‘Her yemek bir sanat eseri’

‘Her yemek bir sanat eseri’

Adana’nın hamburger konusunda önde gelen lezzetlerinden olan Speat Kitchen’ın sahibi ve işletmecisi Murat Ateşi, el yapımı lezzetleri Gazette’ye anlattı. Ateşi, “Biz işimizi severek yapıyoruz. En büyük amacımız; en küçük müşterimizden en büyük müşterimize kadar herkesin damak tadı konusunda onların memnun kalmasını sağlamak. Onlardan bu dönüşü alınca da mutlu oluyoruz. Aslında yaptığınız her yemek, bir sanat eseri. Her yemek; resim çizmek, müzik yapmak gibi” dedi.

İşte Murat Ateşi ile gerçekleştirdiğimiz o keyifli röportaj;

Murat Ateşi kimdir, ne zamandan beri bu sektördesiniz?

Adana’da doğup büyüdüm, 42 yaşındayım. Yaklaşık 20 yılı aşkın bir süre milli eğitim sektörü içinde çalıştım. Bu bölgenin çocuğuyum. Bu sektöre de 1997 – 2006 yılları arasında babamla beraber başladım. Çok keyifle yaptığımız bir işti. Memuriyetim sebebiyle ara vermek zorunda kaldım. Hayalim; yine böyle butik bir mekan açıp, burayı nesiller boyunca sürdürmeye çalışmak. Çok büyük bir mekan istemiyoruz. Tüm Avrupa’da butik mekanlar ön planda. Biz de butik mekanla bütün müşterilerimize evinde yaşayacağı bir mutluluğu, samimiyeti, huzuru, lezzeti sunma peşindeyiz. Tamamen keyfi amaçla yapıyoruz, o yüzden başarılı olduğumuzu düşünüyoruz. Evet, herkesin amacı para kazanmaktır ama bizde ikincil amaç para kazanmak. Öncelikle işimizi sanatsal olarak yapıp, lezzetli bir kıvamda yapıp ardından da işimizin karşılığını almak istiyoruz. Bu durum o kadar keyifli oluyor ki bütün samimiyetimizle, bütün enerjimizle gelen müşterilere yansıtıyoruz ve karşılığını da fazlasıyla alıyoruz. Biz işimizi çok severek, keyifle yapıyoruz ve yapmaya da devam edeceğiz.

Speat Kitchen; sabaha kahvaltıyla başlayıp, gün içinde ev yemeğiyle, hamburgerle salata çeşitleriyle, sandviç çeşitleriyle, tost çeşitleriyle size özel, sizin istediğiniz bir yemek varsa bulabileceğiniz bir yer. Burada çay, kahve, el yapımı limonata, sıcak çikolata, muzlu süt, mevsim meyveleriyle yapılmış meyve suları bulunmaktadır. Burayı sadece bir hamburgerci olarak görmemek gerekiyor. Burası gerçekten butik ama büyük bir mekan.

Bu işi yapmadan önce yurtdışında bulundunuz. Daha sonra bir karar verip, Speat Kitchen markasını kurdunuz. Siz kendiniz üretip, kendiniz müşteriye sunuyorsunuz. Bize markanız hakkında bilgi verir misiniz?

Burası ara verdikten sonra tekrar hayata geçirmek için yıllardır hayalimizde olan bir yerdi. Yurtdışı deneyimlerimiz de bize ne kadar evrensel bir mutfak sunabileceğimiz konusunda yardımcı oldu. Yoksa yurtdışında olmaktan dolayı açmış değiliz bu mekanı. İçimizde olanı yurtdışı tecrübemizle beraber birleştirip, hayalimizi gerçekleştirdik. Babamla beraber daha önce yemek sektörüne ilk olarak kebapçılıkla başladık. Çakmak Caddesi’nde günlük 50 bin – 60 bin kişiye hizmet veren bir meydan içerisindeydik. Daha sonra yine babamla beraber bu konseptte bir yer açtık. 4 yıl kadar İller Bankası Kavşağı’nda Sevgi Kafe adında nezih, yine speat tarzı bir yerdi. Onun uzantısı olarak da göl kenarına balık restorana geçiş yaptık. En son Karataş Balık Restoran olarak babamla yine devam ettik. Memuriyetim sebebiyle ara vermek zorunda kaldık. Tekrar hayalimizi gerçekleştirip, Adana’nın Çukurova ilçesinde Türkmenbaşı Bulvarı üzerinde hizmet vermeye devam ediyoruz. Keyifle devam ediyoruz. Gerçekten buraya gelenler buradaki enerjiyi, sinerjiyi yakalıyor.

Peki, Murat Bey neden Speat Burger?

Öncelikle itiraf etmeliyim ki özellikle Adana’nın hamburgere karşı her zaman bir önyargısı olmuştur. Çünkü hamburgere karşı rakibiniz çok olmuştur. Yani bir defa Adana Kebabı dünya sıralamasında ilk on yemekten bir tanesi. Hamburgeri kebapla kıyasladığınızda insanlar neden hamburgeri tercih etsin? Bir alternatif oluşturmak zorundasınız. İnsanlar neredeyse fiyat bantları birbirine yakın olan kocaman iki tane rakip var karşınızda. Biri hamburger, diğeri kebap. “Aynı paraya neden hamburger yiyelim?” kafası vardır bizde. Biz bu algıyı değiştirmek istiyoruz. Fastfooddaki hazır ürün sektöründen uzak bir şekilde tamamen el yapımı ürünlerimizle bir rekabet oluşturarak, biz de bu sürecin içerisinde yer alarak, tamamen farklı bir yemek kültürü sunmaya çalışıyoruz. Yani bildiğimiz hamburgerler gibi değil. Adana bu konuda çok fazla yol kat etmiş durumda. Kebaba karşı çok alternatif bir yemek ve bizim fiyatlarımız çok uygun. Yediğiniz lezzetle bir kebabı bir de bizim lezzetlerimizi kıyaslayın, fiyat ve tat olarak aradaki farkı çok net anlayacaksınız. Buranın gerçekten bu işi çok iyi yaptığını göreceksiniz.

Hamburgerinizin diğer hamburgerlerden farkı nedir?

Bizim farkımız, tamamen el yapımı olması. Biz, işin biraz da ilmi kısmıyla ilgileniyoruz. Bizim etimizde sadece tuz ve karabiber bulunmakta ve kesinlikle dondurulmuş ürün kullanmıyoruz. Her ürünümüzü günlük alıyoruz. Etlerimizi, hayvanın istediğimiz yerinden günlük olarak çektiriyoruz. Burada kendi elimle 110 gram olarak hazırlıyorum ve pişme esnasında müşteri talep ettikten sonra tuz ve karabiberi ekliyoruz. Yani hamburgerin bütün hilesi, tuz ve karabiberdir. Başka hiçbir baharat katmanıza gerek yoktur, biz de bunu yapıyoruz.

İnsanlar merak edeceklerdir. Bu burgeri yemek için nasıl ulaşacaklar size, yeriniz nerededir?

Çukurova ilçesinde Türkmenbaşı Bulvarı üzerinde kuzey yönüne doğru Çukurova Belediyesi istikametinde, Go Ofis yanındayız. Ayrıca sosyal medyayı da aktif olarak kullanıyoruz. Instagram’da “speatkitchen” yazdıklarında bize hemen ulaşabilirler. Orada konumumuz, telefon numaramız bulunmaktadır. Paket servisimiz de bulunmakta. Mesai saatleri içerisinde Çukurova ilçemizin tamamına, Seyhan ilçemizin de kuzey kısmına paket servisi hizmeti veriyoruz. Mesajlarını ister WhatsApp isterseniz Instagram yoluyla bizlere bildirebilirler.

Ne zamandan beri faaliyettesiniz?

Biz, 1 Aralık 2018 yılından bu yana faaliyetimizi sürdürmekteyiz. Hizmetimiz sabah 08.00, akşam en erken saat 22.00 olarak devam etmektedir. Gece 22.00’dan sonraki akışı ise müşterilerimizin kendisi belirlemektedir. 22.00’dan sonra müşterilerimiz varsa eğer onlar gidene kadar burada hizmet vermekteyiz.

Müşterileriniz sizden memnun mu?

Bu butik mekanımıza giren müşterimiz, artık buradan çıkmıyor. Bir kere girmeleri yeterli. Müşterinin kendisini evinde gibi hissettiği, samimi, huzurlu olduğu bir ortam. Lezzet konusunda zaten iddialıyız. Buradan memnun olmadan çıkmayan yok. İşin sırrı da enerjimiz, işimizi zevkle, istekle yapıyor olmamız ve hiç dondurulmuş ürün kullanmamış olmamız. Biz, günlük taze hizmet sunuyor. Bunun da bütün güzelliği, sırrı bu kadar basit. Özellikle lezzet konusunda da biz evimizde ne yiyorsak, müşterilerimize de onu ikram ediyoruz. Ben evimde zaman geçirmiyorum. Neredeyse bütün hayatım burası. Dolayısıyla bütün yemekleri yaparken de mutlaka tadarım, beğenmediğim bir şey varsa eğer onu asla hizmete sunmam. Biz işimizi severek yapıyoruz. En büyük amacımız; en küçük müşterimizden en büyük müşterimize kadar herkesin damak tadı konusunda onların memnun kalmasını sağlamak. Onlardan bu dönüşü alınca da mutlu oluyoruz. Aslında yaptığınız her yemek, bir eser gibidir. Her yemek; resim çizmek, müzik yapmak gibidir. Ben böyle bakıyorum bu olaya. Böyle bakınca da yaptığınız lezzetin her defasında ulaşılmaz olmasını bekliyorsunuz. Artık kodlarınıza işlenen bir bilgi gibi oluyor. Müşteri de buradan ayrılırken mutlu, keyifli ayrılıyor. Bunu başardığımızı düşünüyoruz.

Peki, tüm dünyayı etkisi altına alan Kovid-19 pandemisinden siz nasıl etkilendiniz?

Pandemi süreci hepimizi derinden etkiledi. Biz, 4 personel çalışıyoruz burada. Pandemi sürecinde de maalesef personelimizi izne ayırmak, iki kişiyle devam etmek zorunda kaldık ve paket servisle işlerimizi yürütmeye çalıştık. Tabi zor bir süreç ve hala etkilerini yaşıyoruz. Bu pandeminin geçeceğine inanıyoruz, bir an önce de geçsin istiyoruz. Çünkü burada çalışan personel evine ekmek götürmek zorunda. Keza ayakta kalmak, burayı yaşatmak, hayallerimizi sürdürmek için bizim de ayakta kazanmamız gerekiyor. Çok şükür pandemiden sonra en azından ayakta kalacak kadar işletmemizi sürdürüyoruz. Bu kritik dönem sona erdikten sonra daha iyi olacağına inanıyoruz. Çok iyi bir ivme yakaladık. Gerçekten daha iyiye giden bir ivme yakaladık. Duydukça, burada lezzeti tattıkça bizi adres göstermekteler. Bu da bizi fazlasıyla memnun ediyor. Tabi pandemi süreci zaman zaman sekteye uğratıyor. Vaka sayılarının artıyor olması, Adana’da yaz tatilinin başlamış olması bizim sektörü ister istemez biraz zayıflatıyor. Eylül ayını dört gözle bekliyoruz.

Doğum günü gibi özel günlerde yemek siparişi alıyor musunuz, böyle bir hizmetiniz oluyor mu?

İşletmemiz Go Ofis’in yanında. Go Ofis yeni nesil iş hanı. Gerçekten herkesin görmesi gereken bir yer. Sorduğunuz soru ile ilişkilendirmek için söylüyorum; burada çalışan ofis personelleri, ofis kiralama hizmeti veren kişi ve kurumlar gerek kurumsal bazda gerekse de kişisel bazda yemek hizmetini bizden almaktalar. Yaptıkları toplantı organizasyonlarının yemeklerini ağırlıklı biz düzenlemekteyiz ve her bir ofis çalışanı bizden memnun kalarak ayrılmakta. Adana Şehir Hastanesindeki doktorlarımıza ayda bir defa bir ilaç firmasının organizasyonuyla gerek mekanımızda gerekse hastanede paket servis ya da açık servis olarak hizmet vermekteyiz. Sadece hastaneyle sınırlı değil bu. Galatasaray Derneği, Mimarlık Derneği ve birçok firma toplantı ve organizasyonlarında bizi tercih ediyor. Hepsi bizim için çok kıymetlidir. Onlar verdiğimiz hizmetlerden memnun kalmakta ve biz de bu memnuniyeti her gün profesyonelce yürütmeye çalışıyoruz.

Son olarak eklemek istedikleriniz nelerdir Murat Bey?

Öncelikle size ve Gazette ekibine çok teşekkür ediyorum. Mekanımızda sizi ağırlamaktan onur duyuyoruz. Tüm Adanalı lezzet severleri mekanımıza mutlaka bekliyoruz. Bütün Adanalılara sevgi ve saygılarımızı sunuyoruz. Tüm Adanalıları bekliyoruz.  

 

 

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER