Atay: Pandemiye rağmen güzel kalabalığımız var

Atay: Pandemiye rağmen güzel kalabalığımız var

Gazette TV’nin, 2. Beauty Çukurova Expo Fuarı’nda kurduğu mini stüdyoda, Adana Estetisyenler Derneği başkanı Öznur Atay, İmtiyaz Sahibimiz Fatma İnci Gül’ün moderatörlüğünü yaptığı İnci Gül ile Biz Bize’nin konuğu oldu.


Gazette TV ve gazetesinin www.gazette.com.tr, YouTube, Twitter ve Facebook hesaplarından canlı yayınlanan programda, güzellik fuarını değerlendiren Atay, “. Bu sene pandemiye rağmen güzel kalabalığımız var, herkes kurallara uyuyor. Her standımızda dezenfektan var. Umarım firmalarımız da mutlu olmuşlardır. Onlar bizim için çok önemliler” dedi.

 

İnci Gül ile Biz Bize’yi gazette.com.tr web adresimizde video galeriye tıklayarak izleyebilirsiniz.

 

Bizlere kendinizden biraz bahsedebilir misiniz?

 

Öncelikle beni davet ettiğiniz için ve sayenizde kendimizi ifade etmemize, sesimizi duyurabilmemize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz. Severek ve keyif alarak 1994 yılından bu yana bu sektördeyim. Ben yaşadığım dönemin getirisinden dolayı üniversite okuyamamıştım, meslek sahibi olmayı çok istiyordum. Bir gün altın gününe gitmek için evden çıkmıştım ve yolda estetisyenlik kursu diye bir pankart gördüm. Pankart ilgimi çekti. Estetisyenlik ilk kez duyduğum bir kavramdı. Ne olduğunu çok merak ettim, içeriye girdim. Kurs sahibesi tüm bilgileri bana anlattı, tekrardan ilgimi çekti. Hemen kaydoldum. Mesleğimiz çok ciddiye alınmalı, çünkü insan bedeni üzerinde çalışmalar yapıyorduk. 9 ay boyunca eğitim aldım. Fuarlara katılırdım. Katılma amacım gezmek değil, oradaki doktor neyi anlatacak, hangi firmada ki uzman neyi anlatacak, neyi öğrenebiliriz, nasıl kendimizi daha fazla geliştirebiliriz diye giderdik. Son yıllarda bazı güzellik merkezlerinde yapılan yanlış uygulamalar duyuyoruz.

 

Estetisyenler Derneği başkanı olarak bu durumlarla nasıl baş ediyorsunuz?

 

Ben hem uygulayıcı hem de dernek başkanı olarak zor bir durumdayım. İşini çok güzel icra eden arkadaşlarımızı tenzih ederek, birkaç günlük eğitimle diploma alanlarla veya diploma satın alarak görev başına geçen insanlardan dolayı oluyor bu durumlar. Mesleğimiz de çok popüler, herkes kendisini bu sektöre atıyor. Bu durumlarla mücadeleyle ilgili eski valimiz Sayın İlhan Atış ile koordineli bir şekilde denetimler yaptık. Ruhsatsız çalışan iş yerlerini, son kullanma tarihi geçmiş ürünleri kullanan yerleri gezerek denetimler yaptık. Şimdi de yeni valimizle birlikte yeni çalışmalar planlıyoruz. İnşallah fuarımızdan sonra dilekçelerimizle birlikte bu işin üzerine gideceğiz. Sektörümüz pandemiyle birlikte daha fazla önlem gerektiriyor.

 

Adana Estetisyenler Derneği’nden bahsedebilir misiniz? Dernek olarak ne tür çalışmalarınız oldu, planlarınız nelerdir?

 

Derneğin fikir öncüsü benim. 1996 yılında kuruldu. Mesleğimizin ciddiyetini fark ettim neredeyse doktor kadar bilgili olmak zorundayız, insan anatomisini, cilt hastalıklarını çok iyi bilmemiz gerekiyor.  Derneği kurarken öncelikle en büyük hedefimiz bölgemizdeki tüm estetisyenlerle birlikte çatımız altında toplanmak oldu. Pandemiden dolayı birçok projemizi erteledik, kurul toplantılarımızı bile yapamıyoruz. İnşallah virüsten bir an önce kurtuluruz ve çalışmalarımızı hızlandırıp, hayata geçiririz.

 

Hangi durumlarda hastalara tedavi uygulamıyorsunuz?

 

Öncelikle kanser hastalarına uygulamıyoruz. Kanser tanısı konulmasa bile, vücudunda kanser riski taşıyanları da alamıyoruz. Uçukları olan, siğilleri olan, hepatiti olan insanları işleme alamıyoruz.

 

 

 

Bu yıl ki fuarı nasıl buldunuz? Geçen yılla kıyasladığınızda fark var mı ve bir sonraki yıl için eksiklerinizi gördünüz mü?

 

Bu fuarın Adana’da yapılmasından dolayı, Adanalılar olarak Start Fuarcılık ekibine müteşekkiriz. Geçen sene eksiklerimiz tabi ki oldu, bu sene birçoğunu giderdik. Bu sene de ufak tefek eksiklerimiz oldu, seneye inşallah ekip olarak hepsini tamamlayacağız. Bu sene pandemiye rağmen güzel kalabalığımız var, herkes kurallara uyuyor. Her standımızda dezenfektan var. Umarım firmalarımız da mutlu olmuşlardır. Onlar bizim için çok önemliler. Pandemiye rağmen büyük bir özveriyle buradalar. Buradan bütün firmalara, bütün ziyaretçilere teşekkür ediyorum.

 

Eklemek istedikleriniz var mı?

 İnsanlar bireysel olarak hiçbir şey yapamazlar, tek başına olunca sesimizi duyuramayız. Bakın burada kalabalığız ve sesimizi duyurabiliyoruz. Dernek veya oda fark etmez, herkesin bir çatı altında toplanması gerekir. Birlikte sesimiz çok daha gür çıkar. Ayrıca meslektaşlarıma iletmek isterim ki lütfen herkes kendisini çok iyi yetiştirsin, çok iyi eğitim alıp meslekte kalıcı olsunlar.

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER