Özkan: Adana’mız için fuarımız hayırlı olsun

Özkan: Adana’mız için fuarımız hayırlı olsun

Gazette TV’nin, 2. Beauty Çukurova Expo Fuarı’nda kurduğu mini stüdyoda, STK Kamu İşbirliği Geliştirme Derneği Başkanı Savaş Özkan, İmtiyaz Sahibimiz Fatma İnci Gül’ün moderatörlüğünü yaptığı İnci Gül ile Biz Bize’nin konuğu oldu.


 

Gazette TV ve gazetesinin www.gazette.com.tr, YouTube, Twitter ve Facebook hesaplarından canlı yayınlanan programda, güzellik fuarını değerlendiren Özkan, “Adanamız için fuarımız hayırlı olsun. Türkiye’nin, daha sonra da Adana’nın kalkınmasını istiyorsak taşın altına elimizi koymamız lazım. Ben ve dernek arkadaşlarım Adana için bir şeyler yapalım, bunu yaparken de ortaya gönlümüzü koyalım istiyoruz” dedi.

İnci Gül ile Biz Bize’yi gazette.com.tr web adresimizde video galeriye tıklayarak izleyebilirsiniz.

 

Kendinizden ve derneğinizden bahsedebilir misiniz?

 

Öncelikle Adana’mız için fuarımız hayırlı olsun. Bizim için çok anlamlı bir fuar. Çünkü benim 2 kimliğim var. Hem kamu hem de sivil toplumcu kimliğim var. Güzellik ve saç bakım hizmetleri alanında faaliyet gösteren kamu kurumunda öğretmenlik yapıyorum. Orada 400 civarı öğrencimiz var. Onların böyle bir fuarla tanışması bizim için çok güzel bir durum. Bu işe emek veren sayın başkanımız Sayın Hacı Emin Ünal’a ve herkese çok teşekkür ediyorum. Diğer kimliğim olan sivil toplumculuk, 2003 yılında başlayan bir yolculuktur. Genelde proje alanında biliniriz. Tüm planlarımız eğitime odaklı. Şu an burada olmamızın en büyük amacı Adana için güzellik sektöründe ne tür projeler üretiriz diye geldik.

 

Nasıl projeler üretebiliriz hocam?

 

İlk olarak vereceğimiz eğitimin ücretsiz olması. İnsanların, odaların, kurumların kendi projelerini yazmalarını sağlayacağız. Kimseden proje yazmasını istemeyeceğiz. Katılmak isteyen insanlara eğitimlerinizi alın, projenizini getirin veya birlikte yazalım diyeceğiz. Öncülük etmiş olacağız. Türkiye’nin, daha sonra da Adana’nın kalkınmasını istiyorsak taşın altına elimizi koymamız lazım. Ben ve dernek arkadaşlarım Adana için bir şeyler yapalım, bunu yaparken de ortaya gönlümüzü koyalım istiyoruz. Tüm bunları yaparken Gazette TV’yi de aramızda görmek istiyoruz.

 

Dernek olarak şimdiye kadar hangi projeleri yaptınız?

 

Biz yerel, ulusal ve uluslarası diye ayırıyoruz. Proje denilince insanlar yurtdışı seyahati olarak algılıyorlar. Biz daha çok insana yönelik projeler yapıyoruz. Biz insanları eğiterek, onların kendi projelerini yapma projesi yapıyoruz. Eğitim verirken hadi projelerinizi, fikirleriniz anlatın diyoruz. O projenin yerel mi, ulusal mı, uluslararası mı olduğunu tespit ediyoruz ve o yönde onlara yardım ediyoruz. Mesela okulumuzda tadilat vardı. Orada çıkan malzemeleri geri dönüştürüp, kedi ve köpek kulübesi yapıp okullara dağıttık. Yani bunun gibi hem sosyal sorumluluk projesi yapıyoruz hem de eğitim anlamında projeler yapıyoruz. Artı olarak benim 13 tane şiir kitabım var. Her yıl durumu kötü olan bin çocuğa ücretsiz kitap dağıtıyoruz. Bu da bizim derneğimizin sosyal sorumluluk projesi kapsamında faaliyetlerinden bir tanesi. Ağırlık olarak eğitim üzerinden gidiyoruz. Başka bir örnek verirsek dernek arkadaşlarımızdan bir tanesi down sendromlu çocuklara ücretsiz piyano dersi verdi. Yaptığımız her iş ücretsiz. Birçok alanda faaliyet gösteriyoruz ama tek ortak noktamız her şeyin ücretsiz olması.

 

Peki, Kuaförler Odası’yla ilgili projeler düşünüyor musunuz?

 

Sayın başkanımız Emin Bey ile Adana için Bakımlı Kadınlar Akademisi kurmayı düşünüyorduk. Bu planımız yarım kalmıştı, artık tamamlamayı düşünüyoruz. 2010 yılında başladığımız bir çalışmada Milli Eğitim Bakanlığı tarafından kapsama alınmayan dallar vardı. Biz onlarla alakalı okul açacaktık. Belki şu an o dalların birkaç tanesi meslek dalının içerisine alındı ama alınmamış olanları belirleyip, onların üzerinde gideceğiz. Mesela erkek ve kadın kuaförü olarak ortak bilgiye sahip kişiler var. Biz o alanda eğitimler vermeyi düşünüyoruz. Kurslardan alınan belgelerle, bir üst belgeye nasıl geçilir diye anlatacağız insanlara. Emin Bey’le uzun yıllardır istişare yapardık, önümüzdeki yıl ki fuarda tanıtıcı eğitimler, söyleşi gibi programlar yapalım diye planlıyoruz. Gazette TV’de bize iletişim konusunda öncü olsun isteriz. Yaptığımız projeleri yerel imkânlarla yapıyoruz. Ama biz bu yerel imkânları biraz daha genişletmek istiyoruz. Karataş’tan Tufanbeyli’ye, Ceyhan’dan Pozantı’ya kadar gezeceğiz. Bu alanda nasıl yetkin olunur anlatacağız, yardımcı olacağız. Güzel işler çıkaracağız inşallah.

 

Son olarak eklemek istedikleriniz var mı?

 

Özellikle güzellik sektörüne yeni başlayan arkadaşlar için fuar gelmelerini kesinlikle tavsiye ediyorum. Ufuklarının açılması, geleceğe projektör olması için çok faydalı olacaktır. Bu ortamı teneffüs etmelerini isterim. Fuar çok güzel olmuş, emeği geçen herkese çok teşekkür ederim. Kamu ve sivil toplum kuruluşları iş birliğinde yapılan, memleketimizin menfaatine yönelik her türlü işe biz varız diyoruz. Bu yayına vesile olduğunuz için sizlere de çok teşekkür ediyorum. İnşallah güzel işlerde bir araya geliriz.

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER