Burhan Kavak: Adana’nın potansiyeli çok yüksek

Burhan Kavak: Adana’nın potansiyeli çok yüksek

Adana’mızın önde gelen iş insanlarından olan Müstakil Sanayiciler ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Adana Şube Başkanı Burhan Kavak, Gazette’ye önemli açıklamalarda bulundu. Adana’nın büyük bir potansiyele sahip olduğunu belirten Kavak, “Adana, Türkiye’nin potansiyeli en yüksek şehirlerinden biri. Türkiye’de birçok şehir bir ya da birkaç sektörle anılırken Adana, tarımdan sanayiye, enerjiden hizmete her alanda büyüme altyapısına sahip. Yeter ki, moralleri bozmayalım. İş birliği imkanlarımızı artıralım. Şehrimize, kendi girişimcimize, insan kaynağımıza güvenelim” dedi.


İşte MÜSİAD Adana Şube Başkanı Kavak ile gerçekleştirdiğimiz o keyifli röportaj;

Öncelikle sizi biraz tanıyabilir miyiz, Burhan Kavak kimdir?

1980 yılında Adana’da doğdum. Anadolu Üniversitesi Muhasebe ve Vergi Uygulamaları bölümü mezunuyum. Mermer, granit, mermer uygulama, PVC/alüminyum kapı ve pencere sistemleri alanında faaliyet gösteren aile şirketi; Kavaklar Mermer Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi’nde yönetim kurulu üyesi olarak görev yapıyorum. Mali Müşavirim. Mesleğimi aktif olarak devam ettiriyorum. Aynı zamanda Adana Güçbirliği Vakfı Yönetim Kurulu Üyeliği görevimi de sürdürüyorum. Evliyim, iki çocuğum var.

Sayın Kavak, bizlere MÜSİAD ve faaliyetleriyle ilgili bilgi verebilir misiniz?

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD), ekonomik ve siyasi anlamda etkin, dünyada saygın bir Türkiye hayaliyle yola çıkan hassasiyet sahibi iş insanlarının 1990 yılında kurdukları iş dünyası sivil toplum kuruluşudur. ‘Kamu yararına çalışan dernek’ statüsü bulunan MÜSİAD bugün Türkiye’nin en güçlü ve etkin iş dünyası çatı yapısıdır.

MÜSİAD'ın Türkiye’de kaç üyesi var?

Üye sayısı 11 bine ulaşan bir iş dünyası kuruluşuyuz. Bu üyelerimiz yaklaşık 60 bin işletmeyi temsil ediyor. Yurtiçinde 89 noktada şubesi ya da temsilciliği var. Ayrıca yurtdışında 95 ülkede şube ve temsilciliklerimiz var. MÜSİAD’ın ilk şubelerinden biri de 1994 yılında Adana’da kuruldu. Dolayısıyla MÜSİAD Adana Şubesi en köklü şubelerden biri. 1994 yılından beri çok değerli başkan ve yöneticilerimiz MÜSİAD Adana Şubesi’nde görevler aldılar. Bugün MÜSİAD Adana’nın çok farklı sektörlerde başarılı çalışmalara imza atan 150 üyesi var. Buna ek olarak 90 Genç MÜSİAD üyemizle Adana’nın en köklü, en etkin ve en güçlü iş dünyası sivil toplum kuruluşlarından biriyiz.

MÜSİAD'ın doğrudan ve dolaylı istihdama katkısıyla ilgili neler söylemek istersiniz?

Ülke genelindeki üyelerimizin toplam istihdamı 1 milyon 800 bini buluyor. Adana Şubemizin üyelerindeki doğrudan istihdam 25 bine yakın. İstihdam her MÜSİAD’lının artırırken en çok haz aldığı alanlardan biri. İstanbul Sanayi Odası’nın açıkladığı Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu Listesi’nde 1, İkinci 500 Büyük Sanayi Kuruluşu Listesi’nde 2 üyemiz bulunuyor. Yanı sıra birçok emek yoğun sektördeki üyelerimizle birlikte şehir istihdamına MÜSİAD Üyeleri olarak önemli katkı sağladığımızı söyleyebilirim.

MÜSİAD'ın yeni projeleri var mı, varsa bunlarla ilgili bilgi alabilir miyiz?

MÜSİAD’da proje bitmez. İstihdamı ve ihracatı artıracak, üretimin katma değerini yükseltecek yenilikçi yaklaşımları benimsemek, üyeler arasında ticareti ve dayanışmayı artırmak kesintisiz ve sürdürülebilir projelerimiz arasında yer alır. Bir de dönemsel, gündeme özel projelerimiz var. Örneğin, MÜSİAD ve Yıldız Teknik Üniversitesi iş birliğiyle kurulan Gayrimenkul Borsası AŞ. (GABORAS), gayrimenkul sektörünün büyük veri (big data), yapay zeka ve blok zinciri (blockchain) marifetiyle düzenlenmesini, endeksleşmesini ve nihayetinde borsalaşmasını hedeflemektedir. Bir diğer proje Uluslararası yatırımlarla rekabet edebilmek için dağınık sermayeleri birleştirerek güç birliği yapmak, büyüme potansiyeli barındıran ileri teknoloji, nitelikli istihdam ve geniş organizasyona sahip girişimlere finansman ve katma değer sağlamak amacıyla SENYAP Yatırım Ortaklığı’dır. MÜSİAD Genel Merkezimizin neredeyse her faaliyeti bir proje niteliğindedir. Ve bu projelerin tamamı üyelerimizin, işletmelerimizin ve şehirlerimizin ve ülkemizin gelişimine katkı sağlar. Genel Merkezimizin yanı sıra şubelerimiz de projeler geliştirir. Adana olarak Türkiye genelinde en etkin faaliyet programına sahip, proje üreten ve uygulayan şubelerden biriyiz. MÜSİAD Genel Merkezimizin yürüttüğü projelere etkin olarak katılımın yanı sıra Adana olarak özel projeleri de hayata geçiriyoruz. Örneğin, MÜSİAD Adana Şubemizin hizmet binasına kavuşturulması çerçevesinde çalışmalarımız sürüyor. Bu yıl içerisinde hizmet binamızın temelini atmaya hazırlanıyoruz. Yanı sıra Orman Bölge Müdürlüğümüzle yaptığımız protokol çerçevesinde Kurttepe Mahallesi’nde 3 hektarlık alanda ‘Hatıra Ormanı’ oluşturma çalışmalarımız devam ediyor. Önümüzdeki kasım ayında üyelerimiz ve protokolle bu bölgeye ağaç dikim töreni gerçekleştireceğiz.  Üyelerimizin ticaretini geliştirme çerçevesinde sanal fuar, online eğitimler gibi faaliyetlerimize de devam ediyoruz.

MÜSİAD'a üyelikte hangi kriterler aranıyor? 

Bu ülke için üreten, manevi değerlere önem veren iş insanları bulundukları şehirlerdeki MÜSİAD Şubelerine üye olarak başvurabilir. Tüzükte belirtilen şartlara haiz olan herkes üye komisyonunun da olumlu takdiriyle üye olabilir.

Pandemi bütün dünyayı etkilerken MÜSİAD üyelerinin faaliyet gösterdiği sektörlere etki nasıl oldu?

Pandemi sadece bireylerin, şirketlerin değil ülkelerin ekonomisini olumsuz etkiledi. Bu etkinin zengin kaynaklara sahip ülkelerde farklı, bizim gibi gelişmekte olan ülkelerde farklı yaşanıyor olması doğal. Türkiye’nin alması gereken mesafe çok. Daha çok üretmeye, daha katma değerli üretim yapmaya ihtiyacımız var. Elbette bazı sektörler daha çok etkilendi. Salgın ister istemez insanların tüketim alışkanlıklarında değişime neden oldu. Örneğin, yeni otomotiv, yeni elbise, tatil ihtiyaçlarımızı erteledik. Bu alanlarda faaliyet gösteren üyelerimizde pazar daraldı ama yanı sıra ambalaja, hijyene, sağlıklı gıdaya olan talep arttı.

Pandemiyle birlikte döviz ve altının fiyatları arttı. Bu durum piyasayı nasıl etkiledi?

MÜSİAD Ailesi olarak bizler reel ekonomiye odaklanmayı daha doğru buluyoruz. Daha çok ürettikçe, ülkeye daha fazla katma değer sağladıkça, daha fazla istihdam doğurup, daha fazla ihracat gerçekleştirdikçe kendi paramızın değerleneceğini biliyoruz. Türkiye’nin güçlenmesini, daha refah bir ülkede yaşamı isteyen herkesin bu anlayış ve tavırda olması gerekir.

Hükümetimiz sıkıntılı olarak adlandırılan bu süreci sizce doğru yönetebiliyor mu?

Pandemi sürecinin başından itibaren ekonomi yönetiminin ülkenin tüm imkanlarını vatandaşının sağlığına, güvenliğine, huzur içerisinde yaşamına seferber ettiğini söyleyebiliriz. Hızla kurulan hastaneler, yürütülmeye çalışılan sağlık sistemi, çalışanlar için kısa çalışma ödenekleri, ertelenen krediler, ticari ilişkilerde mücbir sebep önlemleri önemli adımlardı. Elbette daha fazlası yapılmak isteniyor. Ama bu ülkenin kaynakları belli. Bir darbe girişimini geride bırakmış, terörle etkin mücadele vermeye devam eden bir ülke olduğumuzu da unutmamamız gerekiyor. Ben bütün bunlara rağmen Türkiye’de herkesin üretmeye, değer yaratmaya odaklanmasıyla, kısır siyasi çekişmeleri bir kenara bırakmasıyla pandemi dahil her türlü sorunumuzu çözeceğimize, geleceğimize güçlü, onurlu bir Türkiye bırakacağımıza inanıyorum.

Son olarak Adana halkına vermek istediğiniz bir mesajınız var mı?

Her fırsatta, her platformda dile getiriyorum. Adana, Türkiye’nin potansiyeli en yüksek şehirlerinden biri. Türkiye’de birçok şehir bir ya da birkaç sektörle anılırken Adana, tarımdan sanayiye, enerjiden hizmete her alanda büyüme altyapısına sahip. Yeter ki, moralleri bozmayalım. İş birliği imkanlarımızı artıralım. Şehrimize, kendi girişimcimize, insan kaynağımıza güvenelim.

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER