Maxim Petrov’dan dinleyicilerine; Gaslighting’i dinlerken dikkatli olun

Maxim Petrov’dan dinleyicilerine; Gaslighting’i dinlerken dikkatli olun

Adanalı rap müzik sanatçısı Maxim Petrov, yeni albümü Gaslighting’i çıkarmasının ardından 2021 yılında ilk defa Gazette’ye konuştu. Sevenlerinin heyecanla beklediği albümü piyasaya süren Maxim, ‘’Ben edindiğim bilgiler sayesinde bu süreci başarılı bir şekilde atlattım ve dinleyicilerin dikkatli olmaları konusunda uyarmak amacı ile bu albümü kaydettim’’ dedi.


İşte Maksim Petrov’un yeni albümü Gaslighting üzerine gerçekleştirdiğimiz o keyifli röportaj;

Öncelikle albümün adı Gaslighting nereden geliyor, neden bu ismi seçtiniz?

Gaslighting, genellikle çocukluk yıllarında aileden veya çevre koşullarından etkilenen bireylerde oluşan çeşitli kişisel bozukluklar (paranoid, psikopat, narsisizm, histeri, obsessifkompulsif vb) yaşayan insanların ikili ilişkilerde karşı tarafa duygusal taciz uygulamalarından bir tanesidir.

Albümün yapım sürecinden biraz bahseder misin bize, ne kadar sürdü kayıtları nerede nasıl aldın?

Müzik, söz, kayıt, düzenleme aşamaları yaklaşık iki buçuk ay gibi bir sürede kendi evimdeki stüdyoda tamamladım.

Önceki albümlerinde birçok farklı MC ile düetlerini gördük. Bu solo bir albüm oldu. Özel bir nedeni var mıydı ve tekrar düet şarkılar gelecek mi?

Evet, özel bir nedeni var. Kendi yaşadığım tercübemi başka insanlara bakış açısı ve bilgi kazandırma amacında gerçekleştirdim. 2021 yılında bol bol düet projeleri olacak.

Albümdeki bu sözleri yazmanda seni besleyen şey ne oldu?

Albüm ilk defa toksik bir insanla karşılaşmam ile alakalı. Bu tarz insanlar hayallerinizden birey olarak karşınıza çıkar, daha sonra sizi kullanmaya ve değersizleştirme çabası içerisine girerler. Bilgi sahibi olmayan bir birey için ruh sağlığı açısından tehlikeli bir durum. Ben edindiğim bilgiler sayesinde bu süreci başarılı bir şekilde atlattım ve dinleyicilerin dikkatli olmaları konusunda uyarmak amacı ile bu albümü kaydettim.

Maxim isminden sonra seni bir alter ego olan Kötü Örnek ismiyle gördük bu isimle devam edecek misin yoksa Maxim’e de bir dönüş olacak mı?

Maxim ve Kötü Örnek olarak iki ayrı konsepte de çalışmalarım olacak

Maxim ve Kötü Örnek arasında ne farklar var, Maxim nasıl biri, Kötü Örnek nasıl biri?

Maxim, çerçeve gibi düşünmek gerekir diye düşünüyorum her konuyu ve duyguyu işleyebilecek bir konsept, Kötü Örnek ise daha çok sosyal problemlere duyarlı bunlar ile iç içe farkındalık sahibi birey olarak tanımlayabiliriz.

Daha sert bir sound ve sözleri olan şarkılarını biliyoruz bu albüm öyle değildi tekrar daha sert bi Maxim görecek miyiz?

Yaşadığım olaylara geri dönmek istemediğim, hayatımı daha güzel ve yaşanabilir kılmaya çalıştığım için eski agresyon ve öfkelere dönmemeye kararlıyım. Sanırım daha yapıcı bir Maxim olacak.

Rap müziğin şu anda ülkemizde çok popüler olması hakkında ne düşünüyorsun, uzun yıllardır rap müzik yapıyorsun bunu öngörebiliyor muydun?

Türkiye'de rap müzik son 2-3 yılda büyük bir gelişme ve patlama yaşadı gibi oldu. Evet, sanatçılar geçimlerini yıllarca emek verdikleri bu müziğe belki 15 20 yıl sadece son 3 sene almaya başladılarsa da hala endüstriyel piyasa ve organizasyonlar açısından rap kültürünün aynı zamanda  dünyaya yayıldığı diğer ülkelerden hala çok geride olduğunu düşünüyorum.

Müziğe ilk başladığın zamanla şimdiki arasında ne farklar var bir dinleyici ve MC olarak?

Eskiden ulaşabileceğim iz kaynaklar çok sınırlı idi. İnternet tüketiciliği artırdı ve rap bilgi veren bir müzik tarzı olmaktan çıkıp moda müziği oldu gibi oldu. Bir dinleyici olduğum zamanlarda şuan arasındaki fark sanırım bu. Bu yüzden MC olarak bu durumu değerli görmüyorum, hatta Türkçe Rap dinlemiyorum da diyebilirim.

Pandemi sürecinden dolayı bir konser takviminin olmadığını biliyorum. Peki, okuyucularımız seni nerelerden dinleyip takip edebilirler?

Şu anda büyük şirketler de yapımcı rolünden yayıncılığa geçiş yaptı ve internet bağımsız sanatçıları destekleyen bir platform haline dönüştü. YouTube, itunes, Spotify gibi önde gelen platformlardan dinleyebilir, çalışmalarımı takip edebilirsiniz.

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER