“LÖSEV gönüllüleri her şeyimiz”

“LÖSEV gönüllüleri her şeyimiz”

Gazette Gazetesi İmtiyaz Sahibi Fatma İnci Gül’ün Gazette TV’de moderatörlüğünü yaptığı “İnci Gül ile Biz Bize”nin bu haftaki canlı yayın konuğu Lösemili Çocuklar Sağlık ve Eğitim Vakfı (LÖSEV) Adana İl Koordinatörü Yalçın Köklü oldu. LÖSEV’in çalışmalarından bahseden Köklü, ayrıca gönüllülerin de bu çalışmalarda büyük rol oynadığını söyledi. Köklü, “LÖSEV için gönüllü demek, elimiz, gözümüz, kolumuz kadar önemli, yani bizim her şeyimiz. Tüm çalışmalarımızı gönüllülerimiz vasıtasıyla yapıyoruz” dedi.

Yalçın Köklü kimdir, kendinizden bahsedebilir misiniz?

1999 yılı İstanbul Teknik Üniversitesi Tekstil Mühendisliği bölümü mezunuyum. 4,5 yıl İngiltere’de yaşadım, dolayısıyla hem İngiltere hem de ülkemizde dış ticaret alanında kariyer yaptım. Yaklaşık 2 yıldır Adana’ya yerleştim. Mesleki hayatıma LÖSEV ile devam etme kararı alarak çok anlamlı ve kutsal bir görev yapıyorum.

LÖSEV’in kuruluş hikâyesinden bahsedebilir misini?
1998 yılında kurucu başkanımız Dr. Üstün Ezer, hematolog olarak görev yaptığında gördüğü tablo üzerine özellikle lösemili çocuklar üzerine yaptığı çalışmalarda yüzde 10-20 başarı seviyesinde bir çalışma olduğunu tespit ediyor. Yani, o dönemlerde maalesef hastaların yüzde 80-85’i kaybediliyordu. Bu anlamda Üstün Bey kendisi gibi duyarlı olan doktor arkadaşları ile bu hastalığın tedavi edilebilir bir hastalık olduğu inancına dayanarak bir masa bir sandalyeyle LÖSEV’i kurdular. O dönemde tespit ettiği; bu hastalığın daha çok maddi imkânsızlıktan, tedavinin yetersizliğinden kaynaklanan bir sonuç olduğu ve başarı oranının düşük olmasının temel sebebinin bunlar olduğuna inanıyorlar ve gönüllü, duyarlı doktor arkadaşlarıyla böyle bir vakıf kurup bu hastalıkla mücadele etme kararı almışlar.

LÖSEV’in faaliyetleri hakkında biraz bilgilendirme yapar mısınız, LÖSEV neler yapıyor?
23. Yılında olan kurumumuz çok fazla yol kat etmiş, ciddi çalışmalara imza atmış bir kurum. İlk etapta lösemili çocukları kapsayan çalışma, ilerleyen dönemlerde yetişkin kanserlerini kapsayan bir noktaya gelmiş durumda. Hocamız Üstün beyin vakfı kurduğu günden beri hayalini kurduğu bir proje olan “LÖSEV Kenti” projesi bulunuyor. Burada tam teşekküllü bir hastane, hasta ailelerin konaklaması için uyarlanan bir otel, ilköğretim ve lise seviyesinde eğitim veren bir okulumuz da bulunuyor. LÖSANTE, “Bir tuğla da sen koy” şeklinde yürüttüğümüz kampanyayla halkımızın desteğiyle ciddi bağışlarla yapılmış bir halkımıza ait bir hastane. 400 yataklı, fakat şu an 200 yatak faaliyette. En kısa zamanda 400 yatağın faaliyete geçmesini bekliyoruz. Bu hastanemizin en önemli özelliği onkoloji hastalarımıza ücretsiz tedavi imkânı sağlanması ayrıca diğer hastalıklara da tedavi imkânı sunulması, tam teşekküllü ve Avrupa standartlarında bir hastane olması.
Lösemili Çocuklar Köyü’nde ise temel amacımız; İstanbul, Ankara dışında gelen misafirlerimiz, hasta ailelerimiz ve imkanı olmayan ailelerimizin konaklamalarını sağlamak üzere, 2+1 ile 1+1 apart tarzında yapıların olduğu, şehirden uzak, şehrin gürültüsünden ve hava kirliliğinden uzak bir yerde yapı oluşturmak. Aynı zamanda buranın diğer bir özelliği de doğal tarım ve hayvancılık alanında başlangıç yaptığımız bir nokta olmasıdır. Burada hasta çocuklarımız tedavi görürken, sağlıklı gıdaya, doğal gıdaya ulaşmasını sağlamak için bir ortam oluşturmuş durumdayız.
Seferihisar’da bulunan 250 dönüme yakın arazide doğal mandalina üretmeye başladık. Burası da bir bağış olarak bize verilen bir alan ve burada doğal yöntemlerle, ilaç kullanmadan iyi tarım dediğimiz sağlıklı gıdaya ulaşma anlamında faaliyetler yürüttüğümüz bir alan.
Burada aslında bizim bir misyonumuz daha var, o da aslında kanserin önlenebilir bir hastalık olduğunu, bunun da en temel konusunun beslenmeden geçtiğinin noktasına parmak basmak ve bu konuda bazı çalışmalar ile halkımızın farkındalığa ulaşmasını sağlamak. Organizmamızın sağlıklı çalışabilmesi için alınan besinlerin sağlıklı olması lazım. Dolayısıyla biz bunu da kendimize vizyon edinmiş bir vakıf olarak çalışmalara katıldık. 2 yıldır çok ciddi anlamda mahsul elde ettik. Bu mahsullerimizi ailelerimize ulaştırdık, elde ettiğimiz gıda ürünlerini LSV dükkânımızda satışa sunuyoruz. LSV dükkânlarında küçük bir perakende operasyonu gerçekleştiriyoruz.

Kayıt olmak isteyen hasta LÖSEV’e nasıl ulaşır, LÖSEV’den ne gibi yardım alır, size kayıtlı kaç hasta var?
Türkiye’ de resmi rakamlara göre 210 bin kanser tanısı var ama bizde 2 bin adet kayıtlı hasta var.    Böyle düşündüğümüz zaman bizim çok daha fazla hastaya ulaşma ve yardım etmemiz gerekir. LÖSEV’in, Adana’ da bir şubesi var. Kanser teşhisi konulmuş olan hastalarımızın bize bir telefon kadar kendilerini yakın hissetmelerini istiyoruz. 0322 990 16 05 numaralı telefondan ve losev.org.tr adresinden bize ulaşmalarını ve bizden her konuda destek alabileceklerini bilmelerini isteriz.

Nasıl LÖSEV gönüllüsü olabiliriz?
LÖSEV için gönüllü demek, elimiz, gözümüz, kolumuz kadar önemli, yani bizim her şeyimiz. Tüm çalışmalarımızı gönüllülerimiz vasıtasıyla yapıyoruz. Gönüllüler sayesinde şehrin her noktasına ulaşabiliyoruz. Gönüllü olmak çok geniş bir yelpazeye sahiptir. Burada sizin vasıtanızla bu yayını yaparak insanlara sesimizi duyurmamız da bir gönüllülük çalışmasıdır. İnsanların bir tanıdığına bizi anlatmanız da bir gönüllülüktür. Gönüllü olmak isteyen vatandaşlarımızın öncelikle ofislerimize yönelmesini isterim. Oradaki çalışmalarımıza tanık olduktan sonra gönüllü olmalarını tavsiye ederim. Ayrıca losev.org.tr adresinden gönüllü olunabiliyor.

LÖSEV İncileri ve LÖSEV Fayda projeniz de var. Bunlardan da bahsedebilir misiniz, bu projeler nedir?
LÖSEV İnci, ilköğretim ve lise sona kadar eğitimi olan çocuklarımıza, o çocuklarımızın okullarına, öğretmenlerine ve velilerine ulaşmak için oluşturduğumuz bir yapı. Milli Eğitim Bakanlığı ile bir protokolümüz var. Okullara gidip başta öğretmenleri ve velileri bu hastalıkla ilgili bilgilendirmek için tanıtımlar yapıyoruz. Şu an sadece online platformlardan yapıyoruz ama pandemiden önce yüz yüze tanıtımlar yapıyorduk. Çocuklarımıza da farkındalık oluşturmak ve bilinçlendirmek için bilgilendirmeler yapıyoruz. Okullarda stantlar kuruyoruz. Bu sene “Koli koli mutluluk” adlı bir çalışma yaptık. Okullardaki öğrencilerimiz durumlarının el verdiği kadarıyla gıda malzemeleri alıp ramazan kolisi oluşturdular, kolilerin içerisine hasta kardeşlerine mektuplar yazdılar ve gönderdiler. Bu tarz çeşitli faaliyetlerimiz mevcut. LÖSEV İnci bu anlamda yapılan çalışma, LÖSEV Fayda ise bu çalışmaların benzerinin üniversitelerde yapılmasıdır. Üniversitedeki öğrencilerimiz daha yetişkin, daha genç olduklarından dolayı, kendileri vasıtasıyla üniversitelerde farkındalık yaratma ve bilinirliği artırma konusunda kendilerinden çok ciddi destekler alıyoruz. LÖSEV ve kanser hastalığı ile ilgili bilgilendirme, tanıtım ve farkındalık amaçlıyoruz.

Ramazan Dönemi ile ilgili çalışmalarınız var mı?
Vakfımız için Ramazan ve Kurban Bayramı çok önemli. Bize her zaman yardım kolileri gelir ama Ramazan döneminde daha ciddi miktarda olur. Bizler de Ramazan döneminde hızlı bir şekilde ihtiyaç sahiplerine ulaştırmaya çalışıyoruz. Bu konuda Adana’mız, Adana halkımız çok bonkör ve hayırsever. Şu an ofisimizde kolilerden dolayı adım atacak yer yok. İhtiyaç sahiplerinin dolu dolu bir ramazan geçirmeleri için dolu dolu kolilerimizi ellerine ulaştırıyoruz. Ayrıca Ramazan ayında fitre ve zekât bağışları çok yoğun geliyor. Bu elde edilen kaynakları da hasta çocuklarımızın tedavisi için değerlendiriyoruz.

Dışarıda LÖSEV’in ismini kullanarak para toplayan kişiler var. Buradan insanları uyarmak için söylemek istedikleriniz var mı?
Maalesef LÖSEV’in adını kullanarak haksız kazanç elde etmek isteyen çok ciddi vakalarla karşılaşıyoruz. Bu konuların engellenmesi ve müdahale için kolluk kuvvetlerimizle yakın irtibattayız. LÖSEV bağış toplayan bir kurum değil, bağış kabul eden bir kurum. Hiçbir zaman hiçbir LÖSEV çalışanı kapı kapı dolaşıp para istemez veya yolda makbuz karşılığı dahil olmak üzere para tahsil edemez. Bunlar bizim hiçbir zaman yapmadığımız, hatta bunların yapılmaması ve halkımızın bu konuda duyarlı olmasını elimizden geldiği kadarıyla artırmak üzere birçok yerde afişlerimiz mevcut. Ancak bu konudaki en iyi yöntem halkımızın daha çok bilinçlenmesidir. Bağış yapmak isteyen vatandaşlarımızın, bağış yöntemlerinin neler olduğunu bilmeleri gerekir.

LÖSEV’e bağış yöntemleri nelerdir?
LÖSEV’e bağış yapmak için ilk olarak ofisimize bizzat başvurarak, kameralar eşliğinde ve resmi evraklarla yapılabilir. İkinci olarak, losev.org.tr üzerinden yapılabilir. Kurban bağışları, koli bağışları, maddi ya da ayni destek, oyuncak, kırtasiye gibi her alanda bağış alıyoruz. Ayrıca isteyen kurumlara verdiğimiz kumbaralarımız var.

Son olarak eklemek istedikleriniz var mı?
LÖSEV ile ilgili her türlü destek sağlayan tüm halkımıza gerçekten çok hayırlı ve kıymetli bir iş yaptıklarını belirtmek istiyorum ve tüm hayırsever vatandaşlarımıza yaptıkları her türlü bağış için teşekkür ediyorum. Ayrıca Gazette Gazetesi ailesine gönüllümüz oldukları için çok teşekkür ediyorum.

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER