Akbaba: Fuarın Adana’da olması çok gurur verici

Akbaba: Fuarın Adana’da olması çok gurur verici

Gazette TV’nin, 2. Beauty Çukurova Expo Fuarı’nda kurduğu mini stüdyoda, ÇÜ Adana MYO Saç Bakımı ve Güzellik Hizmetleri Bölümü Öğretim Görevlisi Zuhal Sultan Akbaba, İmtiyaz Sahibimiz Fatma İnci Gül’ün moderatörlüğünü yaptığı İnci Gül ile Biz Bize’nin konuğu oldu.


Gazette TV ve gazetesinin www.gazette.com.tr, YouTube, Twitter ve Facebook hesaplarından canlı yayınlanan programda, güzellik fuarını değerlendiren Akbaba, “2 yıldır fuarın Adanada olması çok güzel ve çok gurur verici. Böyle fuarların olması öğrencilerim ve benim için çok faydalı çünkü kendi alanımızla ilgili yenilikleri görüyoruz, öğreniyoruz. Bu yıl ki fuarımız pandemiye rağmen gayet güzel” dedi.

İnci Gül ile Biz Bize’yi gazette.com.tr web adresimizde video galeriye tıklayarak izleyebilirsiniz.

 

Bize kendinizden bahseden misiniz?

 

2004 yılında iş yerimi kapattım. Büyük bir mutlulukla bütün malzemelerimi alarak Çukurova Üniversitesi’ne transfer olmuş bulunuyorum. Mesleğimi severek icra ediyorum.

 

Fuarı nasıl değerlendiriyorsunuz hocam?

 

2 yıldır fuarın Adana’da olması çok güzel ve çok gurur verici. Daha önce böyle fuarlar sadece İstanbul’da olurdu ve ben öğrencilerimi oraya götürürdüm. Tabi ki bu durum çok zor oluyordu, büyük sorumluluk gerektiriyordu ama öğrencilerim yenilikleri keşfetsinler diye bu durumu göze alırdım. Böyle fuarların olması öğrencilerim ve benim için çok faydalı çünkü kendi alanımızla ilgili yenilikleri görüyoruz, öğreniyoruz. Bu yıl ki fuarımız pandemiye rağmen gayet güzel.

 

16 yıldır hem öğrenci bazında hem sektör bazında yaşadığınız sıkıntılar nelerdir?

 

Mesleğimi severek icra ediyorum, bilgilerimi eğitim amacıyla başkalarına aktarmayı çok seviyorum. Uygulama derslerinde elimden geldiğince tek tek ilgilenmeye çalışıyorum. Ama maalesef ki pandemiden dolayı öğrencilerimden uzak kaldım. Öğrenci bazında çok şükür şikâyetim yok. Sektörden yana da şikâyetim yok, işlerin de çok başarılı arkadaşlarımız mevcut.

 

Biraz da Adana Estetisyenler Derneği’nden bahseder misiniz hocam?

 

Adana’da çok fazla güzellik salonu var. Bizler de bir çatı altında birleşip, sorunlarımızı birlikte görelim, bizlerden sonra gelen arkadaşlarımıza da yardım edelim diye dernek kurma kararı aldık. Ben elimden geldiğince yönetimin içerisinde olmaya çalıştım. Derneğimiz artık çok iyi yerlere geldi, öğrencilerimi bile derneğimize üye yapmaya çağırıyorum. 

 

Öğretim görevlisi olduğunuz bölümü kazanmak için şartlar nelerdir?

 

Meslek lisesi ve dengi liselerinin sözel bölümü mezunlarından 260-300 puan alınması gerekiyor. Anadolu lisesinden mezun olup, bu işin eğitimini almak isteyen öğrencilerim var. Hatta meslek lisesi dışında gelen öğrenciler daha iyi öğreniyorlar. Çünkü meslek lisesinden gelen öğrenciler belirli bir çizgide öğrenim almış oluyorlar. Ben yeni bir bilgi verdiğim zaman biraz zorlanıyorlar. Ama bu konuda hiç bilgisi olmayan öğrenciler daha iyi öğreniyorlar. Peki, hocam bölümünüzün 4 yıllığı yani fakültesi var mı?4 yıllığımız sadece Ankara Gazi Üniversitesi’nde Kuaförlük Öğretmenliği adı altında vardı. Öğretim üyesi eksikliğinden dolayı 6 yıldır kapalı. Ama aynı bölümün yüksekokul bölümü açık.

 

Eklemek istedikleriniz var mı hocam?

 

Böyle bir fuarda sizinle beraber olmaktan çok mutlu oldum. Bir parça sesim duyulduysa ne mutlu bana. Bir eğitimci olarak bu fuarı hazırlayanlara, organize edenlere, derneklere, federasyonlara çok teşekkür ediyorum. Her şey güzellik, sağlık olsun. Beni burada ağırladığınız için sizlere de çok teşekkür ediyorum.

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER