“İyilik yolculuğumuz kartopu etkisi yarattı”

“İyilik yolculuğumuz kartopu etkisi yarattı”

Türk Hava Yolları'nın yer hizmetleri şirketi TGS’nin (Turkish Ground Services) Adana İstasyon Başmüdürü, Gezginle Yolculuk adlı şiir kitabının yazarı Mevlüt Sönmezler ve Adana Havalimanı Personeli Gülsüm Taşçı, Gazette Gazetesi İmtiyaz Sahibi Fatma İnci Gül’ü ziyaret etti. Geçen yıl çıkardığı Gezginle Yolculuk kitabından elde edilen gelir ile özellikle şehit ve gazi yakını ya da öksüz ve yetim çocuklara, öğrencilere burs amaçlı destek olmaya başladı. Kitabının satışından elde edilen gelir ile iyilik yolcuğuna çıkan Sönmezler’i, diğer iyilikseverler de bu yolda yalnız bırakmadı.

Adana’da böyle bir iyilik yolculuğuna ihtiyacı olduğunu fark ettiklerini belirten Sönmezler, “Projenin başkaları tarafından çalınmasını istemiyoruz, bu yüzden markalarla görüşmüyoruz. Projemiz tamamen gönüllülük projesi. Çocukların gözlerinin içerisindeki mutluluğu, anne babası olmayanların o heyecanı yaşamaları bizi etkiledi. İyilik, kartopu etkisi yaratıyor, paylaştıkça çoğalıyor. Herhangi bir kuruma bağlı olmamamız insanlarda güven duygusu oluşturdu” dedi.

Bu iyilik yolculuğuna nasıl başladınız?
Gezginle Yolculuk adlı kitabımı çıkardım. Kitabımın gelirini ihtiyaç sahibi öğrencilere vereceğim diye düşünüyordum. Şehit ve Malul Emekliler Derneği ile Seyhan Kaymakamlığı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı ile okul çağındaki ihtiyaç sahibi kız öğrencilerin tespiti için görüştük ve kendilerinden aldığımız isimlerle kitap gelirinden bağış yaptık. Daha sonra kitabın rüzgârı bitti, kitap da bitti. Ama üzerimize yapışan iyilikseverlik vasfı oldu.
Bu Ramazan Bayramı’nda, Adana’nın ileri gelen iki iş insanı biraz para verdiler ve kendileri adına yardımda bulunmamızı istediler. Bu verilen parayla 350 aileye koli dağıttık ayrıca bayramda çocuklar en çok kıyafete sevinirler diye 350 öksüz ve yetim çocuğa da kıyafet dağıttık. Kıyafet alırken Koton mağazasıyla çalıştık. 17 çocuğa, 3’ü ikinci el, 14’ü sıfır bisiklet aldık. Bir aileye buzdolabı verdik. Nakit desteğinde bulunduğumuz aileler ve çocuklar oldu. Biraz da para artınca, bayramdaki harçlık geleneğini sürdürmek için, birer gofret ve ufak harçlıklar dağıttık.

İyilik yolculuğunda kaç kişisiniz?
Yaptıklarımız dilden dile dolaşınca bu yolculuğumuzda sayımız 7-8 kişiyken, şuan 24 kişi tamamen gönüllü olarak bir aradayız. İş insanından nefes koçuna, bizim gibi her hangi bir kurum ve kuruluşta çalışan maaşlı insanlardan, işletmecilere kadar 24 tane gönüllü üyemiz var. Bu arkadaşlar sahada gönüllü olarak bu işin reklamını yapıyorlar. Bu arada ön plana çıkan işletmeler de var, geri planda duran işletmeler de var. Adana’da bildiğimiz çok marka var, iki takımın taraftarları bu işi desteklediler sağ olsunlar. Gönüllü üyelerimiz arasında, Diva Çikolata sahibi Mine Kazancı, işadamı Mehmet Erbaş, Barış Saraman, TGS İdari İşler Şefi Hayriye Bayramağa, İSG Uzmanı Elif Aktaş, Nefes Koçu Aysel Gülsen gibi çeşitli kurum ve kuruluşlarda görev yapan çok kıymetli isimler var. Bazı gönüllülerimiz de yardım ediyor ama isimlerini vermek istemiyorlar. Dernek veya vakıf değiliz, siyasi bir oluşum değiliz. Tamamen sosyal sorumluluk projesi ile hareket ediyoruz.

Kurban Bayramı için planlarınız nelerdir?
Çabalarımız sonuç verince, çocukların, geliri olmayan ailelerin yüreklerine dokundukça ve Ramazan Bayramı etkinliğimiz böyle bir büyüklüğe ulaşınca ve bayram sonunda bize katılmak isteyen arkadaşlar da çoğalınca azmimiz arttı. Biz Ramazan Bayramı arife gününde desteği kesmiştik ama baktık ki insanlar hala yardımda bulunmak istiyorlar. Tamam dedik, bunun daha Kurban Bayramı var. Ramazan Bayramı’nda bayramlaşmayı bitmeden Kurban Bayramının hazırlığını yapmaya başladık. Kurban Bayramı’nda hedefimiz bin kişiydi, çok talep gelince 2 bine çıkardık. Seyhan Kaymakamı Sayın Mustafa Yavuz’a gittik. Kendisi sadece Seyhan’da 2050 tane öksüz yetim olduğunu söyledi. 12 muhtarlığımızın kontenjanlarındaki yaklaşık 800 çocuğumuz var. Ayrıca 50 tane de Acı Badem Hastanesi Onkoloji servisinde tedavi gören ihtiyaç sahibi çocuklardan seçtik ve hedefimizi revize edip, 3 bin kişiye çıkardık.

Bu yolculukta kamu kurum ve kuruluşlarıyla da istişare yaptınız mı, size nasıl destekte bulundular?
Önce Seyhan Kaymakamımız Sayın Mustafa Yavuz’u ziyaret ettik. Kendisi durumdan haberdar, bizi gerekli yerlere yönlendirdi. Daha sonra, Ünal Sarıbaş Bey, ben ve İşadamı Mehmet Erbaş Bey ile üçümüz Adana Valimiz Sayın Süleyman Elban’ı ziyaret ederek çalışmalarımız hakkında bilgi verdik. Sayın Valimiz Süleyman Elban’a durumu anlattık, hazırladığımız çalışmalarımızı anlatan dosyamızı kendilerine takdim ettik. “Güzel bir proje, çok güzel olmuş, devam edin, yola devam” dedi ve bizi uğurladı. Sayın Kaymakamımıza ve Sayın Valimize desteklerinden ötürü teşekkür ediyoruz.

Yakında dernek kurmayı düşünüyor musunuz?
Aklımızda böyle bir plan yok. İnsanları derneklerle boğmak istemiyoruz. Dernek çatısı altına girince insanların bakış açısı değişiyor. Aktif olarak çalıştığım için, dernekle ilgilenecek vaktim de yok. İki bayram bizim için yeterli oluyor, insanları da sıkmamış olacağız.

Yardımda bulunmak isteyen hayırseverler sizlere nasıl ulaşabilirler?
Bizim sloganımız; Bir çocuk gülerse dünya değişir. Yardım etmek isteyen vatandaşlarımız, bana @mevlutsonmezler Instagram adresimden ulaşabilirler.
Bir çocuğun maliyeti 100 lira. 100 liraya kıyafet ve ayakkabılarını alıyoruz. Instagramdan hesaplarımızdan gerekli bilgileri paylaşıyoruz.
Kimi insanlar alışveriş keyfini kendilerini çıkartmak istiyorlar. Biz de diyoruz ki Koton’dan alışverişinizi yapın, bizim adımıza bırakın, biz oradan teslim alalım. Bize destek olan ve olmaya devam eden tüm gönüllülerimize ve iyilik yolculuğumuzu duyurmamıza vesile olan Gazette Gazetesi’ne sevgilerimizi iletiyoruz.

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER