Ödül canavarı ‘1,5 Adana’

Ödül canavarı ‘1,5 Adana’

Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Makine Mühendisliği bölümü tarafından 2013’te kurulan ve girdiği birçok yarışmada birinci olan Çukurova Elektromobil Team, “1,5 Adana”yı Gazette’ye anlattı. Takım adına konuşan ÇÜ Makine Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Hüseyin Akıllı, “1,5 Adana’yı öğrencilerimizin çok fazla teorik adlandırdığı bilgileri hakikatte nasıl kullandıklarını görmeleri amacıyla kurduk. Tüm hedefimiz öğrencilerimizin mezun olmadan önce bir AR-GE projesi yürütmesiydi” dedi.

İşte Çukurova Elektromobil Team ile gerçekleştirdiğimiz o keyifli röportaj;

Öncelikle okuyucularımıza kendinizi tanıtır mısınız?
Pro. Dr. Hüseyin Akıllı, Çukurova Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü Öğretim görevslisiyim aynı zamanda Bölüm başkanıyım. 1992 yılından beri Çukurova Üniversitesi Makina Mühendisliği Bölümünde çalışmaktayım.

“KATKI VE MOTİVASYON BİZİ ŞAMPİYON YAPTI”

Çukurova Elektromobil Team Hangi tarihte kuruldu? Kurarken hedefiniz neydi, hedeflerinize ulaşabildiniz mi? 
Biz bu takımı 2013 yılında, altı sene önce kurduk. Asıl amacımız, öğrencilerimizin derslerde öğrenmiş olduğu teorik bilgilerin pratiğe aktarılmasıydı. Takımı, öğrencilerimizin çok fazla teorik adlandırdığı bilgileri hakikatte nasıl kullandıklarını görmeleri amacıyla kurduk. Amacımız başarılar, birincilikler elde edip adınımızın duyulması değildi. Tüm hedefimiz öğrencilerimizin mezun olmadan önce bir AR-GE projesi yürütmesi üzerine kuruluydu. TÜBİTAK tarafından ilk defa düzenlenen Yarışma elektrikli araç yarışmasıydı. TÜBİTAK yarışmaları on dört seneden beri düzenleniyor ama elektirikli araç yarışması ilk defa düzenleniyordu. İlk senemizde gerçekten çok şirin bir araç yaptık. Yarışma esnasında teknik sıkıntılar yaşadık ve yarışmayı tamamlayamadık. O sene çok tecrübe kazandık, çok şeyi öğrendik. Ekibimizin yarışmada göstermiş olduğu üstün gayret, üstün başarı, aracımızın sempatikliği, aracımızın aksanlarının iyi olması, iyi tasarlanmış olması neticesinde bize ödül verdiler. Bu ödül takımımızı motive etti. Bir sonraki sene çok daha verimli daha gayretli çalışarak her sene başarılarımızı bir üste çektik. 2017 yılında ilk defa Türkiye şampiyonu olduk. Bu yarışma uluslararası bir yarışma ama yurt dışından çok fazla takım katılamıyor lojistik sebeplerden ötürü. Türkiye’den aşağı yukarı bütün üniversiteler katılıyor. Örneğin bu sene 80 takım elektrikli araç kotegorisine başvuruda bulunmuştu. 80 takım üçerisinde teknik kontrolleri geçen yaklaşık olarak 25-30 takım oldu. Bu takımlar içerisinde biz şampiyonluğa ulaştık. Teknik kontrollerin çok sık olduğu, katı kuralların olduğu çok ciddi bir yarışmaydı.  Bizim bu yarışmada başarılı olmamızın en büyük etkenlerinden bir tanesi öğrencilerimizin bu işe vermiş oldukları katkı ve sahip oldukları motivasyon. Biz ilk sene yarışı tamamlayamadık ama ondan sonraki sene yarışmayı tamamlayıp yarışmada 5. Olduk. Ondan sonraki dört sene aracımız her zaman en üstteydi. Yarışma olarak hedeflerimize ulaştık ama daha da önemlisi asıl hedefimiz öğrencilerimizin burda edindikleri bilgi ve tecrübeyi mezun oldukları zaman iş hayatlarına yansıtabilmesi bunda da gayet başarılı olduğumuzu düşünüyoruz. Bu takım içerisindeki arkadaşlarımız şu anda sanayiide çok iyi firmalarda iş bulup çalışmaktadır.  İlerleyen zamanlarda kendinizi yerli otomobil üretiminde görebiliyor musunuz?

Bizim hedefimiz yerli üretim yapmak değil, yerli otomobil yapacak gençler yetiştirmek. Yerli otomobil üretmek hedefimiz olmadığı için göremiyoruz. Bizim onu hedeflememiz çok mantıklı değil açıkcası çünkü bu hedefe araç yaparız ama yaptığımız araç tek bir tane araç olarak portatif kalır. Yerli araba üretimi yapmak için çok büyük kaynaklara ihtiyacınız var. Üniversite olarak bizim bu kaynakları sağlamamız mümkün görünmüyor. Bu açıdan bakarsak hedefimiz yerli otomobil yapmak değil, yerli otomobil yapacak gençleri yetiştirmektir.
“KUPAMIZI ERDOĞAN’DAN ALDIK”
Teknofest ve sonrasında destek, sponsorluk ve iş teklifleri geldi mi?

Yarışma ilk defa Teknofest bünyesinde düzenlendi. Yarışmanın Teknofest bünyesinde yapılmasını bizler teklif ettik gerek TÜBİTAK’a gerekse Teknofest’e amacımız bu yarışmanın daha fazla ilgi uyandırmasıydı. Bu sene Teknofest kapsamında düzenlendi ve birinci olduk. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’dan kupamızı aldık. 1.5 Adana ismi daha bilinir hale geldi. Birincilik sonunda iş teklifleri gelmeye başladı. Takım kaptanımız mezun olur olmaz özel bir firmada işe girdi. TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi (MAM) öğrencilerimize staj teklif etti. Stajyer alımında çok büyük çıta koyan bazı büyük firmalar öğrencilerimize staj teklifinde bulundu. 

Son olarak söylemek istedikleriniz nelerdir?

Rektörümüz Prof. Dr. Mustafa Kibar, sene boyunca bizlerden desteklerini esirgemedi.  Prof. Dr. Şeref Erdoğan ve Prof. Dr. Halil İbrahim Elekçioğlu, takımımızın yarışmaya gidebilmesi için üniversitemizin her türlü imkânını kullanmamızı sağladı. Makine Mühendisliği ve Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümü öğretim elemanları, takımın yönlendirilmesine değerli katkı sağladılar. En önemlisi de bu takımın olmazsa olmazları olan, her daim kendilerine güven duyduğumuz öğrencilerimize teşekkür ederim.

                
                                                          


 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER