‘Kendi kendimize yetebilmemiz lazım’

‘Kendi kendimize yetebilmemiz lazım’

Cumhuriyet Halk Partisi Adana Milletvekili Ayhan Barut, Gazette Gazetesi İmtiyaz Sahibi Fatma İnci Gül ve Yönetim Kurulu Başkanı, Başyazar Adem Aköl’ü ziyaret etti. Özellikle pandemi döneminde tarıma daha çok sarılmamız gerektiğini belirten Barut, ithalatın önüne ancak bu şekilde geçebileceğimizi söyledi. Barut, “Tarımın özellikle bizim ülkemizde çok önemli yeri var. Aldığınız bütün gıdalar tarımsal üründen. Giydiğimiz kıyafetler bile tarımsal üründen geliyor. Kendi kendimize yetebilmemiz lazım” dedi.


İşte CHP’li Ayhan Barut’un Gazette’ye yaptığı ziyarette konuşulanlar;

Ekonominin gidişatını nasıl görüyorsunuz?

Ekonominin gidişatını iyi görmüyorum. Ekonomi çok kötü. Dolar bugün 7,56 Türk Lirası. Pandemiden dolayı gençler iyice işsiz kaldı. 65 yaş ve üstü vatandaşlar, kendilerini suçlu hissediyor. Yani gerçekten ekonomi çok kötü durumda.

Pandemi tüm dünyayı etkiledi. Tüm dünyanın ekonomisi kötü şu anda. Türkiye’deki esas neden pandemi mi?

Yok, Türkiye’nin ekonomisi pandemiden önce de kötüydü. Mesala 31 Mart Yerel Seçimleri, bizim açımızdan başarılı, karşı taraf açısından başarısızlıktı. Bunların hepsinin en başında gelen sebep, ekonomiydi. Tencereler kaynamıyor. Tencerelerde et yerine dert kaynıyor. Bizim insanımız sofrasına, yiyeceğine dokunulursa tepki veriyor. Şu anda ekonominin düzelmiş hiçbir tarafı yok. 16 Nisan 2017 referandumu oldu, tek adam sisteminin temelleri atıldı, 23 Haziran 2018 yılında da uygulamaya konuldu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Bize bir yol verin, bakın bu ekonomiyle, faizle, dolarla nasıl uğraşılırmış görün” diyordu. Nasıl uğraşılıyor? Ben bir iş insanıyım ve size yemin ediyorum, önümü görebiliyorsam namerdim. Bu kadar da net söylüyorum. Pandemide verilen kredilerin hiçbiri can suyu bile olmadı.

Peki, bir de dışarıya bakarsak; Türkiye’nin bugün 7-8 cephede birden boy gösterme mecburiyetinde kalmış olmasının da bir etkisi olmuş mudur?

7-8 cephede değil 3 cephede mücadele etsin. Cumhurbaşkanı geçtiğimiz günlerde, “Ekonomi zirve yaptı” dedi. Nerede zirve yaptı ekonomi? Evet, dolar zirve yaptı. Bunda pandeminin de etkisi var ama ekonomimiz pandemiden önce de kötüydü. Doğruyu söylememiz lazım. Eğer bizim de yanlışımız varsa düzeltmemiz lazım. AK Parti 2003 yılında iktidara geldi. 2003 ve 2008 yılları arasında bir 5 yıllık ekonomide insanlar iki katı kar yapabiliyordu ama bugün tam tersi işliyor. Berat Albayrak, “Dolarla mı maaş alıyorsunuz?” diyor ama dolar yükseldiği zaman petrole de zam geliyor, doğal gaza da zam geliyor, gübreye de zam geliyor.

Bu pandemi bize çok anlamda uyarı verdi. Artık ülkelerin kendi kendilerine yeterli olma durumu doğdu. Türkiye de bunu anlayabilmiş midir, bunu görebiliyor muyuz?

Dünyada pandemi durumu olunca tüm ülkeler hava, kara, deniz ulaşımını durdurdular, sınırlarını kapattılar. Pandemi dolayısıyla iki sektör çok ön plana çıktı. Bunlardan biri sağlık. Bu arada sağlık çalışanlarımızın tamamına teşekkür ederiz. Şükranlarımızı sunuyoruz. Şükranlarımız, teşekkürlerimiz sadece lafta da kalmamalı. Atamaları yapılmalı, çalışma şartları iyileştirilmeli, yanlarında olduğumuz hissettirilmeli. Sağlık çalışanları tükendiklerini söylüyorlar. Maaşları iyileştirilmeli. İkincisi de tarım. Pandemiyle mücadelede en önemli şey; doğru gıda, doğru beslenmek ve sağlıklı beslenmek. Bütün ülkeler sınırlarını kapattı ve kaliteli gıdayı, sağlıklı gıdayı önce kendi vatandaşları için üretti. Dolayısıyla ihracat da yapmadılar. Peki, biz ne yaptık? Biz sokağa çıkma yasaklarıyla uğraştık. Tarım öyle bir şey ki, üstü açık fabrikadır. Tarım, ekin zamanı da hasat zamanı da geldiğinde zaman beklemez. 5 gün bile çok fark eder tarımda. Bir domatesi olması gerekenden 5 gün sonra toplarsanız, içi yumuşar. İçi boşalır ve tüketici almaz. Ekin işleri de öyledir. Nisan ayında ekmen gereken bir ürünü, mayıs ayında ekersen de olmaz. Bu doğal bir süreç. Bunlarla uğraşırken, kendi çiftçimize, üreticimize destek vermeden, Tarım Bakanımız çıkıp, “Paramız var, ithalat yapacağız” dedi. Bazen para da bir işe yaramıyor. Amerika’sı, Avrupa’sı ne yaptı? Önce kendi yurttaşlarının gıda ihtiyaçlarını karşıladılar. Daha sonra da ihracat yaptılar. Tarımın özellikle bizim ülkemizde çok önemli yeri var. Aldığınız bütün gıdalar tarımsal üründen. Giydiğimiz kıyafetler bile tarımsal üründen geliyor. Biz ne yaptık? Kendi ürettiklerimizi yetiremedik. Fazla ürettiklerimizi de çürüttük. Böyle bir üretim planlaması yok. Eskiden hükümetten hükümete değişen bir tarım politikamız vardı, şimdi bakandan bakana değişen tarım politikalarımız var. İthalatı azaltmamız gerekiyor. Kendi üreticimizi desteklememiz gerekiyor. Ancak bu şekilde kendi kendimize yetebiliriz. Tabi diğer sektörlerde bu halde. Pandemi döneminde birçok sektör kapandı. İnsanlar rezil oldu, sıkıntıya girdi. Ekonomi durdu, çarklar durdu. Şimdi ise saldım çayıra, Mevla’m kayıra mantığıyla hareket ediyoruz. İkisinin ortası bulunmalıydı. Kafe, restoran gibi yerler kapatılarak da olmaz, bu kadar açık tutularak da olmaz. Aralık ayında Çin’de çıktı bu virüs, bize aylar sonra geldi ve biz de daha kalıcı tedbirler alarak gitseydik belki bu kadar ekonomik sıkıntı çekmezdik diye düşünüyorum.

Son olarak eklemek istedikleriniz nelerdir?

Ekonomimiz inşallah iyi olur. Bizler de mutlu oluruz. Davetimizi nazik kabulünüzden dolayı size de çok teşekkür ederim. Hiçbir zaman yerel basınımızı ayırmadık. Sizlerin her zaman yanınızdayız. Başımızın üstünde yeriniz var. Yerel basının bizlere bizim de yerel basına ihtiyacımız var. Yerel basınımızın gücüne güç katmak, sesini de daha çok duyurmamız lazım.  

adem, adem aköl, adem aköl kimdir, Fatma inci gül, inci gül, inci, haber, gazete, gazette, manşet, gazete manşetleri, recep tayyip erdoğan, ömer çelik, adana, büyükşehir, zeydan, zeydan karalar, soner çetin, fatih Mehmet kocaispir, akif kemal akay, türkiye, meclis, siyaset, oy, sağlık, anabülten, ekonomi

 

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER