Mustafa Akgedik: Bölgede kalkınma başlatıyoruz

Mustafa Akgedik: Bölgede kalkınma başlatıyoruz

Aladağ Belediye Başkanı Mustafa Akgedik, Gazette’ye konuştu. Muhabirlerimizden Mert Er’e konuşan Akgedik, Aladağ’ın güzelliğini, gerçekleştirdiği ve gerçekleştireceği projeleri anlattı. Akgedik, “Bu bir kalkınma hamlesi ve biz de 6 belediye başkanı, 6 kaymakam, 6 halk eğitim merkezi olarak bölgesel kalkınmayı başlatıyoruz. Sene başına kadar tüm işletmelerimize start verip, üretime ve hizmete başlayacağız. Bölge insanının ürettiği her şeyi değerlendireceğiz ve inşallah belediye olarak bu projeleri daha da büyüteceğiz” dedi.

 

İşte Aladağ Belediye Başkanı Akgedik ile gerçekleştirdiğimiz o keyifli röportaj;

 

Öncelikle sizi biraz tanıyabilir miyiz, Mustafa Akgedik kimdir?

 

1973 yılında Aladağ’a bağlı Büyüksofulu Köyü’nde dünyaya geldim.  İlk ve ortaokulu Büyüksofulu Köyü'nde, liseyi Aladağ Pınar Madencilik Lisesi'nde okudum. Gaziantep Üniversitesi Kilis Meslek Yüksekokulu ve Çukurova Üniversitesi Mühendislik Mimarlık Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümlerinde yüksek tahsilimi yaptım. 2001 yılında AK Parti Gençlik Kolları Üniversiteler Birim Başkanı olarak siyasete başladım. 2006-2012 yılları arası Adana İl Yönetim Kurulu Üyeliği, İl Seçim İşleri Başkanlığı görevlerinde bulundum. 2011 Seçimlerinde İl Seçim Koordinasyon Merkezi Başkanlığını yürüttüm. 2012-2013 yılları Çukurova İlçesi Teşkilat Başkanlığı görevini yerine getirdim. Aladağlılar Derneği (AL-DER) ve Pos Köyleri Yardımlaşma Derneği (POS-DER) Yönetim Kurulu Üyeliği yaptım. Yurtiçi ve yurtdışında birçok başarılı projeye imza attım. Serbest mühendislik hizmetleri yapmaktayım.

 

Sayın başkanım Aladağ’ı bizlere anlatır mısınız?

 

Aladağ, yüzde 8’i orman olan, akarsularıyla, şelaleleriyle, dağlarıyla her türlü iklimi size sunan bir cennet bahçesi diyebilirim. Aladağ’da Akdeniz’in içinde Karadeniz’i yaşayabileceğiniz bir coğrafya. Adana’nın da en genç ilçelerinden biri. Hem tarihi ile hem doğasıyla hem de kültürü ile hakikaten yaşanacak bir ilçe. Türkiye’de en uzun yaşamın olduğu 10 ilçeden birisi diyebilirim. Orta Toroslarda cennet bahçesi. İnşallah ileride Aladağ tüm Türkiye’nin turizm merkezi olacak. Aladağ, Adana’nın en uzak ilçelerinden biri, merkeze 100 km mesafede. 3700 rakıma kadar çıkıyor. Coğrafyası farklı, iklim çeşitliliği açısından şanslı görüyorumAdana’ya kar yağmıyor ama burası kayak merkezi bile yapılabilecek bir iklime sahip. Yüzde 76’sı orman olan bir ilçe. Dünyanın en nitelikli ormanlarından biri olan Pos Ormanıyla kaplı bir ilçemiz var. Aladağ’ın bozulmamış bir doğası ve kültürü var. Yörük Türkmen kültürü hakim. Roma döneminden tarihi eserlerimiz var. 7 kale var ve biz de tüm bu özellikleri birleştirelim istiyoruz.

 

Sayın Akgedik, bize biraz da projelerinizden bahseder misiniz?

 

Aladağ’a geldiğimiz günden beri doğa yürüyüşleri, off-road show şenlikleriyle ve birçok etkinlik ile Aladağ’ı tanıtıyoruz. Bizim bir doğa sanat festivalimiz bir de kardan adam şenliğimiz var. Adana için kar çok önemlidir. Bu talep üzerine bir proje geliştirdik. Ekolojik Panorama Projesi… Şelalesiyle, doğa yürüyüşüyle, kayak merkeziyle tam bir kompleks. 1500 rakımlı bir noktada. Müthiş manzaraya hakim sarp kayalıkların üstünde bungalov evlerin, havuzların, spor alanlarının olduğu bir kompleks. Hiç doğayı bozmadan, tek bir ağaç kesmeden... Ormanın içine yürüyüş yolları, kızaklar, hamaklar yapacağız. Ormanı, akarsuyu, gölleri, şelalesi, kayalıkları her şeyi var. Yeter ki insanların hizmetine sunalım. Şimdi bir eko turizm yürüyüş rotası yapıyoruz. Yönlendirme levhalarının olduğu, ağaçların özelliklerinin anlatıldığı tabelaların olduğu, dinlenme alanlarının, çeşmelerin olduğu bir rota yapıyoruz.  Bu projeyi nitelikli bir tatil geçirmek isteyenler hayata geçirmek istiyoruz. Kimsenin bilmediği bir Aladağ’dan çıkıp herkesin bildiği bir turizm kentine dönüşmek arzusundayız. Tabii bu projeyi bitirdiğimizde Türkiye’de tek olan doğa otelini vatandaşımızın hizmetine sunacağız. Yer köprü şelalesi son dört yılda vatandaşımıza hizmete sunduğumuz bir yer ama orada da turizm alt yapısında bir eksiğimiz var. Vatandaşımız geldiğinde ihtiyacı olan kalma yerlerini, kamp alanlarını, otopark alanlarını da inşallah önümüzdeki yıl yapacağız. Küp Şelalesi’ni de insanların gelip görebileceği bir formata getirmeye çalışıyoruz. İnşallah önümüzdeki yıl da onun projesi başlayacak. Ayrıca Yedigöz Şelalesi’ni de Orman Bakanlığı ile görüştük ve yaklaşık 450 dönümlük bir yerde orada canlandıracağız.

 

Peki, bu bağlamda Büyükşehir’den gerekli yardımları alabiliyor musunuz?

 

Bu zaman kadar Adana Büyükşehir Belediyesi’nden bir talebiminiz olmadı, olmayacak da. Büyükşehir sadece işini yapsın yeter. Büyükşehir’in çok eksiği var, önce onlar halledilsin. En büyük eksik de yol. Sokağa çıkın ve vatandaşlara sorun, yüzde 90’ının söyleyeceği yol eksikliği. İnşallah tüm eksiklikleri bir an evvel giderirler. Nasıl ki Aladağ benim sorumluluğumdaysa, bütün Adana da Büyükşehir’in sorumluluğunda. Adana’yı düşünen bir belediye başkanı, nereleri turizme kazandırabileceğini düşünür. Büyükşehir’in özellikle buraları çok iyi değerlendirmesi lazım. Aladağ’ın minimum 250 kilometrelik bir yola ihtiyacı var. Bu bağlamda Adana ile Küp Şelale arasındaki yolların yapılması lazım.

 

Geçtiğimiz günlerde birçok belediye ile bir araya geldiniz. Bize bu projeyi biraz anlatır mısınız, bu proje nedir?

 

Bu bir kalkınma hamlesi ve biz de 6 belediye başkanı, 6 kaymakam, 6 halk eğitim merkezi olarak bölgesel kalkınmayı başlatıyoruz. Sene başına kadar tüm işletmelerimize start verip, üretime ve hizmete başlayacağız. Bölge insanının ürettiği her şeyi değerlendireceğiz ve inşallah belediye olarak bu projeleri daha da büyüteceğiz. Belediyecilik sadece yol yapmak temizlik yapmak değil. Şehre ve ilçelere bir vizyon vermek lazım. Sosyal belediyeciliği, hizmet belediyeciliğini hep beraber vermemiz lazım. En büyük ihtiyacımız turizm diyorsak, bunun altyapısını hep beraber oluşturmamız lazım. Bu sayede vatandaşlarımız hem doğal ürünlerini değerlendirecek hem de iş olanakları olmuş olacak. Aladağ’ın gençleri de daha mutlu olacak. İnşallah 2024 yılına kadar bu konuda çok yol kat etmiş olacağız.

 

Son olarak eklemek istedikleriniz nelerdir?

 

Aladağ önümüzdeki yıllarda bölgemizin yıldız ilçesi olacak seviyeye gelecek. Vatandaşlardan biraz sabır etmelerini istiyorum. Bu süreç içerisinde bambaşka bir Aladağ bulacaklar. İnşallah hep beraber Aladağ’ımızı en ileriye götüreceğiz.

 

 

 

 

 

 

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER