Hacı Emin Ünal kuaförlere seslendi: Lütfen fiyat listesine uyalım

Hacı Emin Ünal kuaförlere seslendi: Lütfen fiyat listesine uyalım

Gazette Gazetesi İmtiyaz Sahibi Fatma İnci Gül’ün moderatörlüğünü yaptığı “İnci Gül ile Biz Bize” canlı yayın programının bu haftaki konuğu, Adana Kuaförler, Güzellik Salonları İşletmecileri ve Manikürcüler Odası Başkanı Hacı Emin Ünal oldu. Alınan kararların konuşulduğu programda meslektaşlarına seslenen Ünal, “Yükümüz ağırlaştı, artık altından kalkamıyoruz. Birlikte hareket etmemiz lazım. Bölge bölge fiyatlandırma olayına gideceğiz, gitmemiz lazım. Lütfen, fiyat listemize uyalım” dedi. Ayrıca Başkan Ünal, 1 Haziran tarihinde eksik olan iş yerlerine hijyen belgesi vereceklerini belirtti. 

OKUMAK İSTEMİYORSAN, İZLE!İşte İnci Gül ile Biz Bize canlı yayın programının tamamı;

Sizinle daha önce de program yapmıştık yine kendinizi tanıtmıştınız ama ola ki şu anda sizi tanımayan izleyicilerimizden dolayı kendinizden tekrardan bahsedebilir misiniz, Hacı Emin Ünal kimdir?

1972 yılında bu mesleğe başladım. İş yerimiz oldu, bu günlere kadar geldik. Görevime Almira Delux’te devam ediyorum. Mesleğimi çok seviyorum ve şu anda da başkanlık yapmaktan çok gurur, onur duyuyorum arkadaşlarım beni teveccüh ettikleri için. 

Biliyorsunuz alınan kovid-19 önlemleri çerçevesinde yaklaşık bir buçuk aydır kapalı kalan berberler ve güzellik salonları 11 Mayıs’ta kısmı faaliyete başladı… Alınan önlemlerden biraz bahsetmeniz gerekirse ne gibi önlemler aldınız? 

Sağlık Bakanlığımızın çalışması artı valiliğimiz, Oda Birlik Başkanımız Niyazi Göğer’in de katkısıyla çalışmalarımız oldu. Beklentilerimiz de oldu fakat yeterli oldu, mu olmadı. Mesleğimizi çok özledik bu arada yani biz hakikaten meslek dalı konusunda Adana’nın hatta Türkiye’nin dinamosuymuşuz. Hangi sosyal çerçevede çalıştığımız, hizmet verdiğimiz ortaya çıktı. Mesleğimizin değerini, kıymetini bilmemiz gerekiyor diye düşünüyorum. Kovid-19 sürecinde çok yıprandık, en çok yıpranan meslek kolundan birisiyiz. Alınan önlemlerle alakalı gerekli genelgelerimiz gelmişti, bunları devamlı olarak sosyal medya ve mesaj yoluyla paylaştık. Zaten biz sektör olarak hijyen kurallarına uyan bir sektörüz. Biz genelinde bunu yapıyorduk ama böyle bir salgında insanlarımız birleşmiş oldu. Hakikaten çok büyük zararları var ama Kovid-19’un faydaları da oldu. Meslektaş, meslektaşa sahip çıkmaya başladı. Akrabalar, arkadaşlar birbirlerine sahip çıkmaya başladı. Şu anda bütün salonlarımız önlemlerini almış durumda. Bütün ilaçlamalar yapıldı. 

Aldığınız önlemler arasında sizleri en fazla zorlayan hangisi olmuştur?   

Malzeme sıkıntısı yaşadık. Buradan da deklare edeyim Adana’da bunu vurgun haline getiren malzemecilerimiz oldu, rant sağlandı. Bunun da duyurusunu yapayım; Oda olarak biz, en uygun fiyatlarda, en güzel, temiz, kaliteli ürünleri yayınladık durduk. Havlu olayı bir ranttı. Şimdi ben iş yerimden geldim gelmeden önce bir arkadaşımızla görüşme yaptım. Bunun duyurusunu da yapacağız tabii ebat konusundan fiyat konusuna kadar. Biz satışını yapmıyoruz ama firmanın telefonunu vererek bağlantı kuruyorum. 

Artık randevulu sisteme geçildi aslında daha öncesinde de randevulu sistemdi şimdi daha az sayıda müşteri alınacak ve bununla beraber gider kaybı olacak bunun yanı sıra da o malzemeler gider oluşturacak bunu nasıl dengeleyeceksiniz?

Hakikaten çok zor durumdayız. Bu elli günlük çerçeve içerisinde devletimizi Allah başımızdan eksik etmesin yardımları oldu tabii ki. Vergi ötelediler vesaire iş verenler olarak çok beklentimiz oldu ama iş yeri sahiplerine bir yardım olmadı. Sıcak günler ilk günlerdi sonrasında insanlarımız korkmuş durumda. Bizim kazançlarımız düşük, yüzde 40 zam her şeye geldi ama bizlere zam yok. Çok fahiş fiyatlar koymama adına biraz fiyat koymak zorundayız.  

Sıradaki sorumda aslında bu konuyla alakalıydı… Yüzde 40 zam yapıldığı iddia ediliyor öyle bir zam var mı? 

Bana şikayetler geldi konuyla alakalı tabii ki yüzde 40 olmasa da yüzde 25 zam olayı var. Mesela şimdi bir firma yetkilisi geldi, bir boyayı 50 liraya alırken bana 69 lira gibi bir fiyat söyledi.  Dolayısıyla 69 lira gibi bir fiyat boyada bizi çok etkiler. Meslektaşlarım da lütfen fiyatlarını orantılı yapsın, fahiş fiyatları da tasvip etmiyorum. Sonuç olarak bizler de bir şekilde ayakta kalmalıyız. 

Müşteri dağılımını, gün içerisine yayabilmeyi başarabilmesi halinde güzellik salonlarının fazla bir kaybı olmayacak gibi gözüküyor. Ancak onlar da bir süreliğine bazı işlemleri yapamayacaklar galiba, nedir o işlemler Sayın Ünal?

Kalıcı makyaj, cilt bakımı, makyaj yapılmasıyla alakalı bir yasak söz konusu. Mağdur olamayacağız diye bir şey yok inanın. Kuaförlerin işçiliği farklıdır, güzellik salonlarının farklıdır. Bu sebeple sektörde herkesin etkileneceğini düşünüyorum. Dolayısıyla insanlarımız korkuyor kuaföre gelmekten, güzellik salonuna gitmekten. 

Kuaförler ve berberlerde alınan önlemlerin benzerleri güzellik salonları içinde geçerli biraz da bunlardan bahsedebilir misiniz? 

Berberlerin, çalışma şartları daha farklı güzellik salonlarına göre. Kuaföreler şöyle bir müşteriye 5 saat de hizmet edebiliyor, yarım saat de hizmet edebiliyor. Dolayısıyla burada ayırmak istediğimiz nokta, zaman konusu, hizmet birimidir. Berberler, üç müşteri alabiliyorsa kuaförler olarak bizim bu üç müşteriye yaklaşımımız daha farklı. Bir boya yapıyorsunuz o boya yarım saat 45 dakika koltukta bekliyor. O anda bir müşteri almamam mümkün değil. Kuaför salonları daha geniş daha havadar oluyor arkadaşlarımız da bunu değerlendiriyor. Berber, tıraşı yaparken diğer müşterisini dışarıda bekletebiliyor. Bizde ise bir müşteri kaş işlemi yaptırıyor ayrı bir olay, diğer müşteri boya yaptırıyor ayrı bir olay, bir başka müşteri kesim yaptırıyor ayrı bir olay. Çalışanlarımız ayrı ayrı hizmet verdiği için bunu böyle sıralamaya koyması gerekiyor diye düşünüyorum. 

Peki, bu önlemlere uymayanlar da olacaktır. Bunları nasıl tespit etmeyi düşünüyorsunuz, bunlarla ilgili cezai işlem yapılacak mı?

Geçen hafta cuma günü Valimiz ve Berberler Odası Başkanımız İlhami Uygunsöz ile bir toplantı yaptık. Valimizin tek dediği şey şu, ‘Çok dikkat etmemiz gerekiyor, gerçekten önemsenecek bir salgın. Cezasını keselim, kurallara uymayan iş yerlerini mühürlenir’ dedi. Denetlemeler de başladı Ticaret İl Müdürlüğü tarafından. Müdürümüz de gerçekten sektörle ilgili alakalı. Pazartesi gününki denetlemede birlikte olduk, çok iyi çalıştığına inanıyorum. Ben de buradan üyelerime diyorum ki arkadaşlar lütfen kurallara uyalım. İş yerlerimiz bir kapanır ise bir daha açama gibi fırsatımız olmayabilir. Bunu çok iyi değerlendirmemiz lazım. 

Bu ruhsatı almak zor olsa gerek. Fırınlardaki gibi fırınlara da gelişigüzel ruhsat verilmiyor. Aynı şekilde Kuaförler ve güzellik salonları için de geçerli değil mi? 

Aynen öyle, biz ruhsat alırken bir doktor himayesinde iş yerlerimiz denetleniyor, uygun görülürse ruhsat veriliyor. Yasal çerçevede valilik tarafından iptal edilen bir ruhsatı, bir daha almak çok zor olur. Bunun içinde çok dikkat etmemiz gerekiyor. 

Bununla ilgili olarak size bir şikayet geldi mi? 

Hakikatten çok güzel hazırlandık biz. Sosyal medyayı kullanan bir gurubuz, kafadan ürettiğimiz şeyler de oldu. Şöyle, bu yasakların dışında ‘acaba bu yasak da var mı, bu yapılıyor mu yapalım mı?’ gibisinden üretenler de oldu. Bununla alakalı meslektaşlarıma inanıyorum, güveniyorum. Burada sizler kurallara uymazsanız, bizler de zor durumda kalacağız. Bu arada işler tersine dönecek. Belki daha uzun zaman da kapalı kalabilir. Kapalı kalmamak için meslektaşlarım hijyen kurallarına uymalı. Bu virüs kesinlikle bizlere, ailemize bulaşmamalı dikkat etmeliyiz. 

Alınan önlemler bakımından müşterilerinizden beklentileriniz nedir Sayın Ünal? Bazı müşterileriniz kendi sorumluluklarını yerine getirmekten kaçınacaklardır, böyle durumlarda nasıl bir tavır alacaksınız?

Çalışacağımız belli olduğu zaman müşterilerimize uyarı maksadıyla mesajlar attık ‘Lütfen, gelirken maskenizle birlikte gelin, gerekirse eldiven kullanın, hatta havlunuzu getirebilirsiniz’ diye. Geldiği ortamda zaten dezenfektanlarımız var. Genelde gelenler zaten hep tanıdığımız insanlar yani benim müşterim bana, Ahmet’in müşterisi Ahmet’e gidiyor zaten. Müşterilerimizin hemen hepsini tanıyoruz. Ona göre de bilgilendirme yapıp takipçisi oluyoruz. 

Alınan bu önlemlerin birçoğu, aslında daha hijyen ortamlar sağlayabilmek için gerekli idi. Ne diyorsunuz, Korona tehlikesi tamamen geçtikten sonra da kalıcı olur mu bunlar?

Bizde zaten hijyen olayı hep vardı, hep dikkat ediyorduk. Hatta Oda olarak mesaj vereyim hakikaten 1 Haziran’da hijyen belgesi verme durumumuz var eksik olan iş yerlerine. Çünkü hijyen belgesi e-devlete işlenen bir belge, bulundurmak da lazım. Oda başkanlığımızı arayıp kayıt yaptırabilirler. Hijyen konusu bizde çok önemli. Meslek artık hijyen güzellik salonunun olmazsa olmazıdır. O eski çalışmalar geçti artık. İnşallah bu hastalıktan kurtuluruz öncelikle ama bizim zaten standardın üzerinde bir çalışmamız var temizlik konusunda vesaire. Hakikaten de çok dikkat etmemiz gerekiyor. 

Son olarak eklemek istedikleriniz var mı?

Meslektaşlarıma şunları diyorum, mesleğimizin geldiği durum bu. Birleşmemiz lazım, birleşip hareket etmemiz lazım. Artık altından kalkamıyoruz, yükümüz ağırlaştı. Onun için dört arkadaş bir araya gelirsek daha başarılı oluruz diye düşünüyorum. Ben 2006’dan beri bunu yapıyorum. Bölge bölge fiyatlandırma olayına gideceğiz, gitmemiz lazım. Lütfen, fiyat listemize uyalım. Çok uygun, kalitesiz çalışan arkadaşlarımız var, bu sistemde yürümez artık arkadaşlar. Birlik başkanımızın da kulaklarını çınlatayım başkanımız göreve geldikten sonra, biraz zorlanacağımızı hissettik. Kredi başvurusu oldu, devletin verdiği kredi desteği oda kaydına yönlendirdi. Şu anda oda kaydını ciddi anlamda herkes yaptırdı, eksik olan çok azdır. Bundan sonra belediyelerimize düşüyor. Belediyelerimiz görevini yapsın, kayıtsız arkadaşlarımızı kayıt altına alsın. Ayrıca son olarak lütfen, mesleğimize sahip çıkalım diyorum.  

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER