İkbal Kalın: Hem çalışıyor, hem okuyorlar

İkbal Kalın: Hem çalışıyor, hem okuyorlar

İkbal Kalın, Gazette Gazetesi İmtiyaz Sahibi Fatma İnci Gül’ü merkezde ağırlayarak, gazete muhabiri Seher Erek’e röportaj verdi. İkbal Kalın, mesleki eğitim merkezleri ile ilgili merak edilenleri Gazette Gazetesi okurları için anlattı. Kalın, bir işyerinde çalışan 13 yaşını doldurmuş ortaokul mezunu ve sağlık problemi olmayanların mesleki eğitim merkezlerine kayıt yaptırabildiklerini söyledi.


 İşte İkbal Kalın röportajı;

 

Çukurova Mesleki Eğitim Merkezinin amacı nedir? Ne zaman ve niçin kuruldu?

Çukurova Mesleki Eğitim Merkezleri, 1986 yılında kuruldu. Önce Motor Meslek Lisesinin yan tarafında kuruldu, daha sonra Metal Sanayide ve şu anda Zahit Akdağ Bulvarı üzerindeki binada eğitim vermektedir. Adana’da üç meslek eğitim merkezi var. Çukurova Meslek Eğitim Merkezi içlerinde en büyüğüdür. Birçok usta birçok iş adamı buradan belge alıyor. Burada önceki yıllarda sadece kalfalık, ustalık ve usta öğreticilik belgesi alınıyordu fakat geçen yıldan itibaren eğitim merkezlerine kaydolan öğrenciler, dördüncü sınıfı bitirdiklerinde, 12 yıllık zorunlu eğitim kapsamında diploma alıyor. Buradan mezun olurken meslek lisesi diploması yanına ustalık belgesi de verilmeye başlandı. Bu çok büyük bir kazanç. 13 yaşını doldurmuş ortaokul mezunu, işle ilgili sağlık şartlarına sahip gençler, bir işe girdiklerinde, aynı zamanda mesleki eğitim merkezlerine kayıt olabiliyor. Çalışacakları işletme de mutlaka usta ve usta öğreticilik belgesine sahip olması gerekiyor. Onların üzerinden bize kayıt yaptırıyorlar. Biz onlara haftanın bir günü eğitim veriyoruz. 4 yıl sonrada lise mezunu oluyorlar.

 

Meslek lisesinden farkınız nedir?

Meslek lisesindeki çocuklar, meslek lisesine geliyorlar. Biz onları staja gönderiyoruz. Bizdeki sistem ise, iş yerinde çalışan çocuklar, bize eğitime geliyor. Bizde ki çocuklar daha iyi meslek öğrenen çocuklardır. Yeni bir yasa çıktı. Ustalık belgesi olanlar ve ortaokul mezunu ise burada ilgili belgedeki maddeye göre belge alış şekillerine göre eğitim programına yazılıp lise mezunu oluyor. İşletmelere her ay 420 TL öğrenci başına destek veriyoruz. O çocukların sağlık sigortalarını da biz yapıyoruz.

 

Ne kadar süre boyunca?

4 yıl boyunca bize ait. Bir sigorta müfettişi geldiğinde çocuk okulda kayıtlı olduğu için onun çıraklık sözleşmesini gösterdiğinizde herhangi bir yasal işlem yapılmıyor. Her ay çocuğun hesabına asgari ücretin belli bir yüzdesini yatırdığımız için devlette size diyor ki, “Sen bunu ispatlı yatırmışsan, ben de sana bunun karşılığında ayda 420 TL destek vereceğim.” Bu esnafın işine geliyor.

 

Çırak beğenmeyip başka yere giderse onun yerine başkası alınabilir mi?

Çırak, başka bir işletmeye geçmek için kendi ayrılmak istiyorsa, buraya gelip bir dilekçe verebiliyor. Sözleşme veriyoruz ve başka bir işletmeye gidebiliyor.

 

İş yeri istemezse 18 yaşından üstündekiler de gelebiliyor mu?

13 yaşından büyük ortaokulu bitirmiş herkes gelip kayıt yaptırabilir. Bu okulun işletme açısından avantajı çok fazla. Geçen sene için söyleyeyim 96 sınıfımız vardı. Bunun 41’i işletmelerdeydi. Büyük konfeksiyonlarda, fabrikalarda 41 sınıfımız vardı. TEMSA’da bunlardan biriydi ve öğretmenleri biz gönderiyorduk. TEMSA fabrikasında çalışan 172 öğrencimiz vardı. Şu anda 260’a çıktı. Eğer bilinçli bir şekilde hareket edilirse ve “ne gereği var” demeyip, patronların da belge alıp, daha sonra yanında çalıştırdıkları insanları belgelendirirse avantajlı olur. Büyük bir işletme düşünün, her öğrenci başına 420 TL geliri var, aylık 2000 TL her işletmeye bizim kazancımız var demektir.

 

Hocam kaç meslek dalı var?

142 meslek dalı var.

 

En çok rağbet edilen meslekler hangileridir?

Okuldaki sıralamaya göre motorlar arası teknoloji bir numarada. Güzellik ve saç bakım hizmetleri, metal doğrama, mobilya, otomotiv sektörü, tekstil, giyim üretim teknolojisi tercih edilen meslekler arasında. Güzellik ve saç bakım hizmetleri 3 dala ayrılıyor. Bunlar; kadın kuaförlüğü, erkek berberliği, cilt bakımı ve makyaj. Motorlu araçlar teknolojisinin de yan dalları kaportacılar, boyacılar, tamirciler, iş makinacıları. Malzemeler firmalardan, bağışlardan geliyor. Ama olayın özü güzel. Kimseye yalan yanlış bir şey söylemiyoruz. Ne yapmak istiyorsak konuyu anlatıyoruz. Mesela geçen sene bir arkadaşımız “kütüphane kuralım” dedi. “Kuralım” dedik ama kitap yok. Hemen sosyal medyadan vs. yardım kampanyası yaptık. Edebiyat öğretmenlerinden bir komisyon kurduk. Kitaplar seçildi ve bir baktık ki eski öğrencilerimizden gelen kargolara artık yetişemez olduk. Kargocular bize artık söylenmeye başladı. Yepyeni kitaplar gelmeye başladı ve kütüphanemizi kurduk. Okulun dışına küçük bir yer kurduk. Yani her şey gönüllük esasına göre. 3 saat dersimize girdik ondan sonra eve gidelim yok. Herkes burada kendine göre okulun bahçesine mesela peyzajı yapılacak bu işten anlayan bir öğretmen arkadaşımız gidiyor, bir şekilde eş, dost ya da eski öğrencilerimizden birini buluyor bir şekilde katkı sağlıyor. Devletimizin ödenekleri var ama ekstralar oluyor. Biz, bunları gönüllü yapıyoruz. Bir uygulama yapacağımız zaman malzemeleri çocuklar kendileri getiriyor, tabi ana malzemeler bizden. Okulumuz düz sıradan gitmiyor. Her şey eğlenceli. Mesela; klima bozuluyor, anında öğrencimiz tamir ediyor. Bizim öğrencilerimiz direkt sanayiden, piyasadan geldiği için nokta atışı yapabiliyoruz. Biz de 2 bin civarında öğrenci var. Biz, bütün öğrencilerimizi özelliklerini tanırız biliriz. Yaptığı işi, okula bakışını kimle kavga edeceği, kimle iyi davranacağını biliriz. Herkes branşındaki öğrenciye çok hâkimdir. Çünkü biz, haftalık olarak işletmelerini ziyaret ediyoruz. Sürekli iletişimimiz devam ediyor. Kendi branşımdan tanıdığım bir oto tamirci var, patronundan çırağına kadar hepsi öğrencim. Mesleki eğitim merkezlerinin sistemi çok güzel. Yapılan son reform çalışmalarından sonra mesleki eğitim merkezlerine de, meslek lisesi diploması verilmesi hakikaten doğru bir karardı.

 

Röportaj için bize zaman ayırdığınız teşekkür ederiz.

Gazette Gazetesi okurları ile bizi buluşturduğunuz için ben teşekkür ederim.

adem, adem aköl, adem aköl kimdir, Fatma inci gül, inci gül, inci, haber, gazete, gazette, manşet, gazete manşetleri, recep tayyip erdoğan, ömer çelik, adana, büyükşehir, zeydan, zeydan karalar, soner çetin, fatih Mehmet kocaispir, akif kemal akay, türkiye, meclis, siyaset, oy, sağlık, anabülten, ekonomi

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER