KOSGEB'ten işletmelere tam destek

KOSGEB'ten işletmelere tam destek

KOSGEB Adana İl Müdür Vekili Mehmet Eren, Gazette’ye önemli açıklamalarda bulundu. KOSGEB’in faaliyetlerini muhabirlerimizden Gülseren Kara’ya anlatan Eren, Adana’nın dinamik yapısına inandıklarını belirterek, düşük ve orta ölçekli işletmelere her konuda tam destek verdiklerinin altını çizdi.

“ADANA’NIN DİNAMİKLERİNE İNANIYORUZ”
Adana’nın dinamik yapısına inandıklarını söyleyen Eren, "Bizim öncelikli amaçlarımızdan bir tanesi işletmeleri aydınlatmak, mevcut durumlarını analiz etmelerini sağlayarak işletmelerin neler yaptığının ve yapabileceklerinin farkına vardırabilmek. İşletmelerimiz mevcut durumlarını analiz edebildikleri zaman KOSGEB ile bir şekilde ortak payda bulurlar. Süreç bazen alışık olmamaktan kaynaklı zor gelebilir fakat tüm KOSGEB çalışanları işletmelerimize destek olabilecek donanımda ve istekliliktedir" dedi.

AR-GE EN ÖNEMLİ DESTEK PAKETİ
Başkan Erdoğan’ın da hassasiyet gösterdiği bir konu olan Ar-Ge çalışmalarına yönelik çalışmalar yaptıklarını belirten Eren, "Ar-Ge ve İnovasyon Destekleri ve buna bağlı olarak ortaya çıkan ürünün ticarileştirilmesine yönelik destekler KOSGEB’in en önemli destek paketlerinden bir tanesidir. Ar-Ge ve inovasyon sadece dünyada ilk defa yapılan bir çalışma diye kısıtlanırsa bu firmaların önünü tıkar. Birçok teknik konuda avantaj sağlayabilecek bir hale getirmek üzere bir iyileştirme çalışması da Ar-Ge, İnovasyon Destek Programı konusudur" diye konuştu.

İşte KOSGEB Adana İl Müdür Vekili Mehmet Eren ile gerçekleştirdiğimiz o keyifli röportaj;

Sizi biraz tanıyabilir miyiz Sayın Eren?

Ben Mehmet Eren. 1975 Nevşehir doğumlu olup makina mühendisiyim. Üniversiteyi Konya Selçuk Üniversitesi'nde okudum. Yaklaşık 5 sene özel sektörde çalıştım akabinde 2003 yılında KOSGEB'e girdim. 2012 yılına kadar Adana’da çalışıp sonrasında Mersin'e geçtim. Burada da 7 yıl çalıştıktan sonra Adana'ya geri döndüm.

KOSGEB girişimcilere destek veren bir kurum olarak biliniyor. KOSGEB'in faaliyetlerde bulunduğu başka alanları var mı?

Bilindiği üzere KOSGEB, Türkiye'deki küçük ve orta ölçekli işletmelerin ekonomideki rolünü ve etkinliğini artırmak, rekabet güçlerini artırmak ve sanayide entegrasyonu ekonomik gelişmelere uygun biçimde gerçekleştirmek amacıyla kurulmuş kamu kurumudur. İşletmelerin hepsine uygun destek modellerimiz ve sürekli açık desteklerimiz var. Bir de çağrı esaslı desteklerimiz var. Belli bir program kapsamında açılıp bir hedefi belirli öncelikleri olan destek programlarımız mevcut. Geri ödemesiz desteklerimizde minimum destek oranı yüzde 60 olup Ar-Ge ve inovasyon bizim önemli bir alanımızı oluşturuyor. Ar-Ge ve inovasyon desteklerini ilk veren kurumlardan biriyiz ve bu destek sürekli artış gösteriyor diyebilirim. Ar-Ge sonrası yapılan Ar-Ge çalışmalarının ticarileşmesi boyutunda desteklerimiz olduğu gibi ülkemiz için stratejik öneme sahip ağırlıklı olarak ithal edilen ürünlerin yerlileştirilmesini desteklemek adına Stratejik Ürün Destek Programı’mız var. Tabi bu bir aşama. Yani sanayicilerle ilk önce tanıştığımız, kurumumuzu tanımalarını sağladığımız desteklerimiz de var. Bunlar genelde tanışma destekleri ve eski adıyla genel destek, yeni adıyla işletme geliştirme destek programı olarak geçiyor. Bu tanışmadan sonra bizim amacımız, işletmelerin proje yeteneğinin arttırılması, proje yapıp bu proje kapsamında bir çalışma yapabilmeleri ve bundan sonraki tüm çalışmalarını da proje mantığında yürütmelerini sağlamak, yani kurumsal bir kültür oluşturmak. 

Sayın Cumhurbaşkanımız Ar-Ge konusunda çok hassas davranıyor. Az önce sizin de sözünü ettiğiniz Ar-Ge çalışmaları nasıl oluyor ve nasıl bir destek sağlanıyor?

Ar-Ge ve inovasyon Destekleri ve buna bağlı olarak ortaya çıkan ürünün ticarileştirilmesine yönelik destekler KOSGEB’in en önemli destek paketlerinden. Ar-Ge'de belli başlı dünya çapında kullanılan klavuzlar var. Genel Ar-Ge ve inovasyon bakışımızın içerisinde Türkiye'de üretilmeyen bir şey eğer ki ülke içerisinde üretildiğinde bir patent problemi de yaşamayacaksa ve bu ürünün ticari bir potansiyeli de varsa bizim için Ar-Ge ve inovasyon Destek Programı kapsamında değerlendirilebilir. Bunun yanı sıra Ar-Ge ve inovasyon sadece dünyada ilk defa yapılan bir çalışma diye kısıtlanırsa bu firmaların önünü tıkar. Örnek vermek gerekirse mevcutta bir makina var ve bu makina daha verimli, daha az enerji tüketen,  daha az atık çıkaran, daha küçük yapıda, daha hızlı vb birçok teknik konuda avantaj sağlayabilecek bir hale getirmek üzere bir iyileştirme çalışması da Ar-Ge, İnovasyon Destek Programı konusudur. Elbette olay sadece makine ile sınırlı değildir. Herhangi bir sistem ve süreç iyileştirmesi de bu kapsamda değerlendirilebilir.


KOSGEB'in laboratuvar ile nasıl bir ilişkisi var bundan da biraz bahsedebilir misiniz?

KOSGEB Türkiye'nin en eski laboratuvarcı kurumu diyebilirim. KOSGEB’in metal, kauçuk ve plastik laboratuvarları var. Adana’da ise akredite metal laboratuvarımız var. Yani uluslararası bir geçerliliği vardır. Metallerle ilgili akla gelebilecek her türlü test burada yapılıyor. Türk Akreditasyon Kurumu onaylı 20 yılı aşkın bir süredir faaliyet göstermekte olup burada çok kapsamlı testler yapılabiliyor. Adana KOSGEB'in şöyle bir özelliği var, laboratuvarımız eskiye dayanan bir yer olduğu için itibarı çok yüksek bir laboratuvardır. Sadece yurt dışına sattığımız ürünler değil, bir işletme tedarikçisinden hammadde alacağı zamanda da kalitesini öğrenmek istiyor. Laboratuvar ile ilgili hizmet alan birçok işletme oluşan bilgi birikimi ile kendi laboratuvarlarını kurdular. KOSGEB bu anlamda da sistemi ve işleyişi öğreten bir kuruluştur. 

Son olarak eklemek istedikleriniz var mı? 

Adana’nın dinamik yapısına inanıyoruz. İnanmaktan ziyade elimizde bunlarla ilgili çok da fazla veri var, görüyoruz. Bu konuda bizim ilk amacımız işletmeleri aydınlatmak, mevcut durumlarını analiz etmelerini sağlayarak işletmelerin neler yaptığının ve yapabileceklerinin farkına vardırabilmek. İşletmelerimiz mevcut durumlarını analiz edebildikleri zaman KOSGEB ile bir şekilde ortak payda bulurlar. Çünkü gelişmek ve ilerlemek isteyen işletmeleri desteklemek konusunda elimizde çokça ve aktif destek programları mevcut. Bu noktada Ar-Ge ve inovasyon yapan ya da gelişimle ilgili projesi olan firmaları bekliyoruz. Süreç bazen alışık olmamaktan kaynaklı zor gelebilir fakat tüm KOSGEB çalışanları işletmelerimize destek olabilecek donanımda ve istekliliktedir. 


 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER