‘Karataş bizim için bir değer’

‘Karataş bizim için bir değer’

Gazette Gazetesi İmtiyaz Sahibi Fatma İnci Gül’ün moderatörlüğünü yaptığı “İnci Gül ile Biz Bize” canlı yayın programının bu haftaki konuğu, Karataş Belediye Başkanı Necip Topuz oldu. Karataş Belediyesi’nin genel durumunun konuşulduğu programda projelerini anlatan Topuz, “Biz, Karataş’ımızı cidden seviyoruz. Karataş’ta milli parklara ait 300 dönümlük bir alanı 29 yıllığına Karataş Belediyesi'ne kazandırdık. Buraya karavanlar, balık restoranı, kahvaltı salonu kazandırdık. Bu bölgede sahil düzenlemeleriyle beraber yeni plaj alanları açtık. Karataş bizim için bir değerdir” dedi.


İşte Youtube, Facebook, Twitter ve Instagram’dan canlı yayınlanan program;

Seçimlerden sonra Karataş Belediyesi’ni nasıl bir halde devraldınız?

Borç batağında olan belediye insanların kredi vermediği klasik beledi çiğin kapısında beklediği belediyecilik hizmetlerinin sunulmadığı enkaz bir belediye aldık ve bununla ilgili bir çalışma yaptık. Ne kadar borcumuz olduğunu bilmiyorduk. 3 milyon TL bir oldu, 10 milyon TL bir oldu, 20 milyon TL bir oldu. Bu konuda Sarıçam Belediyesi’nden ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığından konun uzmanlarından bilgi aldık. Karataş Belediyesi’nin SSK ile beraber 72 milyon TL borcu olduğunu öğrendik. Ne kadar zor durumda olduğumuzu ve Türkiye’deki kişi başına oranlandığında en borçlu belediyelerden biri olduğunu öğrendik. Bizde bunu düzene sokmak için çalışmalara başladık.

Peki, Karataş Belediyesi şu anda ne durumda?

Kesinleşmiş bütçemiz 13 milyon TL ise 6 yıl boyunca belediyeyi kapatsak, hiçbir hizmet yapmasak dahi borcumuzu yine ödeyemiyoruz. Yani öyle bir belediye devraldık. Satılacak olan her yer satılmış. Kiraya verilecek her yer de satılmış elden çıkarılmış. Belediyemizin şu anda hiçbir geliri yok. Daha önce sahilden gelen gelirler de şu an yok. Mesela geçen süre içerisinde tahakkuk edilen 818 bin TL’lik bir yerimizden kesintilerden sonra elimize geçen para 438 bin TL. Diğer kesintilerle beraber Karataş Belediyesine ulaşan miktar 181 bin TL. 650 bin personel harcamaları var. Çeşitli borçlar var, yakıt ihtiyacımız var. Yedek parça ve benzeri talepler var. Yani Karataş Belediyesini bir enkaz halinde devir aldık. Şu an kemer sıkma politikası uyguluyoruz. Belediyedeki bilgisayar işletim sistemlerini değiştirdik. Personel noktasında yeniden yapılanmaya geçtik. Karataş Belediyesi olarak SSK’ya 28 milyon liraya yakın bir borcumuz var. İsrafın ve savurganlığın önüne geçebilirsek eğer uzun vadede işlerin yoluna gireceğini düşünüyorum. Biliyorsunuz hizmet devamlılık ister. İnşallah hizmetlerimizin devamını da getireceğiz. Kasamızda pul parası olmadığı için o gün 200 TL pul parasını cebimizden verdik. Tabii sıkıntılı bir süreç. Biliyorsunuz hizmet için araçlarınızın çalışması lazım. Biriken yakıt borçlarından dolayı sıkıntı yaşadık. Bir dönem Seyhan Belediyesi ve Adana Büyükşehir Belediyesi yakıt desteğinde bulunmuş. Bizle beraber hiçbir belediyenin 1 litre dahi yakıt desteği olmadı. Şahsi çekimizi kullanarak belediyeye yakıt almaya çalışıyoruz. Vatandaşın suçu yok vatandaş sadece sizden hizmet bekliyor. Yani bir şekilde bu hizmeti sunmak zorundasınız. Çöpü duruyor, temizlenmesi gereken yerler var. Vatandaşınıza, “Kusura bakmayın bizim belediye battı biz yakıt alamıyoruz diye size hizmet sunamıyoruz” diyemedik ve kendimiz 1 kaç ay yürütmeye çalıştık. Kendi imkanlarımızla yakıt desteğini aldık.

Belediyenin gider kalemleri nelerdir Sayın Topuz?

Karataş Belediyesi, aylık ortalama 60-70 bin yakıt tüketiyor. Yani büyük rakamlar oynuyor. Biz birkaç ay kendimiz karşıladık. Kredi çekip bunun açığını bir an önce kapatmayı düşündüm. Yani bunun gibi bir sürü sıkıntılar yaşadık. Problemli bir belediye aldık. Belediyemizde tamamen kanunlara uyan bir belediyecilik anlayışıyla hizmet etmeye devam ediyoruz. Karataş’ımızı temiz görmek istiyoruz. Karataş’taki en büyük sıkıntı çevre kirliği. Adana’da deniz turizmi denildiğinde ilk başta Karataş akla gelir. Vatandaşlar daha temiz bir Karataş istiyor. Bununla ilgili bir araştırma yaptık ve üniversiteden hocalardan görüş aldık. Personellerimizi görevlendirdik. Karataş, Türkiye’nin en uzun sahillerine sahip. Denizden ve yazın çeşitli faaliyetlerden veya misafirlerimizden kaynaklı kirletildiğini gördük. Bununla ilgili olarak da bir çalışma başlattık. 70 km civarında bir kumsalımız var. Biz daha temiz bir sahil istiyoruz. Vatandaşlarımızı çevre bilinci konusunda hassasiyet göstermeye davet etmek istedik ve böyle bir video paylaştık. Buradan sizlerin vasıtasıyla tekrar dile getirmek istiyorum. Lütfen buyurun Karataş’ımıza gelin. Bu bizi sevindirir ama kumsallarımıza lütfen ayak izlerinizi bırakın, çöplerinizi bırakmayın.

Sayın Topuz, Karataş’ın güzelim sahillerini kirleten bir de atık su problemi var. Bununla ilgili bir proje hazırlayacaktınız, ne aşamaya geldi, ya da bir proje hazırlıyor musunuz?

2009'lu yıllarda o dönemin vali yardımcısı olarak göreve başlayan, daha sonra belediye başkanlığına da vekalet eden Zihni Aldırmaz Bey tarafından bir proje hazırlanıyor. Ardından Fatih Barutçu başkanımızın döneminde bu ihale ediliyor. Kanalizasyon ve alt yapısı döşeniyor. 2010 yılında o dönem 7 trilyon civarında bir kredi kullanılıyor. Bunun üç buçuk milyon lirası harcanıyor, 1.7'si SUKAP projesi kapsamında devlet tarafından ödeniyor. Ardından yer teminiyle ilgili sıkıntı çözülemediği için 10 yıldır Karataş'a arıtma tesisi ile ilgili bahsettiğimiz bu arıtma tesisi kurulamıyor. Bu işin bir tarafında Büyüşehir-ASKİ'nin, bir tarafında da SUKAP projesi kapsamında Cumhurbaşkanımızın nüfusu 25 bin kişinin altında olan destekle Karataş’ımıza kazandırmak noktasında ilk günkü gibi takipçisi olacağımızı söyledik. Yer temini noktasında var olan yerin sorunları ortadan kaldırılsın diye bundan önceki dönemde sayın valimiz ve Büyükşehir belediye başkanımızın da destekleriyle yer kesinleşiyor. Geçtiğimiz ay içerisinde buranın yer temini burayı yapacak olan firmaya veriliyor. 31 milyon lira civarında bir bedelle buranın ihalesi bitiyor. İnşallah önümüzdeki ay içerisinde yüzde 50'si SUKAP kapsamında devletimizin desteğiyle direk maliye haznesinden hibe ile faaliyete başlayacak. Yüzde 50'sini de ASKİ ve vatandaşlarımız atık su bedeliyle beraber bunları ödeyecek. Neden çok önemliydi bizim için bu? Karataş’ta deniz var diyoruz. Türkiye'nin birçok yerinde insanlar hala “Adana'da deniz var mı?” diye soruyor. Biz de Adana’da denizin var olduğu gibi, en güzel sahil de Karataş’ta diyoruz. Tabi “Karataş’ta deniz var” dememiz yetmiyor. Marka olmamız gerekiyor. Marka noktasında da yola çıkarken mavi bayraklı plaj olma hedefimiz vardı. Kirlenmenin önüne geçer isek bundan sonraki süreçte, arıtmanın hemen sonrasında mavi bayrak başvurusunda bulunacağız. Karataş'a, Adana’mıza mavi bayraklı bir plaj kazandırdığımızda hem Adana turizmine hem Adana ekonomisine hem de Türkiye ekonomisine katkı sağlayacak. Bunun için mücadele etmeye devam edeceğiz.

Başkanlık koltuğuna oturduğunuz günden bugüne su arıtım projesi dışında başka hangi projeler üzerinde çalıştınız?

Karataş bizim için bir değerdir. İddialı bir cümle olsa da her ortamda bunu dile getiriyorum. Karataş'a siz bakın, Karataş Adana'ya baksın. Karataş'ın belli başlarda önünü açtığımızda Adana ekonomisine inanılmaz bir şekilde desteği olacak. Bunlardan biri Hatay’a deniz otobüsleri seferlerinin Karataş’ta da bir durağı olsun diyerekten bu konuyu bölgedeki büyüklerimizle, siyasilerle ve akabinde Hatay Büyükşehir Belediyesi Başkanıyla görüştük. Bununla ilgili fizibilite raporu hazırladık. Hatay ile Adana'yı Karataş üzerinden deniz otobüsleri vasıtasıyla bağlayalım dedik. 22-23 deniz mili ve deniz otobüsleriyle ortalama 45-50 dakikada alınacak olan bu rotanın hem Adana ekonomisine hem Karataş’a hem de Hatay'a ciddi katkıları olacak. Başta Hatay'la beraber düşünülen bu rota, ilerleyen dönemlerde Kıbrıs'a, Akdeniz’de çeşitli limanlara düşünülen bir proje bu. Böyle bir planlama, projelendirme düşüncesi bizde hasıl olduktan sonra bununla ilgili olarak çalışmalarımızı devam ettirdik. Sadece bu anlamda değil, bölümlendirdik. Örnek olarak; balıkçılığa, Türkiye'nin en büyük balıkçılık filolarından biri Karataş’ta. Nasıl faydamız olur? diye üniversite ile çalışma yaptık. Her yıl belirli bir bölge belirledik. Balıkçılığın da önünü açma noktasında yeni yavrulama ve yuvalama alanları üretme noktasında su ürünleri kooperatifi ile beraber bir çalışma yaptık. Ardından tarıma yönelik çalışmalarımız oldu. Bölgede bir hedef belirledik. 50 bin zeytin ağacını kazandıracağız dedik, 5 yıla böldük. İlk yıl için ücretsiz vatandaşlarımıza 10 bin zeytin ağacı dağıttık. Hayvancılık noktasında mera faaliyetlerimizde, mera ıslaha çalışmasında bir yol çizdik kendimize. Bununla ilgili 43 mahallemizden 6-7 mahallemizin merasını ıslah etme yolunda bir yol izledik. Bunların haricinde Karataş’ta gençlere yönelik spor salonu kazandırdık. Sahilde çeşitli düzenlemeler yaparak; yol genişletmeleri yaptık. Yeni yollar açtık. Yazın Karataş’taki en büyük sıkıntılardan biri yaz trafiğinde otopark alanı bulamayan vatandaşlarımıza yeni otoparklar açtık. Karataş'a ne kadar çok insan gelirse hem bölge esnafı hem de gelen vatandaşlarımız rahat olur dedik. Ardından Karataş’ta milli parklara ait 300 dönümlük bir alanı 29 yılığına Karataş Belediyesi'ne kazandırdık. Buraya karavanlar, balık restoranı, kahvaltı salonu kazandırdık. Bu bölgede sahil düzenlemeleriyle beraber yeni plaj alanları açtık. Akabinde Karataş’ta şu anda iki tane büyük proje vardı. Biri balık OSV, biri sera OSV.  Biz her ikisinde de Karataş Belediyesi adına hissedar olarak, ortak olarak hem bu projeleri hayata geçme noktasında destek verdik hem de şu anda yönetimlerinde yer alarak takipçisi ve destekçisi olduk. Şimdi bunlarla beraber bir sürü hayata geçirdiğimiz, hala devam eden çalışmalarımız var. Karataş’ı cidden seviyoruz. Merkezde yeni çocuk parkları, yeni oturma alanları, çay bahçeleri yaptık. Bir yandan camilerimizi temizleyerek camilere destek veriyoruz. Pandemi döneminde genel dezenfeksiyona önem verdik. Aşağı-yukarı 3 bin 500, 4 bin vatandaşımıza gıda kolisi yardımında bulunduk. Sinekle mücadele noktasında Karataş'a gelen vatandaşlarımız ilk kez bu yıl Karataş'ı daha az sinekli buldular. Hatta birçok vatandaşımız bu konuda bizi arayıp teşekkür etti. Sinekle mücadele noktasında etkin bir yol oynadık. Karataş’ta her yerdeyiz, çalışmaya devam ediyoruz. DSİ ile beraber limanın derinleştirmesinde de aynı şekilde çeşitli kurumlarla ortak hareket ettik. Etmeye de devam edeceğiz. İnanın bayağı uzun sayabileceğimiz hizmetlerimiz var.

 

adem, adem aköl, adem aköl kimdir, Fatma inci gül, inci gül, inci, haber, gazete, gazette, manşet, gazete manşetleri, recep tayyip erdoğan, ömer çelik, adana, büyükşehir, zeydan, zeydan karalar, soner çetin, fatih Mehmet kocaispir, akif kemal akay, türkiye, meclis, siyaset, oy, sağlık, anabülten, ekonomi

 

 

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER