‘Esnaf bu ülkenin temel taşıdır’

‘Esnaf bu ülkenin temel taşıdır’

Gazette Gazetesi İmtiyaz Sahibi Fatma İnci Gül’ün Gazette TV’de  moderatörlüğünü yaptığı “İnci Gül İle Biz Bize” programının konuğu, Adana Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Niyazi Göger oldu. Covid-19 pandemisinin herkes gibi esnafı da olumsuz etkilediğini belirten Göger, tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19’un esnafı batırma noktasına geldiğini söyledi. Başkan Göger, “Esnafımız zor günler geçirmeye devam ediyor. Devletimizden verilen kredilerin faizlerinin daha da düşürülmesini istiyoruz. Çünkü esnaf bu ülkenin temel taşıdır ve küçük esnaf olmadan, büyük esnaf hiç olmaz” dedi.


 

İşte YouTube, Facebook ve Twitter’dan canlı yayınlanan o keyifli program;

 

Öğrencilere yapılan yardım hakkında bilgi verir misiz?

 

Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Konfederasyonu (TESK) ve UNICEF ile ortaklaşa hayata geçirdiğimiz proje çerçevesinde hazırladığımız hijyen kitlerini Çukurova Mesleki Eğitim Merkezi’nde eğitim gören 300’ün üzerindeki çıraklarımıza teslim ettik. Böyle projeler olduğu sürece sık sık ziyaret etmeyi düşünüyoruz. Biz küçük esnafız, esnafımızın temel taşları olan Yüreğir esnafına da önem vermemiz gerekiyor.

 

Koronavirüs’ün (Covid-19) yaymış olduğu salgından ötürü Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliğine bağlı birçok esnafın bu anlamda yaşadığı sorunlar ile ilgili neler söyleyeceksiniz?

 

Koronavirüs sadece ülkemizi değil, dünyayı saran bir virüs. Dolayısıyla tüm dünyayı hem ekonomik hem de sağlık anlamında çok etkiledi. Biz diğer ülkelere nazaran çok etkilenmedik. Devletimiz ve bakanlığımız da iyi bir çalışma yaptılar. Ülkemiz bu konu hakkında bir başarı gösterdi. Sağlık Bakanlığımız ve yetkililerinin, bu süreçte güzel bir çalışma gösterdiğini herkes hissetti. İnşallah bu pandemi bir an önce ülkemizi ve dünyayı terk eder. Türk insanı sarılmaya, kucaklaşmaya hasret kaldı. Belki Avrupa’da böyle şeyler yoktu ama biz insanlarla bir araya geldiğimizde tokalaşmadığımızda bir eksiklik hissediyoruz. Esnafımız zor günler geçirdi ve zor günler geçirmeye de devam ediyor. Hükümetimiz ve devletimiz de bu konuda destek verdi. Esnafın yanında çalışanları işten çıkarma yasakladı. Devlet çalışanların belirli bir miktarda sigortasını ve maaşını ödüyor. Durumu müsait olmayanlara aylık 1000 TL destek verildi. Tabi bunlar yeterli değil. Gönül ister ki tüm mağdur esnaflara ihtiyacını karşılayacak kadar bir para verilsin. Hükümet bir politika izledi ve ihtiyaç kredisi verdi. Zaman zaman sicillerinde aşırı bir sorun olmayanları da dâhil etti. Bu önemliydi, çünkü esnafın ister istemez eksiklikleri vardı. Bunun üzerine esnafa 25 bin TL kredi verildi ve verilen bu krediler esnafı bir nebze de olsa rahatlattı. Pandemi sürecinde özellikle kahvehaneci esnafımız sıkıntı içerisinde. Biz esnaf olarak zor durumdayız. Esnafımız bu ülkenin temel taşlarıdır. Küçük esnaf olmadan, büyük esnaf hiç olmaz.

 

Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği olarak hükümetten beklentileriniz nelerdir?

 

Hükümetten beklentilerimiz, esnafımıza faizsiz kredi vermesi. SSK, BAĞ-KUR ve vergiler ile ilgili bir iyileştirme yapılmasını istiyoruz. Tabi bunları rahatlıkla kaldırsın, göndersin, hiçbir şey almasın, vermesin demiyoruz. Hükümetten beklentimiz, düşük faizlerle kredi veriliyor ama daha düşük faizle ile kredi verilmesi. Esnafa kredi imkânı tanınmasını istiyoruz. Çünkü esnaf günlük bulup, günlük yiyen insandır. Bir yatırımı yoktur. Bugün ne kazanırsa akşam onu yiyecektir. Hükümetimiz ilerleyen süreçte rahata çıktığı zaman esnafı düşünecektir ve düşünmesi de gerekir. Destek anlamında hükümetimizin bazı paketler çıkaracağını temenni ediyoruz.

 

Sayın Başkanım son olarak eklemek istediğiniz bir şey var mı?

 

Koronavirüs’ün ülkemizden ve dünyadan bir an önce uzaklaşmasını istiyorum. Rabbim, devletimize ve milletimize zeval vermesin. Doğru insanları başımızdan eksik etmesin. Kimler ülkemize faydalıysa o insanlara sağlık ve sıhhat versin. İnşallah iyi günler bizi bekliyor diye temenni ediyorum. Allah esnafımıza kolaylık versin.

adem, adem aköl, adem aköl kimdir, Fatma inci gül, inci gül, inci, haber, gazete, gazette, manşet, gazete manşetleri, recep tayyip erdoğan, ömer çelik, adana, büyükşehir, zeydan, zeydan karalar, soner çetin, fatih Mehmet kocaispir, akif kemal akay, türkiye, meclis, siyaset, oy, sağlık, anabülten, ekonomi

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER