Aydın: Adana’ya hayırlı olsun

Aydın: Adana’ya hayırlı olsun

Gazette TV’nin, 2. Beauty Çukurova Expo Fuarı’nda kurduğu mini stüdyoda, İstanbul Güzellik Uzmanları Güzellik Salonu İşletmecileri Dövmeciler Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Ayşe Aydın, İmtiyaz Sahibimiz Fatma İnci Gül’ün moderatörlüğünü yaptığı İnci Gül ile Biz Bize’nin konuğu oldu.


Gazette TV ve gazetesinin www.gazette.com.tr, YouTube, Twitter ve Facebook hesaplarından canlı yayınlanan programda, güzellik fuarını değerlendiren Aydın, “Çok güzel bir organizasyon olmuş. Güzel Adana’mıza hayırlı olsun diyorum. İnşallah her sene yapılır. Adana’da çok fazla güzellik salonu ve güzellik uzmanı var. Adana’da ki güzellik uzmanları da diğer illerde ki meslektaşlarım gibi hepsi sanatında çok başarılar, hepsi mesleğini üzerlerinde taşıyorlar” dedi.

İnci Gül ile Biz Bize’yi gazette.com.tr web adresimizde video galeriye tıklayarak izleyebilirsiniz.

 

Pandemiye rağmen fuarı nasıl buldunuz?

 

Bilindiği üzere Adana’da ikincisi düzenlendi bu sene. Ben birincisine gelememiştim. Burada olmaktan çok büyük mutluluk duydum. Adana’ya hayırlı olsun diyorum. Bugün fuarın son günü. Ayrılacağım için çok üzgünüm. Fuar boyunca burada 4 gün nasıl geçti anlayamadım. Kuralları, tedbirleri çok güzel buldum. Tedbir bizden, takdir Allahtan diyelim. Çok güzel bir organizasyon olmuş. Güzel Adana’mıza hayırlı olsun diyorum. İnşallah her sene yapılır. Adana’da çok fazla güzellik salonu ve güzellik uzmanı var. Adana’da ki güzellik uzmanları da diğer illerde ki meslektaşlarım gibi hepsi sanatında çok başarılar, hepsi mesleğini üzerlerinde taşıyorlar. Zaten yolda giderken bile anlayabiliyorsunuz. Bu kişi güzellik uzmanı diyebiliyorsunuz. 

 

Sizden önceki başkan kadın mıydı?

 

Odamız 2005 yılında kuruldu. Odanın kurucusuyum. Mesleğimiz çok fazla suistimal edildi. Hiçbir kurum ve kuruluş sahip çıkmadı. Mesleğimizi sağlık kuruluşu yaptılar. Ağda, manikür, pedikür, cilt bakımı yapıp hasta kabul defteri tutuyorduk. 3-4 yılımız bu şekilde sancılı geçti. Bunun üzerine bağlı bulunduğumuz yerlere bize sahip çıkmaları konusunda ricada bulunduk. Maalesef ki mesleğimiz bilinmediği için sahip çıkılmadı. Mecburiyetten oda kurma ihtiyacı hissettik. Hak ve hukuklarımızı ancak bu şekilde koruyabildik. Odamız kurulur kurulmaz ilk 6 7 ay içerisinde eski Sağlık Bakanımız Sayın Recep Akdağ öncülüğünde sağlık kuruluşu olmaktan çıkıp, belediyelere geri dönüp, esnaf sanatkâr olarak kaldık. Belediye ruhsatlarımıza kavuştuk. Farklı mihraplar tarafından epilasyon yetkilerimiz elimizden alınmıştı, onları geri aldık. 41 yıllık mesleğimi koruyabilmek için sürekli mücadele veriyorum. İçler acısı bir durum. Bir meslek için lisesini, üniversitesini okuyorsunuz. Alaylılar için çıraklık eğitim merkezleri var. Ayrıca çok donanımlı özel öğretim kurslarımız var. Alt yapısı bu kadar güçlü bir sektörün kendi mesleğinin elinden alınmaya çalışılması trajikomik bir durum. Ağda için bile bizlere dava açıldı. Şahit olduğumuz bazı yaşanan olaylar var. Bu hataların oluştuğu yerler sağlık kuruluşları. Güzellik salonları değil. Özellikle bazı TV kuruluşları güzellik salonlarında herhangi bir sorun olsa da medyaya yansıtalım diye beklemedeler. Ülkemizde bu mesleği icra eden 200.000 insan var. Sorumluluğu merdiven altı veya ruhsatı olmayan kaçak yerlere ait olan, yılda bir iki tane çıkan hatalı çalışmaları tüm sektöre mal etmemeliler. 

Ortaokuldan sonra mesleğe atılmıştım. 11 yıl çıraklık eğitimine gittim. Açık öğretimden liseyi bitirdim. Şu an da üniversitede güzellik uzmanlığı bölümü son sınıf öğrencisiyim. Yani şu an hocayım, hocayken okuyorum. Mesleki Yeterlilik Kurumu’nda sektör komite başkanıyım. Meslek Yeterlilik ve Çalıştayları’nda komitedeyim. Oda başkanıyım ve üniversite öğrenciyim. Eğitimini aldığım mesleği uygulamak en doğal hakkımdır. 

 

Merdiven altı, belgesiz, kaçak yerlerle nasıl mücadele ediyorsunuz?

 

Öncelikle hekimlik çok kutsal bir meslek. Görevini en iyi şekilde yerine getiren çok değerli hocalarımız var. Önlerinde saygıyla eğiliyorum. Bizler de yıllarca eğitimler alarak insan bedeni üzerinde çalışmalar yapıyoruz. Bu tarz olumsuz iş yerlerine kaymakamlıklarımız, belediyelerimiz tarafından denetimler gerçekleştiriliyor. Disiplin kurulumuz var. İşine başka şeyleri karıştıranları disiplin kuruluna sevk ediyoruz, meslekten men edilmeye kadar gidiyorlar. O iş yerlerinin adı üstünde ‘merdiven altı’. Burada tüketiciye büyük görev düşüyor. Tüketici bilinçli olup, hizmet almaya gittiği iş yerinin ruhsat ve belgelerine bakmalıdır. 

 

Belediyeler de denetim yetersizliği mi var? Merdiven altı yerleri bilmedikleri için mi gitmemiş oluyorlar?

 

Merdiven altı yerleri yoldan geçen vatandaş buluyor da belediye mi bulamayacak? Belediyelerde yetersizlik yok. Sadece denetim için odalarla birlikte çalışmalılar. 5362’li kanuna göre odaların denetim yetkisi yok. Biz yalnızca üyelerimizi ziyaret edebiliriz. Ama belediyeler bizden bir görevli isterlerse seve seve göndeririz. Belediyeler ihtisas odalarından görevli talep ederek kapı kapı gezmeliler. 

 

Yeni bir iş yeri açmak için vergi levhasını çıkardıktan sonra size mi gelinmesi gerekiyor?

 

Öncelikle dediğiniz gibi vergi levhası çıkartılmalı. Daha sonra Esnaf Sicil Odasına gidilmeli. Esnaf Sicil Odası meslek nace koduna göre ihtisası olan odasına kaydını yapar, sonra bize gelinmeli. Bizden de faaliyet tarifesini, sicil gazetesi, oda sicil tasdiknamesi, oda faaliyet belgesi ve vergi levhasıyla birlikte belediyeye gider. Belediye ruhsatı uygun şartnamelere göre verir ve çalışma hayatına başlar. 

 

Belediye hangi şartlara göre ruhsat veriyor?

 

Belediye ruhsatı itfaiye raporuna göre verir. Güzellik salonlarının iş yeri açma ve çalıştırma mevzuatı var. Bu mevzuatta depreme dayanıklılık, yangın merdiveni gibi raporların olması gerekiyor. Tüm şartlara uygun olduğu zaman ruhsat verilir. 

 

Örneğin Adana’da birçok apartmanda yangın merdiveni yok ama iş yerlerinin ruhsatları var. Bunun sebebi nedendir? 

 

Ruhsat almamaları gerekiyor. Valilik bu durumu sorgulamalı. İtfaiye raporuna göre apartmanlar da 2. kat ve yukarısı için yangın merdiveni şartı var. Hatta son çıkan mevzuatta yangınla alakalı su tesisatı ve alarm zorunluluğu var. Aslında tüm bu sorunların yaşanmaması için vergi levhası aldıktan sonra oda kaydı yapılmalı ki bizler üyeyi bilinçlendirelim. Hatta vergi dairesi, belediye ve odamız koordineli çalışırsa iş yeri sahibi sorunsuz bir şekilde faaliyetine başlar. 

 

Yeni iş yeri açmak isteyenlere başka tavsiyeleriniz var mı?

 

Yapmış oldukları mesleğin ihtisas odasına ulaşıp nasıl yol izleyeceklerini öğrenmeliler. Açmak istedikleri iş yerinin adresini alıp belediyeye sorgulama yapılmalı. Bu adres iş yeri ruhsatına uygun mu diye öğrenilmeli. Daha sonra kiralanmalı. 

 

Güzellik uzmanlarıyla kim uğraşıyor? Bu sıkıntılarınızın kaynağı nedir?

 

Kendi mesleğini, hekimliğini unutup güzellik uzmanlığına soyunan, saygıyı hak etmeyen insanlar uğraşıyor. Eğer ki güzellik uzmanlığını bizimle uğraşan tabip yapacaksa biz de acilde çalışalım. 

 

Oda olarak başka neler yapıyorsunuz?

 

Yakında güzellik uzmanlarıma müjdem var. Sadece muhasebecilere, avukatlara, hekimlere tanınan bir hak vardı. Artık o hak güzellik uzmanları için de olacak. Bunun için 6 ay mücadele ettim. 

 

Peki, nedir bu hak? İlk olarak bizim aracılığımızla duyuralım.

 

Resmî gazetede yayınlandıktan sonra güzellik uzmanlarımızın da mesleki sorumluluk sigortaları olacak. 

 

Fuarla ilgili neler düşünüyorsunuz? Memnun kaldınız mı?

 

Ben çok memnun kaldım. Adana’mıza ve ülkemize hayırlı olsun. 

 

Son olarak eklemek istedikleriniz var mı?

 

Allah işini layığıyla yapan hiçbir güzellik uzmanımın, esnaf sanatkârımın başını ağrıtmasın. Sizlere de çok teşekkür ederim.

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER