Durak: Adana’yı zirveye çıkaracağız

Durak: Adana’yı zirveye çıkaracağız

İYİ Parti Seyhan Belediye Meclis Üyesi ve Adana Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Sertaç Durak, Gazette’ye konuştu. 5 yıllık görev süresinin sonunda Adana’nın daha yaşanılabilir bir şehir olacağını belirten Durak, “Adanalı hemşehrilerimin bizlere verdiği kutsal oylarına layık olup, kentimiz için çalışarak onlara mutlu etmek görevimizdir” diyerek bu görev sonunda borçların en az olduğu bir belediye olacağına vurgu yaptı.“KUTSAL OYLARA LAYIK OLACAĞIZ”

Durak, “Meclis aritmetiği şuan için Başkan Karalar’ın istediği sonucu vermiyor. Ancak ben inanıyorum ki tüm meclis üyesi arkadaşlarımız yarın Adana için Zeydan Başkanın getirdiği projelerin hayata geçmesi için gereken desteği vereceklerdir. Netice itibariyle tüm siyasi parti meclis üyeleri Adana’ya hizmet etmek için seçildiler. Bu sıkıntıları el ele, kentimize hizmet ederek başaracağımıza inanıyorum. Adanalı hemşehrilerimin bizlere verdiği kutsal oylarına layık olup, kentimiz için çalışarak onlara mutlu etmek görevimizdir” dedi.

“ADANAMIZ RAHATLAYACAK”

Büyükşehirin yönetimini devraldıktan bugüne kadar geçen yaklaşık 5 aylık süreyi değerlendiren Durak şöyle konuştu,Zamanımız kısıtlı, bütçemiz kısıtlı. Ancak bahane arkasına sığınmayan bir yönetim anlayışımız var. Başkanımız Zeydan Karalar’ın Adana’mızı rahatlatacak projelerinin kısa sürede hayata geçireceğine inanıyorum. Trafik sorunu halledilmiş, yeşil alanlar artırılmış, kültür ve sanat faaliyetleri zirveye çıkmış, sosyal konularda toplumun tüm kesimine destek olunmuş ve borçlar azaltılmış bir belediye göreceğiz.”

Durak, “Partimiz içinde her üyemizden görevli, yönetici arkadaşlarımıza kadar birlikte güçlüyüz. Biz gücümüzü millete hizmet yolunda birlikte olmaktan alıyoruz. Büyükşehir Başkanımız Sayın Zeydan Karalar’la uyum içinde çalışmaktan mutluyuz” diye konuştu.

İşte Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Durak ile gerçekleştirdiğimiz o keyifli röportaj;

Okuyucularımızın sizi daha yakından tanıyabilmeleri için biraz kendinizden bahseder misiniz? Mehmet Sertaç Durak kimdir?

1974 Adana doğumluyum. İlkokulu Celalettin Seyhan İlköğretim, ortaokulu Gazi Ortaokulu’nda, lise öğrenimimi Ç.E. Anadolu Teknik Lisesi’nde bitirdim. Çukurova Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü’nden mezun oldum.  İngiltere’nin Brayton şehrinde İngilizce yabancı dil eğitimimi tamamladım. Askerlik görevimi 2002 yılında Gaziemir Ulaştırma Okulu Komutanlığı’nda kısa dönem olarak yaptım. Evliyim, Batuhan ve Zeynep adında iki çocuğum ve Şans isminde bir de köpeğim var.

“AİLEMLE GURUR DUYUYORUM”

Tanınmış bir ailenin soyadını taşıyorsunuz; babanızın iki dönem milletvekilliği yapmış olması, amcanızın ise uzun yıllar Adana’yı yönetmiş olması size bir avantaj olarak mı yansıyor, yoksa size sıkıntı mı veriyor?

Babam Veli Andaç Durak iki dönem milletvekilliği yaptı, Meclis idare amirliği ve plan-bütçe komisyon üyeliğinde bulundu. Adana organize sanayi arıtma tesisi, Sabancı merkez camii inşaatı ve Karaisalı-Adana yolunun yapılması için ödenek çıkarttı, birçok konuda, birçok yatırımda babamın imzası vardır. Amcam Aytaç Durak ise Adana’ya devasa hizmetlerde bulundu. Çatalan içme suyu, Doğu-Batı katı atık tesisleri, içerisinden araba geçebilen kallektörler, Adana’yı selden koruyan Sarıçam Deresi, ıslah, Mustafa Beyli göletinin yapılması, içme suyu arıtma tesisi, yağmur suyu tahliye sistemi, Merkez Park, şuan Adana’nın en önemli bulvarı olan; Turgut Özal, Süleyman Demirel, Alparslan Türkeş vb bulvarlar yapıldı. Hizmetlerinin tamamını anlatsam sayfalar yetmez. Babam ve amcam bana sıkıntı değil, onur verir onlarla gurur duyuyorum.

İYİ Parti’den Seyhan Belediye Meclis üyeliğine seçilerek, Büyükşehir Başkan Vekilliği’ne layık görüldünüz. Bu durum, Millet İttifakı’nın yarattığı bir sonuç mu yoksa kendi öz gücünüz mü?

Önce partime beni meclis üyesi adayı yaptığı için teşekkür ederim. Sayın başkan Zeydan Karalar’ın teveccühü ile Başkan Vekili oldum. CHP - İYİ Parti seçimlerde olduğu gibi halen Millet İttifakı’nı gururla sürdürmektedir. Şahısların gücü olmaz ona gücü millet verir, biz de milletize layık olmaya çalışıyoruz.

Aynı zamanda İYİ Parti Adana Kurucu İl Başkan Yardımcısısınız. Partiniz içerisinde güçlü bir isim oluşunuz, Büyükşehir’deki görevinizi kolaylaştırıyor mu Sayın Durak?

Partimiz içinde her üyemizden görevli, yönetici arkadaşlarımıza kadar birlikte güçlüyüz. Biz gücümüzü millete hizmet yolunda birlikte olmaktan alıyoruz. Büyükşehir Başkanımız Sayın Zeydan Karalar’la uyum içinde çalışmaktan mutluyuz.

“SIKINTILARI EL ELE ÇÖZECEĞİZ”

“Yaşadığımız kenti daha güzel, huzur içinde yaşanabilir yapmak için; toplumumuzun tüm kesimleriyle birlikte hareket ederek, başkanımız Zeydan Karalar’ın öncülüğünde birlikte başaracağız”  sözünüzü gerçekleştirebiliyor musunuz? Meclis aritmetiği buna imkân veriyor mu? Birlik, beraberlik için almayı planladığınız tedbirler nelerdir?

Meclis aritmetiği şuan için Başkan Karalar’ın istediği sonucu vermiyor. Ancak ben inanıyorum ki tüm meclis üyesi arkadaşlarımız yarın Adana için Zeydan Başkanın getirdiği projelerin hayata geçmesi için gereken desteği vereceklerdir. Netice itibariyle tüm siyasi parti meclis üyeleri Adana’ya hizmet etmek için seçildiler. Bu sıkıntıları el ele, kentimize hizmet ederek başaracağımıza inanıyorum.


Seçildiğinizin ilk günlerinde “şehrimizin kaybedecek bırakın yılları, ayları bile yok” diye çok hayati bir gerçeği ifade etmiştiniz. Büyükşehrin yönetimini devraldıktan bugüne kadar geçen yaklaşık 5 aylık süreyi nasıl değerlendirdiniz Sayın Durak?

Zamanımız kısıtlı, bütçemiz kısıtlı. Ancak bahane arkasına sığınmayan bir yönetim anlayışımız var. Başkanımız Zeydan Karalar’ın Adana’mızı rahatlatacak projelerinin kısa sürede hayata geçireceğine inanıyorım. Şehir merkezine sıkışmış devlet dairelerinin ivedilikle merkez ilçelere dağıtılıp trafiği rahatlatılacak, Kuzey-güney ekseninde yeni bulvarlar açılacak.

Yine görevi devraldığınız günlerde Eskişehir’i örnek göstererek, Adana’mızın da öyle olacağını ifade etmiştiniz. Bu anlamda hayata geçirmeyi planladığınız büyük projeleriniz nelerdir?

Başkanımız Zeydan Karalar, Seyhan Nehri’nin düzenlenerek yaşam formlarının daha fazla yer almasını sağlayacak. Ziyapaşa Bulvarı, kültür ve sanat merkezi haline getirilecek.

“BÜTÇEMİZ ÇOK KISITLI”

Bazı büyük projeler için uluslararası kredi başvurunuz var. Bu projeler hangileridir ve kredi gerçekleşme olasılığı nedir? Meclis aritmetiği buna engel midir, yoksa başka engeller mi mevcut?

Kredi başvuruları meclise geldiği zaman tüm meclis üyesi arkadaşlarımın desteği ile kabul edilecektir. Neticede Adana için yapılacak hizmetleri kimse engellemek istemez.

Önceki yönetimin başlattığı bazı büyük projelerin durdurulduğunu görüyoruz. Buna sebep nedir Sayın Durak? Projelerin fizibilitesi olmaması mı, yoksa bütçe yetersizliği mi?

Bunun cevabını Sayın Karalar sık sık vermektedir. Projelerin bedelleri oldukça fazla, ayrıca bütçemiz de çok kısıtlı. Belediyemizin durumu düzeldikçe ve gerçek değerinde olan projeler tamamlanacaktır.

Yıllardır Adana’nın sırtında bir kambur gibi duran metronun yükünün hafifletilebilmesi için ne yapmayı planlıyorsunuz? İkinci ve üçüncü etapları bir an önce hayata geçirmeyi mi, yoksa borç yükünü hükümete devretmeyi mi tercih edersiniz?

Metro kambur değildir. Kredisi ödenmektedir. 2’nci etap hükümet tarafından yapılmalı, daha fazla insanımız metrodan faydalanmalıdır. Ayrıca birçok ilde metro devlet tarafından yapılmış ya da devlete devredilip belediyeler de rahatlatılmıştır. Bu konuda maalesef Adana talihsiz ve sahipsiz kalmıştır.

“KENTİMİZ İÇİN ÇALIŞACAĞIZ”

Yönetimi devraldığınız günden başlayarak ‘bankamatikçiler’ ve ‘işten çıkarmalar’ gibi birtakım iddialarla karşı karşıyasınız. İkinci ağız olarak, nedir bunun gerçek yüzü Sayın Durak?

Yapılan tespitlerde birçok kişinin işe gelmeyerek maaş almasının önüne geçilmiştir.

Çok samimi ve gerçekçi olarak, 5 yıllık görev sürenizin sonunda nasıl bir Adana’da yaşıyor olacağız?

Trafik sorunu halledilmiş, yeşil alanlar artırılmış, kültür ve sanat faaliyetleri zirveye çıkmış, sosyal konularda toplumun tüm kesimine destek olunmuş ve borçlar azaltılmış bir belediye göreceğiz.

Son olarak, Adanalılara vermek istediğiniz mesajınız nedir?

Adanalı hemşerilerimin bizlere verdiği kutsal oylarına layık olup, kentimiz için çalışarak onlara mutlu etmek görevimizdir.


 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER