Arslan: Esnaf desteklenmeli

Arslan: Esnaf desteklenmeli

Adana Lokantacılar ve Kebapçılar Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Şefik Arslan, Gazette’ye konuştu. Gazetemizin muhabirlerinden Gülseren Kara’ya esnafın sıkıntılarını anlatan Arslan, “Esnaf bir ülkenin ekonomisine yön verendir” diyerek esnafın değerinin bilinmesi gerektiğinin ve desteklenmesi gerektiğinin altını çizdi.

İşte Adana Lokantacılar ve Kebapçılar Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Şefik Arslan gerçekleştirdiğimiz o keyifli röportaj;
Öncelikle sizi biraz tanıyabilir miyiz?
Ben Şefik Arslan. 1966 Midyat doğumlu olup uzun yıllardır Adanadayım. Bu topraklarda büyüdüm. 21 yıldır Adana Lokantacılar ve Kebapçılar Odası Başkanlığını yapmaktayım. 8-9 yaşlarında bu meslekte başlamış olup bugüne kadar da bu meslekten hiç kopmadım. Ortaklıkla açtığım lokantaların yanı sıra devraldığım yerler de oldu. Şuanda doğrudan olmasa da dolaylı olarak bu mesleğin içerisindeyim. 
Odanızda kaç üyeniz var ve odaya nasıl üye olunuyor?
Bizim odamız Lokantacılar ve Kebapçılar Odası olarak geçiyor fakat içerisinde kafeteryalar, lahmacun fırınları gibi yerlerde mevcut olup faaliyet gösteren yaklaşık 1500 civarında üyemiz var. 
Son gelen zamlardan sonra esnaflardan ne tür şikâyetler alıyorsunuz?
Esnafımız eskiden, bu işi merdivenaltı yapan kişilerin şikâyetinde bulunurlardı sadece. Lakin son birkaç yılda vergi, stopaj konularında şikâyetler arttı. Sürekli düşürülecek deniliyor fakat maalesef düşürülmüyor. Bu da esnafımız için büyük yük. Esnafımız için birçok vaadlerde bulunuluyor ama hiçbiri yerine getirilmiyor. Esnaf bir ülkenin ekonomisine yön verendir. Vergisini zamanında ödeyen görevini layığıyla yerine getiren, istihdam sağlayan, hiçbir şekilde baş kaldırmayandır. Bu sebeple esnafın değeri bilinmeli ve esnaf desteklenmelidir. 
Bu istihadamı nasıl sağlıyorsunuz?
İşveren ve işçi arasında bir köprü konumda olup bizlere bu konuyla ilgili gelenlere elimizden geldiğince yardımcı olmaya çalışıyor ger çevirmemeye çalışıyoruz. İş arayan yerler olduğunda da bunun duyurusunu yapıyoruz. 
Lokantalara denetimler yapıyor musunuz? Bu işi merdivenaltı yapanlarla siz mi ilgileniyorsunuz?
Odamızın denetim mekanizması yok aslında. Denetim yetkisi ve görevi olan kurumlar var. Çevre Sağlık Müdürlükleri, zabıtalara, maliyeciler ortaklığında bir denetleme yapılmakta olup bizler sadece yapıan şikâyetleri değerlendiriyoruz. Bu şikâyetler genel olarak vatandaştan geliyor ve şikâyetler sıklıkla fiyat konusunda oluyor. Burada devreye girip esnafımızı uyarıyor ceza yaptırımına kadar da yetkimizi kullanıyoruz. Bizim amacımız ceza caydırmak değil eğitimlerle bilinçlendirmek olup şimdiye kadar da kendi esnafımıza ceza kestiğimiz de olmamıştır. Bu işi merdivenaltı yapanları bizler belediyelere bildirip bu işin de takipçisi oluyoruz. Sadece şikâyetler üzerine yapılan bu denetleme yetersiz ama bazı bölgede azaldı diyebilirim. Bir aralar bazı firmaların adının geçtiği bir liste açıklanmıştı. Aylarca iş yapayanlar oldu. Bazı şikâyetler asılsız olduğu gibi karalama kampanyası için yapılan şikâyetler oldu. Kimsenin günahını almaya, işini engellemeye, esnafı mağdur etmeye gerek yok. 
Peki, esnaflarınıza ne tür eğitimler veriyorsunuz?
Her sene uygulamalı eğitimler veriyoruz. Özellikle hijyen konusuna önem vermekte olup esnafımızı bu konuda bilinçlendiriyoruz. 
Son olarak esnafa ve vatandaşa iletmek istediğiniz mesajlarınız nelerdir?
Son yıllarda esnafın işi çok zorlaştı. İşçi maliyetleri, girdi maliyetleri fazlasıyla arttı. Bu durum esnafı etkiledi. Esnafın yükünü hafifletecek hiçbir uygulama getirilmedi. Elimizden geldiği kadar sıkıntılarımızı müşterilere yansıtmamaya çalışıyoruz. Son aylarda iş yerini açanlardan çok kapatanlar oldu. biz esnaflar en ufak bir ekonomi gerilemede etkilenecek ilk halkayız. Bu nedenle esnaf için kolaylık sağlayacak şeyler olmalı. 


 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER