Ben, sen yok İYİ Parti var

Ben, sen yok İYİ Parti var

Adana Büyükşehir Belediye Başkan Vekili, Adana İYİ Parti Kurucu İl Başkan Yardımcısı ve Adana Büyükşehir Belediyesi ve Seyhan Belediyesi Meclis Üyesi Sertaç Durak Gazette’ye konuştu. Durak, “İYİ Parti’ye benim katkım ne kadarsa tüm parti yöneticilerimizin, üyelerimizin ve bize oy veren halkımızın katkısı da o kadardır, teşkilatlarımız olağanüstü gayretleriyle çalışmaktadırlar. Biz İYİ Parti ailesiyiz, birlikte partimizi iktidara taşıyacağız” dedi.

Adanalı olup da ‘Durak’ ailesini bilmeyen yoktur muhakkak, ancak kısaca Mehmet Sertaç Durak’ı bize anlatır mısınız?

Ailem siyasette, bürokraside ve iş dünyasında çok başarılı olmuştur, Sertaç Durak olarak sorumluluğum çok büyük tüm yaşantım boyunca bu sorumluluk duygusu ile yaşadım, ailemden öğrendiğim siyasette dürüstlük temel ilkemizdir asla sapma olmaz 5 dönem Büyükşehir Belediye Başkanlığı yapan amcam Aytaç Durak'ın iki replik olmuş sözü var. Birincisi; Belediyeye siyasi ayrımcılığı sokmayacağım. İkincisi; dürüst olmak esastır, önemli olan yetkiliyken dürüst kalabilmektir.

Bildiğimiz kadarıyla, sizin; İyi Parti kurucu İl Başkan Vekilliği, Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili, Seyhan belediyesi Meclis üyeliği ve komisyonlarda üyelikleriniz ve müteahhit gibi birkaç kimliğiniz var... Bunlar dışında aktif olarak görev yaptığınız başka bir alan var mı? Bu kadar sorumluluk yüklenmek size zor gelmiyor mu Sayın Durak?

Siyasi hayatımızın yanında iş adamı kimliğimde var, sosyal olarak da elbette bizi mutlu eden çeşitli etkinlik ve aktivitelerde görev almaktayım, bu konuda engelli çocuklarımız için hazırlık yaptığım bakım evi, oyun alanı, eğitim sınıfları ve sahaları projelerimizi sayın başkanımız Zeydan Karalar'ın da desteğiyle en kısa sürede kamuoyu ile paylaşacağım.

Henüz 3 yılını tamamlamamış, yeni kurulmuş bir partide Adana Kurucu İl Başkan Vekilliği gibi önemli bir görev üstlenmiştiniz... Partiniz sizden örgütlenme bakımından çok şey bekliyordur muhakkak... Bu açıdan baktığımız zaman İYİ Parti’nin Türkiye siyasi arenasında geldiği durumunu özetleyebilir misiniz?

İYİ Parti milletimizin ihtiyacından kurulan ve başta genel başkanımız sayın Meral Akşener olmak üzere çok sağlıklı, bilgili, etkin siyasetçilerimizin de katkısıyla her geçen gün hızla büyümektedir. İYİ Parti’ye benim katkım ne kadarsa tüm parti yöneticilerimizin, üyelerimizin ve bize oy veren halkımızın katkısı da o kadardır, teşkilatlarımız olağanüstü gayretleriyle çalışmaktadırlar biz İYİ Parti ailesiyiz, birlikte partimizi iktidara taşıyacağız, yani bizde "ben" yoktur.

Öte yandan Adana gibi kaderine terk edilmiş bir kentin Büyükşehir Belediye’sinde Başkan Vekilisiniz... Aradan geçen 15 aylık görev süresi içerisinde arzu ettiğiniz performansı yakalayabildiniz mi?

Adana siyasi iktidarların katkısının çok az olduğu tüm yatırımların belediyelerden beklendiği bir kenttir, Büyükşehir belediyemizin borcu çoktur, buna göre bir ödeme planı yapan başkanımız Zeydan Karalar kısa sürede bu borcu hafifleterek Adana’mızın ihtiyacı olan büyük projeleri hayata geçirecektir. Burada en büyük etken sabır ve zamandır.

Adana Büyükşehir Belediyesi, önceki yönetimin başlattığı ancak sizin tarafınızdan devam edilmeyen büyük projeler bakımından sürekli olarak eleştiriliyor... Yarım kalmış büyük projelere niye devam edilmiyor Sayın Durak? Bunun altında yatan gerçek neden nedir sizce? Maddi imkansızlıklar dışında başka bir şey mi var yoksa?

Devlette devamlılık esastır, hiçbir proje yarım kalmaz, ancak pandemiden dolayı belediyemizin gelirleri azaldı. Sıkıntılı ve zor bir süreçten geçiyoruz, art niyet aramamak gerekir. Belediyeciliği bilmeyenler devlet yapısının işleyişini de bilmezler, belediyemizin her kuruşu ihtiyaç duyulan projelere harcanır. Her birim kendi bütçesini kullanır.

Geçtiğimiz meclis toplantısında Karaisalı Belediye Başkanı’nın birtakım suçlamalarına maruz kaldınız... Bu suçlamaların bir kısmına yanıt vermenize rağmen, orman alanlarıyla ilgili kısmı pek açıklığa kavuşmadı sanırım... Nedir buradaki gerçek Sayın Durak?

İddia edildiği gibi orman denilen alan hemşerilerimin de bildiği gibi ailemin yüz yıllardır yazları yayla olarak kullandığı yerdir. Kıraç bir arazi iken dönemin Büyükşehir Belediye Başkanı Amcam Aytaç Durak tarafından çevresi ağaçlandırılarak orman haline getirilmiştir. Orman arazisinin işgal edilmesi söz konusu olamaz. Ailemizi bilinçli olarak polemik konusu yapmak isteyenlere cevap vermem. Tüm Toroslarda olduğu gibi bura da dünyanın en değerli ağaçlarından olan sedir ağaçlığıdır. Sedir, geçen yüzyıllarda kale, gemi ve köprü yapımında kullanılmıştır. Zamanla hem kullanım amaçlı hem erozyon hem yangınlarla orman rezervi hiç kalmamış yok olmuştur. Amcam Aytaç Durak, ağaçlandırma mücadelesini sorumluluk olarak kabul etmiş ve ormanlaştırma mücadelesini yazdığı kitabında ayrıca bir bölüm ayırarak belirtmiştir. O tarihte ormanlaştırma mücadelesi konusunda dönemin Başbakanı, Bakanları, bilim adamlarına kadar bilgilendirilmiş. Torosların ağaçlandırılması çalışması amcamın önderliğinde başlatılmıştır. Ülke geneli bir kampanya ile 15 yıl boyunca süren Toros Dağlarına tohum atma çalışmalarına dönemin milletvekilleri, Orman Bölge Müdürü, Karaisalı Kaymakamı ve yetkililer dahi katılmıştı. Toroslarda on binlerce dönüm araziye milyonlarca sedir tohumu atılmıştır. Hazırlanan binlerce kitapçık aydınlarımıza ve halka dağıtıldı, bilinçlendirildi. Kamuoyu konuyu yakinen takip etmiştir. TEMA Vakfı Başkanı Hayrettin Karaca çalışmalara yakinen katılmıştır. 20 yıl sonra bugün oralarda insan boyunu geçen ağaçlarla yeniden ormana kavuştuk. Kızıldağ Yaylamızda artık sincap, tavşan gibi hayvanları daha çok görüyoruz. Doğal yaşam alanlarına kavuştular. Hem Adana’ya 50 yılı aşkın süredir farklı konumlarda hizmet etmiş, hem de orman varlığını korumak için böylesi bir çalışmayı başlatmış aileme karşı atılan iddiaları kabul etmiyorum. Adanalı ve Karaisalı hemşerilerimiz hem ailemizi hem de hizmetlerimizi yakinen bilirler.

Geçtiğimiz günlerde Büyükşehir Belediyesi’ni küçük düşüren tatsız bir haciz olayı yaşandı ne yazık ki... Burada, hem müteahhit firmanın parasını tahsil etmek için uyguladığı yöntem; hem de Sayın Başkanın koyduğu tepki, kamuoyunda pek hoş karşılanmadı... Bu durumu siz nasıl yorumlarsınız Sayın Durak?

Makama yapılan haciz sayın başkanımız Zeydan Karalar’ı kamuoyu önünde küçük düşürmek isteyenlerin kurduğu komplo idi. Sayın başkan dik durmuştur, oyunu bozmuştur, Adana halkı gerçekleri görerek başkanımıza sahip çıkmıştır.

Büyükşehir Belediyesi’ni siz devraldıktan sonra geçen 15 ayın; kadrolaşma ve finansal durumu biraz düzeltme süresi olarak, algılayabilir miyiz? Bundan sonra büyük projeler içeren, Adana’ya hizmet dönemi başlayacak mı Sayın Durak?

Adana’mızın ihtiyacı olan tüm yatırımlar önceliğine göre yapılacaktır, Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Zeydan Karaların büyük projeleri ile kentimizin ve ilçelerimizin sorunlarını çözecektir.

Son olarak vatandaşlarımıza vermek istediğiniz bir mesajınız var mı?

Millet İttifakı olarak çalışıyoruz, üretiyoruz, halkımızın menfaatine İYİ olan her şeyi yapıyoruz, yapmaya devam edeceğiz.

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER