Harun Kaya: Türkiye üretim ile güçlenecek

Harun Kaya: Türkiye üretim ile güçlenecek

Adana’da 1980 yılında kurulan ve kurulduğu günden bu güne kent ekonomisine katma değer sağlayan Kaya Grup’a bağlı Kaya Perde ve Kaya Life İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Harun Kaya, Gazette’ye konuştu. Kaya Grup olarak 9 farklı sektörde yüzlerce çalışana istihdam sağladıklarını belirten Kaya, “Temelleri Adana’da atılan ve Türkiye’nin birçok bölgesine yayılan ürünlerimiz, hemşerilerimizin teveccühü ile bu günlere gelmiştir. Bu güne kadar nasıl güven odaklı geldiysek, bundan sonra da çalışmalarımıza aynı hassasiyet ile devam edeceğiz. Türkiye üretim ile güçlenecek” dedi.İşte Harun Kaya ile gerçekleştirdiğimiz o keyifli röportaj;

Öncelikle bize Kaya Grup’u anlatır mısınız? Kaya Grup hangi sektörlerde faaliyet gösteriyor?

Biz, Kaya Grup olarak Adana’da kurulmuş bir aile şirketiyiz. 1980 yılından bu güne kadar geçen 40 yılda farklı sektörlerdeki yatırımlarımız ve farklı şirketlerimiz ile yeni istihdam alanları oluşturarak çalışmalarımıza devam ediyoruz. Şirketimiz, 1980 yılında ilk olarak Kaya Perde olarak ev tekstili, mobilya ve aksesuar satışı faaliyetlerine başladı. O günden beri binlerce eve ürün veriyoruz. Daha çok Kaya Perde ve Kaya Life İnşaat olarak biliniyoruz. Bilinirliğimiz bu iki firmayla daha fazla olmasına rağmen, şu an 9 farklı şirketimiz bulunmakta. İthalattan ihracata, üretimden sanayiye birçok farklı alanda faaliyetlerimiz ile yüzlerce kişiye istihdam sağlıyoruz. Kaya Perde olarak müşterilerimizden aldığımız güçle, Turgut Özal ve Kenan Evren şubelerinde mobilya,  perde ve aksesuar bölümleri ile uzun yıllardır yaşam alanlarını dizayn ediyoruz. Stor perde ve zebra perde üretimi yapıyoruz. Sürekli yenilikçi tasarımları yakından takip ederek işinde uzman ekiple çalışmalarımıza devam ediyoruz. İstanbul’da Kent Dekor Limited Şirketi olarak ithal ettiğimiz ve kendi üretimlerimiz olan binlerce çeşit ürünü, Türkiye genelinde 900 farklı bayiye veriyoruz. Kent Dekor olarak son yıllarda özellikle yerli üretime katkı sağlayacak şekilde çalışmalarımız ile yerli üretimimizi güçlendiriyoruz. İstanbul Beykoz’da bulunan Beykoz Cam Fabrikasında cam aksesuarlarda özel tasarım ürünler üretiyoruz. Cam aksesuara dair yüzlerce çeşit üretilen işletmemizde cam sanatı titizlikle işleniyor. Yine İstanbul Çatalca’da bulunan UfK Seramik fabrikasında seramik aksesuarlar üretimi yapıyoruz. Model ve tasarımları kendimize ait olan ürünler yine Türkiye geneli birçok bayiye veriliyor. RCR Holding Maden Şirketi olarak madencilik sektörüne yaptığımız yatırımlar ile çinko üretimi işletmeciliği faaliyetlerimize devam ediyoruz. Türkiye, maden ve maden işletmeciliği noktasında çok zengin bir ülke. Bizler de bu anlamda hem ülke ekonomisine katma değer sağlayacak hem de onlarca kişiye istihdam saylayacak olan maden işletmesini işletmekten dolayı mutluluk duyuyoruz. Kaya Grup olarak farkında olduğumuz bir şey var ki; o da Türkiye üretim ile güçlenecek. Temelleri Adana’da atılan ve Türkiye’nin birçok bölgesine yayılan Kaya Grup ürünleri, hemşerilerimizin teveccühü ile bu günlere geldi. Bu günlere nasıl güven odaklı geldiysek, bu günden sonra da aynı hassasiyet ile devam edeceğiz. Bizim için memleketimizde üretim yapmak, katma değer sağlamak son derece önemli. Bu bağlamda Adana’da ilk olan yeni bir işletme kazandırmış olmanın daha mutluluğunu yaşıyoruz. BY FK Paslanmaz Metal Fabrikası’nda kendi tasarımlarımız olan nikelaj sehpa üretimi yaparak birçok bayiye ürün gönderiyoruz. İşletme olarak gelen yoğun talep üzerine yakın zamanda kapasitemizi artıracağız. Ayrıca Radyo Ses A.Ş. olarak da medya sektöründe de faaliyet yürütüyoruz.

Kaya Grup olarak dünyaya açılmayı düşünüyor musunuz?

Türkiye yerli üretim ile daha güçlü bir ülke olacak diye düşünüyorum. Bizim de üretimlerimiz ile yurt dışına açılma fikrimiz vardı ve son zamanlarda bu çalışmalarımıza biraz daha hız verdik. İşletmelerimiz ile ilgili gerekli kapasite büyütme çalışmalarımız devam ederken, ihraç edebileceğimiz ürünler üzerinde daha fazla yoğunlaştık. Bu konudaki çalışmalarımız da kısa sürede sonuçlanacaktır. Bu doğrultuda her türlü çalışmayı yapıyoruz. Ayrıca ekonomide yaşanan dalgalanmalara rağmen planlanan projelerimize devam ediyoruz.

Son zamanlarda Türkiye’nin içinde bulunduğu ekonomik durumu nasıl değerlendiriyorsunuz?

Geçtiğimiz yıl, Türkiye döviz üzerinden ekonomik saldırılarla karşı karşıya bırakıldı. ABD’nin Türkiye’yi hedef alarak açtığı ekonomik savaşta, iş dünyası çok etkilendi. Döviz ile birlikte artan faiz oranları krediye bağlı olarak büyüyen firmaları da zora soktu. Özellikle inşaat sektörünü derinden etkileyen durum alınan tedbirler ve düşürülmeye çalışılan faiz oranları ile dengelenmeye çalışılırken birçok firma iflasını açıkladı. Bu durumdan piyasalar da olumsuz etkilendi. Çünkü bütün sektörler bir trenin lokomotifi gibi bir birine bağlı. Güven duygusunun zedelenmesi de bizleri daha dikkatli çalışmalar yapmaya itti. Türkiye’de daha önce de bu tür daralmalar yaşanmış ve bir şekilde bu dar boğazdan kurtulmuştuk. Türkiye güçlü bir devlet, Türk milleti de güçlü bir millettir. Bu sıkıntıların kısa vadede çözüleceğini düşünüyorum. Bu durumu atlatmanın tek yolunun, üretmeye devam etmek olduğunu düşünüyorum. Biz de Kaya Grup olarak, faaliyette olan bütün firmalarımız ile çalışmalarımıza aralıksız devam ediyoruz. Çünkü durmak pez etmek demek. Pes etmek ise hem firmaya hem de ülkeye zarar verecektir. Yüzlerce kişinin ekmek yediği bu şirketlerimizde büyük bir aile olmanın sorumluluğunu taşıyoruz. Rabbim birlik ve düzenimizi daim etsin inşallah.

Peki, Kaya Life İnşaat olarak çalışmalarınız nasıl gidiyor?

Çalışmalarımıza ve planladığımız projelere aralıksız devam ediyoruz. Kolay değil yüzlerce konut üretiyoruz ve bunun belirli sorumluğu var. Bir ara satış ile ilgili duraksamayı tüm piyasalar gibi biz de yaşadık ama bu duraksama kısa sürdü. Çünkü şirket olarak topraktan konut satışları yapıyoruz. Banka teminatlı bu sistemi uygulayan Adana’da birkaç inşaat firmasından birisiyiz. Bu güne kadar planladığımız çalışmalarımızın tesliminde geri kalmadık. Bundan sonra da aynı plan çerçevesinde devam etmeyi planlıyoruz. Sarıçam’da farklı lokasyonlarda 2017 yılı içerisinde planlayıp yapımına başladığımız 400 dairelik konutlardan oluşan farklı projeleri teslim ettik. 2018 yılı içerisinde planladığımız 500 dairelik farklı projelerimizin ise yapımı hızlı bir şekilde devam ediyor. Planladığımız projelerimizin teslim tarihinde bir değişiklik olmadan hızlı bir şekilde konut üretimine devam ediyoruz. 2019 yılına da Kaya Life 10 projemizin startını vererek başladık. Maliyetlerin yükselmesine rağmen yapıtlarda kullanılacak olan malzeme ve uygulanacak işçilikte titizlikle uyguluyoruz. Öz kaynak ve sermayelerimizi de kullanarak durmadan devam etmenin hem kent, hem ülke ekonomisine yapılacak olan destek olarak görüyoruz.

Son olarak eklemek istedikleriniz nelerdir?

Röportaj için size teşekkür ediyorum. Sizin nezdinizde bizi tercih eden bütün müşterileremize de teşükkür ediyorum. Bize duydukları güvenle faaliyetlerimize devam edeceğiz.

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER