Akil Yıldırım: Özel tiyatrolara destek artırılmalı

Akil Yıldırım: Özel tiyatrolara destek artırılmalı

Tüm dünyayı etkisi altına alan yeni tip Koronavirüs (Kovid-19)’ten en çok etkilenen sektörlerden bir tanesi de tiyatrolar oldu. İnsanlığın sosyal yaşamında büyük bir yeri olan tiyatroların “perde” diyeceği gün, sanatseverler tarafından dört gözle bekleniyor. Süreç bittiğinde seyirci sayısında artış olacağı kanısında olduğunu belirten Tiyatro Mavra’nın sahibi Akil Yıldırım, “Bölgelerde işin ehli insanlardan oluşan sanat kurullarının oluşturulması ve özel tiyatro desteklerinin arttırılması iyi bir adım olabilir” dedi.

İşte Gazette Gazetesi muhabirlerinden Cemre Bayrak’ın Akil Yıldırım ile gerçekleştirdiği o keyifli röportaj;

Öncelikle sizi tanıyabilir miyiz, Akil Yıldırım kimdir?

1965 Adana doğumluyum. Anne ve babasının tek oğlu. Babam çiftçiydi. Annem ise ev hanımı.

Bizlere Tiyatro Mavra’dan bahsedebilir misiniz? Aslında ben çok merak ediyorum, eminim ki okuyucularımız da merak edecektir, Mavra ismi nerden geliyor?

Tiyatromuzun isim babası sevgili dostum Ali Haydar Bozkurt'tur. Bilirsiniz Adana'da "mavra yapmak" diye bir deyim vardır. Bu, "eğlenceli vakit geçirmek, muhabbet etmek" anlamında kullanılır. Bir gün tiyatronun ismi konusunda düşünürken Ali Haydar, "Yahu Akil, Adana'ya özgü bir isim olsun. Mesela Tiyatro Mavra nasıl?" dedi. Böylece tiyatromuzun isim babası dostum Ali Haydar Bozkurt oldu.

Oyunculuğa ilk adımı nasıl attınız? Hatta şöyle sorayım sizi oyunculuğa iten şey ne oldu?

Oyunculuğa ilk adımımı lise yıllarında attım. Beni oyunculuğa iten ise edebiyat öğretmenim oldu. Baktı ki derslerle alakam yok, geldi dedi ki "Akil, zorlamaya gerek yok, olmayacak. "O zamanlar kendisi de Şehir Tiyatrosu'ndaydı. "Gel seni konservatuvara yazdırayım" dedi. Böylece belediyede tiyatro kurslarına başladım.

Adana’da tiyatroya gereken önem veriliyor mu?

Adana'da tiyatronun gelişmesi için çeşitli çalışmalar yapılıyor tabii ama bu çalışmalar maalesef ki yetersiz kalıyor. Bu anlamda başta yerel yönetimler olmak üzere diğer ilgili devlet kurumlarının da konuya hassasiyetle yaklaşmaları gerektiğini düşünüyorum.

Ülkemiz hatta dünyamız yeni tip Koronavirüs (Covid-19) ile mücadele ediyor. Bu mücadele kapsamında da birçok işletme geçici bir süreliğine kapatıldı. Maalesef tiyatrolar da kapatıldı. Sanat hiçbir zaman bitmez ama bu süreç bittiğinde oyuncular, tiyatrolar, kumpanyalar seyircisini kaybeder mi veya seyirci artar mı bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? 

Tabii ki sanat hiçbir zaman bitmez. Bu süreç bittiğinde seyirci sayısında azalma yaşanacağını düşünmüyorum. Aksine artış olacağı kanısındayım. Ancak elbette bu artış birdenbire olmayacaktır.

Evde kaldığımız bu günlerde siz vaktinizi nasıl değerlendiriyorsunuz? Tiyatro Mavra olarak her yeni sezonda tiyatro severlerin karşısına yeni bir oyunla çıkıyorsunuz… bu süreç sonrasında ‘Yeni oyunlar geliyor’ deyip sevinelim mi?  

Evde kaldığım süre içerisinde izlemeye zaman bulamadığım birçok sinema filmini izliyorum. Bolca yeni oyun ve kitap okumaya çalışıyorum. Bu günler elbette geçecek. Bu süreç bittiğinde biz de hazır olmalıyız. Yani evet, sevinebilirsiniz. Yeni oyunlarımız gelecek.

Dünya büyük bir pandemiyle savaşıyor. Bizim de temennimiz bu sürecin bir an önce en az kayıpla bitmesi… Bu süreç sonrasında devletimizin tiyatrolar ve oyuncular için ne gibi atılımları olmalı? 

Bu süreç sonunda devletimizin tiyatrolar ve dolayısıyla oyuncular için daha kalıcı çözümler üretmesini temenni ediyorum. Bölgelerde işin ehli insanlardan oluşan sanat kurullarının oluşturulması ve özel tiyatro desteklerinin arttırılması iyi bir adım olabilir.

Gazette aile olarak bizlere zaman ayırdığınız için teşekkür ederiz. Son olarak okuyucularımıza vermek istediğiniz bir mesajınız var mı?

Ben teşekkür ederim. Sanırım bu pandemi süreci insanlığa bir şeyler öğretti. Durup, "Bizim başımıza ne geldi?" sorusuna yanıt aramak gerekiyor. Gereken dersleri çıkararak, en azından bundan sonra doğaya iyi davranmalı ve her alanda üretim mekanizmasına işlerlik kazandırmalıyız. Herkese sağlıklı günler...

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER