Adana'da Gençlik Merkezi aktif çalışıyor

Adana'da Gençlik Merkezi aktif çalışıyor

Adana Gençlik Merkezi'nde müdürlüğün yanı sıra koordinatör müdürlüğü de yapan Mehmet Tosun, Türkiye’de ortalama 300’e yakın Gençlik Merkezi açtıklarını söyleyerek, "Amacımız öğrencilerin teknolojiden uzak tutmak olup onları spora, sanata yönlendirmek. Bunun yanı sıra bağımlılıkta engelleyici faaliyetler yürütebilmek de amaçlarımız arasında. Bu bağımlılığa düştükten sonra kurtulabilmesi için Sağlık Bakanlığı ile birlikte faaliyetler yürütüyoruz" diyerek birçok genci spora ve sanata kazandırdıklarına dikkat çekti. 

Öncelikle sizi biraz tanıyabilir miyiz?
Ben Mehmet Tosun. 1979 Adana İmamoğlu doğumluyum, ilkokulu Adana’da bitirdikten sonra 1988 yılında ortaokul ve lise olarak Adana İmam Hatip Lisesi’nde okudum. Daha sonra Çukurova Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’ni bitirdim ve öğretmenliğe başladım. 2015 yılı itibariyle Gençlik Spor Bakanlığı’na Adana Gençlik Merkezi’nde müdürlük yapıyorum aynı zamanda Adana Gençlik Merkezi’nin koordinatör müdürlüğü görevindeyim. Şuan gençlerimize, serbest zamanlarını değerlendirmede yardımcı olmaya çalışıyoruz.

Gençlik merkezi ne gibi faaliyetler gösteriyor?

Gençlik Merkezleri, bir gencin kendini istediği alanda geliştirmesini ve kendini bulabilmesini sağlayacak ilk mekan. Şuan biz 42 faaliyet alanında gençlerimize eğitim alanları açtık. Bizim aslında 2 yönlü faaliyetimiz var. İlki, merkezimizde gençlerimizle birebir yaptığımız eğitimlerimiz var. İkincisi ise gençlik merkezlerinin proje bazlı yaptığı Bakanlık’la birlikte yürüttüğümüz projelerimiz var. Gençlerimiz istediği zaman gelip kaydını oluşturup 42 alandan hangisini isterse kayıt formuyla giriş yapıyor. Bu alanların hepsi ücretsiz. Önce aileler ilk başta evlatlarını tek bir branşa yolluyor ondan sonra öğrenciler farklı branşlara da geçmeyi istiyor. Bizim isteğimiz, öğrenciler okuldan çıktıktan sonra zamanlarını kaliteli geçirsinler, kendilerini geliştirip verim almalarıdır. Bu anlamda biz onların yeteneklerini keşfediyoruz. Ülkemizin gençlerinin enerjisinin ne kadar çok olduğunun farkına varıyoruz. Genelde bizim eğitimlerimizin hepsi özellikle sportif faaliyetler İl Müdürlüğümüzün görevlendirdiği eğitmenlerimiz tarafından veriliyor. Antrenörlüğü onlar yapıyor. Bu konuda Halk Eğitim’den ve Milli Eğitim Bakanlığı’ndan da destek alıyoruz. Eğitim saatleri içerisindeyken eğitmen gözetiminde eğitimlerini yapıyorlar ama serbest vakitlerinde istedikleri faaliyetleri yapabilirler. Merkezimiz 24 saat açık, 22.00’a kadar hocalarımızla olan eğitimler devam ediyor.

Aileler Gençlik Merkezi’nden nasıl haberdar oluyorlar?

Merkezimizi tanıtmak için öncelikle okullara gidiyoruz, ailelere el broşürü verip onlara bire bir diyalog haline giriyoruz. Okul aile birlikleriyle görüşüp ailelere merkezimizi anlatıyoruz. Sosyal medya üzerinden de ailelerimiz bizlere ulaşıyor. Esnaf ve mahalle ziyaretleri de yapmaya başladık. Broşürümüzle tanıtımlarımızı yapmış oluyoruz. 

Bakanlığımızın merkeze verdiği destek yeterli mi? Ne tür destekler alıyorsunuz?

Geçen yıllarda Gençlik Merkezleri aslında biraz daha küçük bir daire olarak yürütülüyordu. Şuan iyi bir noktaya geldik. Gençlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü diye bir birim kuruldu ve şuan sporla beraber gençlik biriminde müthiş atılımlar yapıldı. Türkiye’de ortalama 300’e yakın Gençlik Merkezi açıldı. Gençlerin ulaşabileceği, ilgi alanlarında ne varsa tespit edilip ona yönelik her bir kurguyu ayrıntılı bir şekilde düşünerek inşa edildi. Bir genç geldiğinde ‘tam bana göreymiş’ diyebileceği bir mekana dönüştü. Hedeflediğimiz duruma ulaştık diyebilirim.

Geleceğin sporcularını bulmak ve yetiştirmek için bir scout ekibiniz var mı? 
Gençlik ve Spor Müdürlüğümüzde geçen dönemin başından itibaren Bakanlığımızın özenle oluşturduğu yetenek tarama ekipleri kuruldu. Şuan eğitim uzmanlarımız, antrenörlerimiz Adana ile ilgili ilkokul yaş grubundan başlayıp tüm yaş gruplarında taramalar yaptılar. Küçük yaşta bu taramaların yapılması gerekiyor. Bakanlık bunu proje olarak vermişti, bu sene Adana olarak biz buna başladık ve %70 oranında tamamladık. Büyük bir başarıya da ulaştığımızı düşünüyoruz. Burdan seçtiğimiz çocuklarımızla hedef belirlemeyle ilgili programlar yapılıyor. Aynı zamanda Gençlik Merkezimiz'de bu programlarla ilgili çocuklarımıza yönlendirme yapıyoruz.

Çukurova Üniversitesi’nde kurmuş olduğunuz Gençlik Merkezi’yle ilgili okuyucularımıza biraz bilgi verebilir misiniz? 

Genç ofis diye bir birim açtık. Orada üniversiteli gençlerimizle daha fazla irtibat kurabilmek, yönlendirebilmek ve Bakanlığımızın projelerini anlatmak için kuruldu. Tüm halkımızın mutlaka oraya gidip oradan faydalanmasını isteriz. 

Bir gencin yetiştirilme sürecini anlatabilir misiniz?

Bizim yaş grubumuz 7-29 yaş arası eğitim veriyoruz. Şuan ortaokul grubundan katılım çok daha yoğun. Aileler küçük yaştan itibaren çocuklarını yönlendirmeye başladı. Biz bir tanıtıma gittiğimizde gider gitmez akşamında ciddi bir aile kitlesi geri dönüş yapıyor. Öncelikle biz gencimizin ne istediğini öğreniyoruz ve kaydını yapıyoruz. Sisteme düşüyor ve o sistemden hem o alandaki ilgili lider hem de eğitmenimize düşüyor. Eğitmenimiz kişiyle irtibat kurarak saatleri bildiriyor. Eğitim sürecimiz ortalama 3 buçuk 4 ay civarında oluyor. Güzel sanatlar atölyemize 6 tane resim eğitimine gelen gencimiz vardı, üniversiteyi kazandılar bu bizim için çok büyük bir mutluluktu. Çocuklarımızı geldikleri zaman sadece boş vakit değil, yeterince dolu bilgiler alıp nitelik kattığımızı da düşünüyorum. 

Gençlik Merkezi olarak düzenlediğiniz yarışmalarınız oluyor mu?

Yarışmalarımız tatlı bir rekabet şeklinde oluyor. Bakanlık koordinesiyle yaptığımız müzik, bilgi, tiyatro ve şiir olmak üzere 4 branşta yarışmamız var. Adana’dan bilgi yarışması için çok sayıda başvuru oldu. Yaş olarak iki kategori var. İlki lise diyebileceğimiz 14-18 yaş aralığı, ikincisi üniversite diyebileceğimiz 18-23 yaş aralığı şeklindedir. Ödülümüz; birinci olan gençlerimize yurtdışı gezisi ve verdiğimiz ödül gençlerimizi gerçekten teşvik etti diye düşünüyoruz. Önce illerde yapıyoruz. İllerde birinci olan arkadaşlarımız bölge yarışmasına alıyoruz. Bölgede birinci olan illerde daha sonra final dediğimiz yarışmalara katılıyor. Final Ankara’da oluyor orada da tatlı bir rekabet oluyor. Bu yarışmalar sayesinde inanılmaz yetenekler keşfettik. Geçen sene bilgi yarışması birincisi Adana’dan bir gencimiz oldu. Bu bizi gerçekten çok mutlu etti.

Sporcu olmak isteyen genç arkadaşlarımıza tavsiyeleriniz nelerdir? 

Öncelikle ailelere ve gençlerimize çok büyük sorumluluk düşüyor. Devletimiz şuanda çok ciddi ve güzel imkanlar sağladı. Biraz daha gençlerimizin bu alanları kullanmakta istekli olması gerekiyor. Şuan gençlerimizde en büyük problem ne yazık ki teknolojik bağımlılık. Aileler bizlere teknolojik bağımlılıktan kurtulsun, burada sosyalleşsin diye evlatlarını gönderiyor. Gençlerimiz de bu olanaklardan lütfen faydalansın, kendi yeteneklerini bizimle beraber keşfetsinler isteriz. 

Madde bağımlısı olan bir kişi buraya gelip spor, sanatla ilgilenerek bundan kurtulabiliyor mu, bunla ilgili deneyimleriniz oldu mu?

Valilik bünyesinde bağımlılıkla ilgili mücadele komisyonu var oranın alt teknik ekibi var. Biz alt teknik ekip olarak her ay mutlaka bir araya gelir, kurumlarla beraber ne tür çalışmalar yürütebiliriz diye konuşuruz. Gençlik Spor olarak birinci amacımız, bağımlılıkta engelleyici faaliyetler yürütebilmek. Bu bağımlılığa düştükten sonra kurtulabilmesi için Sağlık Bakanlığı ile birlikte faaliyetler yürütüyoruz. Sonrasında nasıl kurtulur, nasıl çevre edinir bu konularda o gencimize yardımcı oluyoruz. Çok fazla gencimizi kazandırdık. 

Son olarak eklemek istedikleriniz nelerdir? 

Sizin de aracılığınızla buradan herkese iletmek istediğim,  şehrimizde Gençlik Merkezleri’nin çok büyük bir imkan sağlıyor. Gençlerimiz muhakkak buradan faydalansınlar. Bizim amacımız gençlere hizmet edebilmek. Biz onlar için varız.
Adana Gençlik Merkezi gençlerimizin ve ailelerimizin için 24 saat açık. Her türlü faydalanılmasını isteriz. Çocuklarımızla ilgili endişeler varsa rahatlıkla buradan faydalanabilirler. Yaz kamplarına da başvurularımız başladı. Deniz ve doğa kamplarına devletimiz ücretsiz olarak gençlerimizi 1 hafta boyunca ücretsiz etkinliğe gönderiyor. www.gsb.gov.tr adresinden, istedikleri şehrin kampına başvurularını yapabilirler. Öğrenci başarılarına göre puanlama oluyor ve başvurulardan o şekilde seçiliyor. 

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER