Dezavantajlı gençlerin yardım eli: Seyhangücü

Dezavantajlı gençlerin yardım eli: Seyhangücü

Seyhangücü Tesisleri Yönetim Kurulu Üyesi Abit Açıkbaş, Gazette Gazetesi muhabirlerinden Hüseyin Gül’e konuştu. Kulüp ve tesis hakkında bilgi veren Açıkbaş, “Kulübümüz dezavantajlı gençleri uyuşturucu bataklığından kurtarmak ve onları spora yönlendirmek için kuruldu. Tesislerimizi de sporcularımız ve mahalleliye hizmet etmek için kurduk. Seyhangücü olarak öncelikli hedeflerimiz ligde kalmak, barınmak ve sağlıklı bireyler yetiştirmek” dedi.


İşte Açıkbaş ile gerçekleştirdiğimiz keyifli röportaj;

Öncelikle sizi biraz tanıyabilir miyiz, Abit Açıkbaş kimdir?

Ben Abit Açıkbaş. Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Türkçe öğretmenliği mezunuyum. Babam Etem Açıkbaş, Seyhangücü Spor Kulübü Yönetim Kurulu Başkanı. Aynı zamanda futbol kulübümüz var. Burası da belediye tarafından futbol kulübünün yaşaması için yapılmış havuz. Biz burayı büyüttük ve düğün salonu da ekledik. Ben de düğün salonuyla ilgileniyorum. Futbol kulübümüzün yaşaması adına ticari gelir sağlaması amacıyla yapılmış bir salon. Ben de bu salonun başındayım.

Türkçe öğretmenliğini bitirdiniz ama şu an tesislerle ilgileniyorsunuz. Sebebi nedir?

Türkçe öğretmenliğini bitirdikten sonra atamam gerçekleşmedi. O yüzden ben de baba mesleği diyebileceğimiz bu işe yöneldim. Severek yapıyorum ve çok memnunum. Zaten 10 senedir bu işin içindeyim. Ben düğün salonunda mutfakta çalıştım, garsonluk yaptım ve şu anda da yönetimdeyim.

Belediyeden tesisle ilgili herhangi bir destek görüyor musunuz?

Burası belediyeye ait. Biz de kiracı konumundayız. Belediyeden de sadece futbol takımına yılda bir sefer malzeme yardımı yapılıyor. Her takıma yapılan düzeyde yapılıyor.

Tesislerinizden bahseder misiniz, neler var tesislerinizde?

Tesislerimizde spor kulübümüz, kulüp lokalimiz, yazlık ve kışlık toplantı ve düğün salonumuz var. Kışlık salonumuz 300 kişilik, yazlık salonumuz 500 kişilik. Burası önce kulüp futbolcularımızın özel günleri için tasarlandı. Daha sonra halka açık düğün ve toplantı salonu olarak geliştirildi. Yazın yüzme havuzumuzda çocuklara yüzme eğitimi veriyoruz ve dışarıda yüzme bilen yetişkinlere havuzumuz açık.

Peki, hangi aylarda başlıyor yüzme eğitimi?

Havuzumuz, Nisan gibi açılıyor. Belediyeye bağlı çalışıyoruz. Haziran ayında okullar kapandıktan sonra yüzme eğitimi başlıyor. Öğleden önce belediye adına yüzme eğitimi veriyoruz. Daha sonra kendi özel kurslarımız. 2 saat belediyeye, 1 saat kendimize çalışıyoruz. Daha sonra da yüzme bilenlerin çok cüzi bir miktar parayla gelip yüzüp, serinlediği bir ortam var.

Çocuklara sadece yüzme mi öğretiyorsunuz, yoksa yüzme öğrenen çocukları yarışmalara da hazırlıyor musunuz?

Yok, biz sadece temel yüzme eğitimi veriyoruz. Kulüp olarak herhangi bir yüzme aktivitesine katılmıyoruz. Bu proje zaten dönemin başkanı Sayın Aytaç Durak’ın projesiydi. Her mahalleye yapılan havuzlarla çocukların kanallarda, nehirlerde yüzmemeleri ve bu havuzlarda serinlemelerini hedefleyen bir projeydi. Bu mahallede de bizimle başladı bu proje. Biz de bu projeyi genişlettik ve kendi imkanlarımızla düğün salonu şekline getirdik. Hem kulübümüz adına hem de mahallemiz adına yapmaya karar verdik. Çünkü futbol takımımız Adana’nın en iyi 13 takımı arasında Süper Amatör Lig’de ve yeterli desteği görmüyor. Dışlanmış durumda bu mahallenin takımı. Diğer takımların hepsi siyasi destek alırken, bizim futbol takımımız herhangi bir siyasi destek almıyor. Biz de kendi ayaklarımızın üstünde durmak adına böyle bir düşünce geliştirdik. Böyle devam ediyoruz.

Siyasi destek dediniz. Bu konuyu biraz açar mısınız?

Önceki dönemde tabiri caiz ise kendi takımları 80 bin – 90 bin TL yardım alırken, biz sadece 3 bin TL’lik temel yardım aldık. Bu da bizi takımlar arasındaki rekabet yarışında inanılmaz derecede geriye atıyor. Biz sadece yönetim olarak kendi ayaklarımız üzerinde durmaya çalışırken, onlar büyük bir siyasi yardım almış oluyor ve biz onlarla mücadele ederek, onların arasına girdik. Şu an birçok takımla aynı kümedeyiz. O takımlar yapılan destekle şampiyonluğa oynarken, biz küme düşmeme yarışında başarılı olduk.

Seyhangücü’nün geleceğe dair hedefleri nelerdir?

Seyhangücü’nün hedefleri gençleri uyuşturucu bataklığından uzaklaştırıp, onlara spor yapma imkânı sunmak. Özellikle ergenlik dönemindeki çocukların genel sorunu uyuşturucu. Amacımız da çocukları uyuşturucudan uzaklaştırıp spora yönlendirmek. Tabi bir diğer amacımız da yetenekli çocukları üst düzey takımlara vermek ve onları topluma kazandırmak. Amatör seviyede üç grup var. 1. Amatör Küme, 2. Amatör Küme ve Süper Amatör Küme. Seyhangücü Süper Amatör Küme’de 12 takımın içerisinde yer alan bir kulüp. U-11, 12, 13, 15, 19 bütün kategorilerde yer alıyoruz şu an. Oradaki hedeflerimiz de çocukları spora yönlendirmek. Ayrıca biz altyapıdaki çocuklardan hiçbir şekilde para almıyoruz. Malzemelerimizi kendimiz veriyoruz, ekstra para da almıyoruz. Çoğu kulüp aidat falan alıyor ama biz hiçbir şey almıyoruz. Tam tersi malzemelerimizi kendimiz veriyoruz. Çocuklar spor yapsın diye. Yıllardır da bu şekilde devam ediyoruz. Yani kulüp olarak öncelikli hedeflerimiz ligde kalmak, barınmak ve sağlıklı bireyler yetiştirmek.

Peki, Gençlik ve Spor Bakanlığı veya Valilik falan yardımcı oluyor mu?

Valilik malzeme yardımı yapıyor. Valiliğin malzeme yardımı, belediyenin malzeme ve nakdi yardımı var. Malzeme yardımı tüm kulüplere eşit şekilde yapılıyor ama maalesef nakdi yardım eşit şekilde yapılmıyor. Belirli bir alt seviye var, üst seviyenin sınırı yok. Şu anda hiçbir kulübe nakdi yardım yapılmadı ama geçmiş dönemlerde biz 3 bin TL alırken, 100 bin TL alan kulüpler vardı. Yani bu kulüplerin hepsi belediye değiştikten sonra açıklandı. Bizim isteğimiz alt kategorilerde kaç kulüp giriyorsa, mücadele ediyorsa, kim başarılıysa ona göre ücret verilmesi. O, o partiden, diğeri bu partiden mantığıyla daha fazla para verilmesin istiyoruz.

Seyhangücü Tesisleri’nin ayrıca düğün salonu da var. Biz düğün salonu hakkında bilgi verir misiniz?

Burası ötekileştirilmiş bir mahalle. Bu mahallede, bu çevrede böyle bir hizmet yapalım istedik. Topluma daha faydalı olalım istedik. “Bizim diğer çevrelerden bir eksiğimiz yok” diyerek, bu topluma hizmet edelim istedik. Düğün salonumuzu da burada açmamız tamamen bu nedenle. Şu anda da güzel işler yapıyoruz. 10 sene önce ilk kurulduğumuzda 10 düğünle başladık. Üzerine kata kata ilerledik ve şu anda yaklaşık 100 düğün yapıyoruz ve bunun üzerine çıkmaya çalışıyoruz. Gelişmeye çalışıyoruz ama maalesef elimizde olmayan bazı sıkıntılar var. Burada düğün salonu ve spor kulübü olmasına rağmen, çevreyi gördünüz. Burada hayvancılıkla uğraşan bazı kesimler var. Bu hem mahalleye hem bizim tesise hem de burada spor yapan çocukların sağlığı için sorunlu bir durum. Eskiden burada sadece Seyhangücü oynamıyordu. Adana’nın tüm amatörleri bu sahayı kullanıyordu. Zaten bu saha da Adana Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü’ne bağlı. Şu an çevredeki kötü kokular ve kötü manzaralar nedeniyle burada sadece Seyhangücü oynuyor. Diğer kulüpler burada oynamayı kabul etmiyor.

Bu koku sorunu ve çevre kirliliği düğünleri de etkiliyor değil mi?

Evet, ister istemez etkiliyor. Koku yüzünden önyargı oluştu. İçerisi ile dışarısı arasında çok fark var. Dışarıdan gelen insanlar içeriye girdiği zaman çok beğeniyor. Özellikle gübre çekim zamanlarında yani senede iki – üç kere aşırı kötü bir koku oluyor. Koku çıkmasa bile dışarıdan gelen insanları psikolojik olarak etkiliyor. Burası sadece bizim sorunumuz değil bütün mahallenin sorunu. Bu koku sorunu çözülürse hem mahallemiz hem de biz seviye atlayacağız. Bizim salonumuz kaliteli, yaptığımız müzik kaliteli, sistemimiz kaliteli, ortamımız kaliteli, süslemelerimiz kaliteli ama bir yerde sorun olunca hepsine yansıyor maalesef. Biz, bunu istemiyoruz. Yoksa böyle bir ortamda bu hizmeti sunduğumuz için insanların hepsi memnun. Kokuyu çözmek için en azından iki hanın kalkması yeterli olur. Hanların yerine güzel bir park yapılabilir. Güzel bir çalışma yapılırsa hem mahalle adına hem de bizim adımıza güzel olur.

Gelin ve damatlara yönelik neler yapıyorsunuz? Yeni trendleri takip ediyor musunuz?

Ben 3 senedir bu işin içinde aktif olarak çalışıyorum. Eski masa sandalyelerimizi, masa sandalye düzenini değiştirdik. Havuz süslemelerimizi tamamen değiştirdik. Fotoğraf köşelerini değiştirdik. Instagram modasını takip etmeye çalışıyoruz. Normalde konuya çok uzak bir insandım ama işi içinde oldukça işin önemini anladım. Öyle bir iş ki, 1 sene takip etmediğiniz zaman modayı kaçırıyorsunuz. Sürekli üzerine koymanız gerekiyor. Takip ediyoruz, yapmaya çalışıyoruz. Tabi bütçemiz yettiği kadar yapmaya çalışıyoruz. Sonuçta 20 bin TL’ye düğün salonu var. Onların sunduğu hizmet farklı olur, 3 – 4 bin TL’ye düğün yapan salonun sunduğu hizmet farklı olur. Kendi bütçemizin doğrultusunda elimizden geldiğince modayı takip etmeye, teknolojiye ayak uydurmaya çalışıyoruz.

Peki, bu senenin modası nedir?

Sarı led ışıklı fotoğraf köşeleri bu sene çok moda. Özellikle kır düğünlerinde sarı ışık çok tercih ediliyor. Kınada da her zaman olduğu gibi yine kırmızı moda.

Son olarak eklemek istedikleriniz nelerdir?

Buraya gelip bize ses olduğunuz için hepinize teşekkür ederim. Biz hem kulüp adına hem de tesis adına güzel şeyler yapmaya çalışıyoruz. Güzel şeyleri yapmak için de anlattığım gibi bazı kıstasların olması gerekiyor. Umarım bunlar da olur ve biz de ileriki yıllarda daha rahat, daha güzel bir şekilde görüşmüş oluruz.


 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER