüşüp neler yapabileceğimiz hakkında fikir alışverişinde bulunduk. Olayların ani tedirginliği içerisindeki çiftlerimizle sonraki görüşmelerimiz daha yapıcı ve çözüm odaklı oldu. Onlara tüm dünyanın bu durumla savaşırken umutsuzluğa kapılmamaları gerektiğini ve her şeyin çok daha güzel olacağı bir organizasyon hayal etmelerini istedik. Etkinlikleri iptal etmenin sorunları çözmeyeceğini iyi bir planlama ile erteleme seçeneğinin daha sağlıklı bir çözüm olduğunu anlattık ve aynı zamanda sosyal medyayı etkin bir şekilde kullanıp sürekli bilgilendirmeler yaptık. Ertelenen organizasyonlarımız için de Temmuz ve sonraki aylarda çiftlerimize en uygun tarihleri belirlemeye çalışıyoruz. Elimizde olmayan sebeplerden ötürü bazı çiftlerimizin organizasyonlarını iptal etmesi onlar kadar bizleri de üzdü. Seyhangücü Tesisleri olarak her zaman belirttiğimiz gibi önceliğimiz müşterilerimizin mutluluğu ve memnuniyetidir.

Bu süreci umarım en hafif şekilde ve en kısa sürede atlatırız ama şu an pandemi dolayısıyla ertelenen düğün tarihleri vardır. Düğün mevsimindeyiz ve dolayısıyla yeni talepler, yeni görüşmeleriniz de olacaktır. Bu süreci nasıl yönetmeyi planlıyorsunuz?

Şu an piyasaya belirsizlik durumu hakim. Mevcut düğünlerimizde iptaller olduğu gibi yeni düğün görüşmelerimiz de oldukça azaldı. Bu yaz evlenmeyi düşünen çiftler belli bir açıklama olmadığı için kesin bir tarih belirlemekte zorlanıyorlar. Düğün planlamaları adeta durmuş vaziyette. Geçen sene bu dönemlerde yeni rezervasyonlar için sürekli telefonlarımız çalarken şu an büyük bir sessizlik hakim. Müşterilerimize temmuz sonrası gün almalarını tavsiye ediyoruz. Haziran ayı ortasında belli şartlar altında(maske kullanımı, sosyal mesafe ve sınırlı misafir) düğün salonlarının açılabileceği görüşündeyiz ve durum bu şekilde olursa Ağustos ve Eylül ayları çok yoğun geçebilir. Bu sebeple de çiftlerimizin istedikleri ve hayal ettikleri günü seçmek için ellerini çabuk tutması gerekiyor.

Önceki gün İstanbul Toplantı ve Düğün Salonları İşletmecileri Esnaf Odası (İSTDO) Başkanı Adem Sönmez, düğün salonlarına rezervasyonların yüzde 90 oranında düştüğünü ve düğün salonlarının batma eşiğinde olduğunu söyledi. Siz ne düşünüyorsunuz? Yetkililer bu konuda nasıl bir yol izlemeli?

Mevcut düğünlerimizin ertelenmesi bizi maddi, manevi zor durumda bıraktı. Bildiğiniz gibi düğün salonları işletme sahibinin haricinde birçok kişinin de ekmeğini kazandığı iş yerleridir. Organizasyon günleri 30’a yakın ekip arkadaşımızla çalışıyoruz. 30 kişi 30 aile demektir ve maalesef düğünler iptal olduğundan beri çoğunun geçinebilecek başka bir gelirleri yok. Beklentimiz yetkililerin bir an önce normalleşme takvimini açıklaması. Böylece geç olmadan planlama yapma şansımız olur. Her zaman önce sağlık diyoruz ve gerekli önlemleri alıp bol eğlenceli düğünlerimize kaldığımız yerden devam etmek istiyoruz.

Son olarak eklemek istedikleriniz nelerdir?

Son olarak çiftlerimiz umutsuzluğa kapılmadan mutlu günlerinin hayalini kurmaya devam etsinler. Mutluluğa giden her adımlarında Seyhangücü Tesisleri olarak yanlarındayız. Sorunlarımızı gündeme taşıyıp sesimiz olduğunuz için Gazette Gazetesi ailesine ve size çok teşekkür ederim. Evde kalalım, sağlıkla kalalım.

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER