‘İlk seçimlerde iktidara ortağız’

‘İlk seçimlerde iktidara ortağız’

İYİ Parti Çukurova İlçe Başkanı M. İlker Akça, İYİ Parti Çukurova İlçe Başkan Yardımcıları Yücel Yüce ve Semra Parlakyıldız ve Basın Danışmanı Cihan İşisağ Gazette Gazetesi Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Hüseyin Gül’ü ziyaret  etti. Gazette Gazetesi ekibiyle tanışan ziyaretçilere Gül, Gazette hakkında bilgiler verdi ve onlara Gazette’yi gezdirdi.


Gazette Gazetesi muhabirlerinden Işılay Karagöz ise, İYİ Parti Çukurova İlçe Başkanı M. İlker Akça ile röportaj gerçekleştirdi. Artık biz de iddialıyız, bir sonraki seçimde iktidar ortağı olmayı hedefliyoruz diyen Akça, “Ayrımcılığın ve kavganın olduğu yerde, barış ve çözüm olmak için geldik. Biz ideolojiden daha çok, Atatürk’ün ilkeleri, ülkenin sorunları ve ülke birliğinin korunması düşüncesindeyiz. İYİ Parti ve Genel Başkanımız Meral Akşener, Türkiye’nin umudu. Bizler de bu durumu gördükçe, şevkle sahalara koşuyoruz” dedi.

İYİ Parti, Adana’da ne gibi çalışmalar yapıyor?
Adana’da şu anda üye kaydına çok büyük önem veriyoruz. İnsanlardan çok fazla talep gelmeye başladı. İnsanlar artık bu işin içinde olmak istiyorlar. Sıkıntılar, insanların düzenini bozdu. O yüzden de en büyük ağırlık verdiğimiz konu üye kaydı. Bizi arayanların evine gidiyoruz, kendileri ilçemize geliyorlar. Pandemiden dolayı çok büyük toplantılar yapamıyoruz. Esnaf gezileri, mahalle gezileri çok daha az oluyor. Çünkü kimsenin hayatını riske atmak istemiyoruz. Ciddi de bir üye kaydı sağlamaya başladık.

‘’Diğer partilerin oyu düşerken, bizim partimizin oyu artıyor’’ demiştiniz. Bu oy artışını neye bağlıyorsunuz?
Bir kere vatandaşa karşı daha duyarlı davranıyoruz. Esnafı geziyoruz, vatandaşın derdini dinliyoruz. Sürekli konunun kaynağına inmeye çalışıyoruz. Sorunları çözmeye çalışıyoruz. Genel Başkanımız Sayın Meral Akşener de bu konuda oldukça duyarlı davranıyor. Sayın Akşener geçen konuşmasında, ‘’Türk denizciliğini geliştirmemiz lazım. Uluslararası kara nakliyatı için teşvikler vermemiz lazım’’ dedi. Bunlar hükümetin yapması gerekenler ama bunları biz anlatıyoruz. Dolayısıyla biz bu konuşmaları yaptıkça, insanlar bize güveniyor ve oyumuz artıyor. Genel başkanımızın ‘’Memleket Masası’’ diye bir önerisi var. Bütün partiler oturup, hep beraber bir karar alıp, hükümetin arkasında durarak, ülkemizi bu dar boğazdan, bu krizden kurtarabiliriz. Çünkü dünyada artık e-ticaret diye bir gerçek var ve bizim de artık bu gerçeğe yönelmemiz gerekiyor. Merkez Bankası’nın yaptığı yüksek kur, yüksek faiz politikası çok tehlikeli. Ülkenin geldiği noktayı hepimiz görüyoruz, dolar fırladı. Faizler yükseldi. Herkesin düzeni bozuldu, insanlar işsiz kaldı. İnsanlar kendilerince bir şeyler yapmaya çalışıyorlar ama biraz da devletin yardımcı olması gerekiyor. Dövizler, faizler kontrol altında tutulmaya çalışılmalı. Merkez Bankası gibi kurumların devlete bağımlı olmaması gerekiyor. Uzmanların, özerk ve donanımlı kişilerin kontrolünde yapılması gerekiyor.

Peki, günümüz Türkiye şartlarında bu mümkün mü?
Eskiden mümkündü. Adalette de güçte de bir denge olması lazım. Maalesef güç bir tarafta toplanınca, denge diye bir şey olmuyor. Dolayısıyla ortada bir güç olmuyor. Yani bir güç hem kanunu yazıp, hem uygulayıcı, hem de yargılayıcı olursa, orada adaletten bahsedemeyiz. Bunu bir tahteravalli gibi düşünmek lazım. Yani gücün de adaletin de dengede durması gerekiyor. Bizde de şu anda döviz ve faiz bu durumda. Her şeyi bir kişinin bilmesi mümkün değil. Bilen kişinin de inisiyatif alması gerekiyor.

Pandemiden en çok etkilenen sektör, esnaf oldu. İYİ Parti’nin esnafla ilgili bir çalışması, hazırladığı bir paket var mı?
Esnaf ve özellikle küçük esnaf, insanların çıkıp alışveriş yapamamasından dolayısıyla sıkıntılı bir süreç yaşıyor. Bizim de İYİ Parti olarak bu konuda çalışmalarımız var. Öncelikle tüketimi artırmaya çalışacağız. Mesela restoranların direk kapatılması yanlış. Restorandan daha tehlikeli bir yer varsa, hastanelerdir. Hastanelere her gün binlerce insan girip çıkıyor. Hastaneler, resmi daireler çalışıyorsa, restoranlar neden çalışmasın? Masa sayısı azaltılır, masaların araları açılır, o şekilde normal mesaisi yapılır. Belediyelerin, devletin işi ne? Oraları denetlesin. Yani bir restoran, bir hastaneden daha mı tehlikeli? Oturursun, sirkülasyonu doğru sağlarsın, sosyal mesafeyı sağlarsın ve riski minimuma indirirsin. Yazık bu insanlara, kaç aydır oturuyorlar evde. Yapmaları gereken şey, yaz aylarında okulların, insanların tatil olduğu günlerde 15 – 20 günlük bir sokağa çıkma yasağı olacaktı. Bunun altyapısını hazırlamaları gerekiyordu. Yazın yapmaları gereken şeyi, kışın yapmaya çalıştılar. Şu aşılarla birlikte toplumsal bağışıklığın artacağını ve bazı şeylerin biraz daha düzeleceğini düşünüyoruz.

Yapılan aşılar için ne düşünüyorsunuz, sizce güvenilir mi?
Evet, annem ve babam aşı yaptırdı, herhangi bir rahatsızlık çekmediler. Çevremde de herhangi birinden kötü bir şey duymadım. Aslında burada önemli olan aşının vurulması değil, aşıyı vurulduktan sonra bir bağışıklık testinin yapılması. İnsanlar bağışıklık kazandıkça, salgın da daha aza indirgenir diye düşünüyorum.

İYİ Parti’den sonra kurulan ve en çok ses getiren iki parti daha kuruldu. O partilere göre şansınız nedir?
Herkes bizi öncelikle taraftar zannetti ama merkezden gelen bir parti olduğumuzu herkes anladı. Diğer partilerin hiçbirini merkez ideolojisinde olarak göremezsiniz. Biz ideolojiden daha çok, Atatürk’ün ilkeleri, ülkenin sorunları ve ülke birliğinin korunması düşüncesindeyiz. Biz sadece iktidara alternatifiz. Ayrımcılığın ve kavganın olduğu yerde, barış ve çözüm olmak için geldik.

Son olarak eklemek istedikleriniz var mı?
Her zaman bahsettiğimiz gibi oldukça güzel bir ivme yakaladık, Genel Merkez ile görüşmelerimiz sürekli devam ediyor. Şu anda üye kayıtlarımız hızlı bir şekilde devam ediyor. Çukurova’da yüzde 18 oy almıştık. Şimdiki hedefimiz yüzde 30’lara ulaşmak. Artık biz de iddialıyız, bir sonraki seçimde iktidar ortağı olmayı hedefliyoruz. Partimizin her konu için projeleri ve o projelerle ilgilenen ekiplerimiz var. Kadınlarımızla ve gençlerimizle beraber sahadayız. İnsanlar artık bizleri umut olarak görüyorlar. İYİ Parti ve Meral Akşener Türkiye’nin umudu. Bizler de bu durumu gördükçe, şevkle sahalara koşuyoruz. İYİ Parti ailesi olmaktan dolayı çok mutluyuz, bizlere değer verildiğini düşünüyoruz. İYİ Parti, Türk siyasetinde yeni bir sayfa açıyor. İşimiz zor, çok çalışmamız gerekiyor, hedeflerimiz büyük, büyük işler başaracağız. İYİ Parti olarak Çukurova’da, Adana’da ve Türkiye’de iddialıyız.

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER