Adana İl Emniyet Müdürü Doğan İnci: “Adana’nın huzur kenti olması için gayret ediyoruz”

Adana İl Emniyet Müdürü Doğan İnci: “Adana’nın huzur kenti olması için gayret ediyoruz”

Gazette Gazetesi İmtiyaz Sahibi Fatma İnci Gül’ün Gazette TV’de moderatörlüğünü yaptığı “İnci Gül ile Biz Bize”nin bu haftaki canlı yayın konuğu Adana İl Emniyet Müdürü Doğan İnci oldu. Programda, bu yıl 176. yılını kutlayan Türk Polis Teşkilatı’nın 10 Nisan Polis Haftası kutlamalarının ve Adana’nın güvenliğinin ve gündemi konuşuldu. Müdür İnci, “Bizler kanunun sokaktaki temsilcileri, uygulayıcılarıyız. Vatandaş kurallara uymalı ve herhangi bir sorunda polisi bilgilendirmeli. Adana, 24 saat hareketli bir şehir. Adana’nın huzur kenti olması için gayretlerimiz devam ediyor” dedi.Öncelikle biraz kendinizden bahsedebilir misiniz?
Ben Doğan İnci, 9 aydır Adana İl Emniyet Müdürü olarak görev yapmaktayım. Adana’nın huzur kenti olması için gayretlerimiz devam ediyor.

Adana’daki görevi devraldığınızdan bu yana geçen 9 aylık süreci değerlendirebilir misiniz?
Buraya Kahramanmaraş’tan, tam da Haziran sıcaklarında geldim. İki şehrin insan profilleri birbirlerinden tamamen farklı. Ancak kısa sürede hem çevreyi tanıdık hem de havasına alıştık. Kısa sürede adapte olduk. Adana’nın insanı sıcak, heyecanlı, hareketli diyorlardı ama bu kadarını beklemiyorduk. İşin içerisine gerince bir baktık ki gerçekten 24 saat haraketli bir şehir.

Üstlendiğiniz görevler bakımından sizce Adana’nın en büyük sorunu nedir?
Adana metropol bir şehir, kendine özgü problemleri var. Kentimizin problemlerini yerel yönetim olarak üstlenmeliyiz. Metropol şehrin getirdiği hareketli, sıkıntılı mahallelerimiz bulunmakta ve uyuşturucu kullanımı fazla olan bir şehir. Önceliğimiz bu durumlar, bunlara yönelik tedbirlerimiz var.

Görevleriniz arasında bulunan terör, trafik, pandemi, uyuşturucu ve asayişe dair verdiğiniz hizmetleri zorluk derecesine göre nasıl sıralarsınız?
Bizi en çok zorlayan pandemi oldu. Çünkü terörle mücadelede, organize suç örgütleriyle, asayiş olaylarıyla mücadele ederek burayı bir huzur şehri haline getirmeye gayret ediyoruz. Bizim de personelimizin de tecrübesi bu konuda çok fazla var. Ancak pandemi ile mücadelede zorlanıyoruz çünkü çalışmadığımız bir konu. Halkımızın sağlıklı kalması için tüm ekip arkadaşlarımız gece gündüz pandemi ile mücadelede görev almaktalar. Hatta 3 arkadaşımız pandemi ile mücadele görevinden dolayı, bu hastalığa yakalanıp vefat ettiler.

Pandemi ile mücadele kapsamında sokağa çıkma yasaklarından dolayı Adana’da suç oranları düştü mü?
Evet, kısıtlamanın olduğu zamanlarda asayiş, trafik gibi durumlarda düşüş görebiliyoruz. Yani kısıtlamalar şehrin huzurunu ve güvenliğini sağlamamız konusunda işimizi kolaylaştırıyor. Yıl sonunda çıkaracağımız istatistik verileri ile sonuçları hep birlikte göreceğiz.

Bu yıl polis teşkilatının 176. kuruluş yıldönümü kutlanıyor. Bu bağlamda Polis Haftasının kutlanma amacı nedir ve bu süreç içerisinde polis teşkilatının önemi mi yoksa vatandaşın bilinçlendirilmesi mi vurgulanmak isteniyor?
Bunların hepsi diyebiliriz. Ben bu teşkilata çocuklu yaşlarda girdim ve 40 yıldır içerisindeyim. Her yıl, teşkilat olarak bir önceki yıl neler yaptık, hangi evrelerden bu günlere geldik diye kendimizi bir kontrolden geçiriyoruz. Aidiyet duygusu ve birbirimize bağlılıktan dolayı polislerimiz birbirleriyle bayramlaşıyor, çünkü bize göre 10 Nisan polis bayramdır. 2 yıldır pandemi koşullarından dolayı kutlamalarımız sönük geçiyor. Ayrıca bizler vatandaşlarımızın bağrından kopup gelmiş insanlarız. Onlarla kenetlenerek, iç içe olarak yaptığımız faaliyetleri onlara tekrar tekrar anlatarak onların teveccühlerini almak, herhangi bir sıkıntı dertleri varsa onları paylaştırmalarını kolaylaştırmak için hem vatandaşlarımız hem de kendimiz açısın bu günün kutlanmasının faydalı olduğunu düşünüyoruz.

“Polis kanun adamıdır. Ona her zaman saygı gösterilmeli ve itaat edilmelidir” diyor Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk. Toplumumuzdaki bu bilinç hangi düzeyde?
Evet Gazi Mustafa Kemal Atatürk çok güzel söylemiş, polis kanun adamıdır. Bizler kanunun sokaktaki temsilcileri, uygulayıcılarıyız. Tüm vatandaşlarımız kanunlara saygılı olmak zorunda. Tüm kolluk kuvvetlerinin otoritelerinden dolayı değil, kanunlara ve nizamlara uymasından dolayı saygı göstermeleri gerekir. Bizler devletin personelleriyiz, tabi kurallara önce biz uyacağız, sonrasında vatandaşımızdan uyulmasını isteyeceğiz. Kurallara uyulmazsa şehirde bir kaos oluşur, kanunlara, anayasaya ve yönetmeliklere uymak medeni insan olmamızın ve bir arada yaşamamızın koşullarıdır. Biz hepsinin temsilciyiz.

Toplum güvenliğinin en temel ögesi polistir diyoruz. Sizce polisin caydırıcı yöntemleri mi yoksa eğitici yöntemleri mi daha etkili oluyor?
İkisi de önemlidir. Bizim eğitim vererek önleyici hizmetlerimiz var. Polis olarak hemen ceza yazma taraftarı değiliz tabi. Öncelikle uyarmak ve bilgilendirmek önemli. Özellikle küçük yaştaki çocuklarımızdan başlayarak trafik ve toplum destekleme, anneleri bilinçlendirme gibi toplumu bilinçlendirmeliyiz, sonrasında vatandaşa bunun cezasını uygulamalıyız. Ama önceliğimiz eğitim ve bilgilendirmedir, daha sonra ceza uygulanır.

Terör, trafik, pandemi, uyuşturucu ve asayiş unsurlarının önüne geçebilmek için katı caydırıcı yöntemler uygulanırken emniyet müdürlüğü olarak eğitim içerikli programlardan da bahsedebilir misiniz?
Tüm birimlerimizde önce eğitimi vereceğiz sonra vatandaşlarımızdan kurallara uymalarını isteyeceğiz. Birbirimize saygı duymalıyız, yani biz medeni insan olarak, eğer gecenin 12’sinde caddede veya sokakta kimse yokken kırmızı ışık yanıyorsa, o ışıkta beklemeliyiz, nereden ne çıkacağı belli olmaz. Mahallede kanunsuz iş yapan birileri varsa mutlaka polis ekiplerine haber verilmeliyiz. Bu gibi durumlar vatandaşın sorumluluklarıdır.

Bu programlar uygulanırken vatandaştan beklentileriniz nelerdir?
Vatandaşlara kapımız sonsuz açık. Gelip hem çayımızı kahvemizi içebilirler hem de herhangi bir dertlerini, sıkıntılarını bize anlatabilirler. Bu anlatılanlar kimseyle paylaşılmaz. Bizim en büyük haber kaynağımız vatandaşlarımızdır. Yoksa biz Adana’da 9 bin polisle görev yapıyoruz, il merkezinde 1 milyon 750 bin, toplamda 2,5 milyona yakın nüfus var. Her yerden her haberi almamız mümkün değil, ama vatandaşlarımız kanallarıyla bize tüm haber kaynaklarından bilgiler geliyor. Bize güvensinler, bize sığınsınlar, dertlerini ve sıkıntılarını bizimle paylaşsınlar. Bu hem bizim işlerimizi kolaylaştırır hem de Adana’nın huzurunu sağlar.

Son olarak vatandaşlarımıza mesajınız nedir?
Ben polislerin müdürü olarak tüm vatandaşlarımıza sağlıklı sıhhatli günler diliyorum. Özellikle yaşadığımız salgın döneminden dolayı maske, mesafe ve hijyen kurallarına uyalım. Pandemi ile mücadele kapsamında getirilen tüm kısıtlamalara uyalım. Tüm ihbarların bize yapılmasını rica ediyorum.

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER