Celal Safsoylu: Karataş’ta kaçak avlanma çok yok

Celal Safsoylu: Karataş’ta kaçak avlanma çok yok

Karataşlı balıkçılar, kaçak balık avlanmaları ve kaçak karides avlanmalarının önüne geçmek için toplantı düzenledi.
Toplantıya Sınırlı Sorumlu Karataş Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı ve Adana Bölgesi Su Ürünleri Kooperatifler Birliği 2. Başkanı Celal Safsoylu, Karataş Belediye Eski Başkanı Fatih Balıkçı, Sahil Güvenlik Bot Komutanı Asb. Kd. Üçvş. Hüseyin Kepekli’nin yanı sıra çok sayıda balıkçı katıldı.
Toplantıdan sonra Gazette’ye konuşan Safsoylu, “Balık avcılığı yapan arkadaşlarımız su ürünleri mühendislerimiz tarafından boy standardı konusunda denetime tabii tutuluyor. Kaçakçılık Karataş balıkçılarından çok çıkmıyor. Sahil Güvenlik Komutanımız da sağ olsun bu konuda gerçekten çok duyarlı. İnşallah sesimizi ilgili makamlara duyurabiliriz” dedi.

İşte Celal Safsoylu ile kaçak avlanmalar üzerine gerçekleştirdiğimiz o keyifli röportaj;

Dalyan nedir, Dalyanın balıktaki rolü nedir?

Dalyan, iç su dediğimiz doğal bir göl; lagün de diyebiliriz. Deniz, göl ve ırmakların kıyılara yakın yerlerinde ağ ve kazıklarla oluşturulan, büyük balık avlama yeridir. 2008 yıllarından itibaren ne hikmetse denizden dalyanlara karides akımı başladı. O tarihlerden bu zamana kadar aşırı bir şekilde karides avcılığı yapılıyor. Bundan dolayı denizlerimizin üzerinde olumsuz bir etki oluşturuyor ve neslini tüketiyorlar. Çok ağır avcılık yapılıyor bir dalyan düşünün ki 50 ton,60 ton karides avcılığı yapılıyor. Bu 50,60 ton olan karides denizlerdeki yaşamını iki ay daha sürdürse 150 tona çıkabilir. Erken avcılıktan ötürü de ekonomik bir değer taşımıyor. Karataş’ımız da Türkiye’nin yaklaşık 3 büyük limanından birisi, çok büyük bir balıkçı filosuna sahip. Dalyanlarda böyle bir avcılık varken yatırım yapan balıkçılarımız zararda. Çok büyük yatırımlar yapılmış fakat gereken hasadı alamıyor. Bizim bölgemizde 5 adet dalyan var. Tuzla dalyanı, Karataş’ın hemen iki kilometre ötesinde akyatan, Bahçeköyü mahallesinin alt tarafında Ağyatan dalyanı, Yumurtalık bölgesinde çamlık dalyanı ve yelkoma dediğimiz 5 tane dalyanımız var. En büyük sıkıtımız bu dalyanlara giren karidesin hasadı. Bizim tek isteğimiz bu karidesi denize yönlendirmek ve sürdürülebilir balıkçılık anlamında yetkililerden bu karides konusunda dalyanlara bir inceleme ve konuyla ilgili bilimsel bir çalışma yapılması. 

Trol avcılığın balıkçılık nedir? Artıları ve eksilerinden bizlere bahsedebilir misiniz?

Trol avlanma konusunda belli başlı kurallar ve sınırlandırılmalar var. Sahil içerisine doğru 3 mil yaklaşılması yasak. Çukurova Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi hocaları tarafından yürütülen bir çalışma var. Trol avcılık üzerine ve zararlarının olduğu belirlendi. Ağ göz açıklığı sınırlaması getirildi. O da şöyle ekonomik boyuta ulaşmayan balıklar o göz açıklıktan dışarı çıkıyor. Böylelikle yanlış avlanmanın da önüne geçiliyor. 

Dalyan konusunda işletmenin rolü nedir? 

Çok güzel bir soru, çok güzel bir konuya değindiniz. Dalyan sahipleri, daha sürdürülebilir balıkçılık yapma adına projeli yapmalı. Dalyan sahipleri, dalyanları aldıktan sonra bırakın iyileştirmeyi, daha da kötüye götürüyor. Dalyan ihalesini daha iyi bir hale getirmek için alıyorsun ama 15 yıl boyunca orayı tahrip ediyorsun. Sunduğu projeye bakıyorsunuz, hiçbir uygulama söz konusu dahi değil. Bizler haziran ayının 27’sinde Karataş akyatan dalyanın işletme süresi doluyor, yeni ihale açılacak. Bizler Karataş Su Ürünleri Kooperatif’i olarak bu dalyana talibiz. Bizim projemiz; sürdürülebilir bir balıkçılık, ekonomik boydaki balıklarımızı denizlere akıtarak sürdürülebilir balıkçılığı hedefliyoruz. Tahrip etmek, talan etmek gibi bir niyetimiz yok. Projemiz resmi bir kurum tarafından çiziliyor şu an. Talibiz ve bu konuda muvaffak olacağız. Karataş liman balıkçıları dalyanlardan çok muzdarip, bizler bu konuda elimizden gelenin en iyisini yapacağız. 

Yanlış avlanma konusuna değinecek olursak bunun önüne nasıl geçilebilir?

Balık avcılığı yapan arkadaşlarımız su ürünleri mühendislerimiz tarafından, boy standardına uyuluyor mu diye denetime tabii tutuluyor. Kaçakçılık Karataş balıkçılarından çok çıkmıyor. Şöyle bir durum söz konusu illegal yollarla 3 mil sınırlamasına uymayan balıkçı olduğunda ve bu haber bize geldiğinde bizler hemen Sahil Güvenlik Komutanlığına bildiriyoruz. Mesela pinter avcılık yasak çünkü gerçekten çok zararlı bir av türü. Yavru balıkları ve karidesi, pinter denilen ağ sayesinde yakalıyorlar. Sahil Güvenlik Komutanımız sağ olsun bu konuda gerçekten çok duyarlı. İnşallah sesimizi ilgili makamlara duyurabiliriz. 

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER