Prof. Dr. Barış Ökçün ameliyatsız sağ kalp kapağı tedavisi yaptı

Prof. Dr. Barış Ökçün ameliyatsız sağ kalp kapağı tedavisi yaptı

Gazette Gazetesi İmtiyaz Sahibi Fatma İnci Gül’ün moderatörlüğünü yaptığı “İnci Gül ile Biz Bize” canlı yayın konuğu, Kardiyoloji uzmanı Prof. Dr. Barış Ökçün oldu. Ökçün’ün videocall ile bağlandığı programda, Türkiye’de bir ilk olan ameliyatsız sağ kalp kapağı tedavisi konuşuldu. Ökçün, “Kalp yetersizliği hastalarının tanı ve tedavileri çok önemli. Eğer biz bunlara yakın bir tedaviyi ve tanıyı koyarsak ölüm oranlarını azaltabiliriz. Kalp yetersizliği çok yüksek ölüm oranlarına sahip” dedi.Bize biraz Kendinizden bahsedebilir misiniz?

Ankara’da doğdum. İlkokul, ortaokul ve liseyi Ankara’da bitirdikten sonra Ankara Tıp Fakültesinden 1992 yılında mezun oldum. İstanbul Üniversitesi kardiyoloji Enstitüsünde uzmanlığımı aldım. Doçentliğimi ve profesörlüğümü de oradan aldım. İstanbul Üniversitesi Kardiyoloji Enstitüsünde kardiyolog olarak çalışmaktayım.

Hocam, geçtiğimiz aralık ayından bu yana tüm dünyayı etkisi altına alan yayılımcı ve öldürücü bir virüsle mücadele ediyoruz... Kronik hastalığı olanlar ve bağışıklık sistemi zayıf olanların Covid-19’a yenik düşme olasılığının çok yüksek olduğunu biliyoruz... Kalple ilgili hangi hastalıkları kronik olarak nitelendirebiliriz?

Biz, uzun süre devam eden, kimi zaman hayat boyu düzelmeyen ama en az 3 ay süresi ile devam eden hastalıkları ele alıyoruz.  Kalp hastalıklarına girdiğimiz zaman ise kalp ve damar hastalıkları, hipertansiyon, Kalp yetersizliği ve obezite özellikle kronik hastalıklar konumuna giriyor. Bu hastalıkları olan hastalar, özellikle koronavirüsüne yakalandığı zaman çok ciddi sonuçlar karşılaşıyorlar. Bu hastalıklara yakalanan kişiler için ölümcül oluyor. Bu kronik hastalıkları bu nedenle çok iyi izlememiz gerekiyor. 

Son yapılan bilimsel bir çalışmaya göre Covid-19; sadece akciğer ve beyne değil, büyük oranda kalbe de zarar verip kalp yetersizliğine neden oluyormuş. Hatta ölümlerin bir kısmının kalp yetersizliğine bağlı olduğu söyleniyor… Bu konu hakkında ne söylemek istersiniz?

Çeşitli nedenlerden dolayı işte ateşe bağlı koronavirüs sırasında inflamasyon dediğimiz, yangı yani iltihabi olaylar, kalp kası dokusunda hasara neden oluyor. Çoğu hastalığın esasında ölüm nedeni kalp hasarına bağlı meydana geliyor. Akciğer tutulumu kadar kalbi de tutuyor. Az önce saydığımız risk faktöründe kronik hastalığı olan hastalar, kendilerini çok iyi tedavi edip buna hazırlıklı olmaları gerekiyor. Gerçekten koronavirüs akciğeri tuttuğu kadar kalbi de tutuyor ve kalp yetersizliğine sebep olabiliyor. 

Genel olarak kalp yetmezliğini nasıl tanımlayabiliriz, hocam?

Kalp yetersizliği, kalbin kasılması gücünün azalması sonucu kalbin doku ve organlara gerekli ve yeterli pompalayamaması sonucu ortaya çıkan klinik bir tablodur. 

Kalp yetmezliğinin bulguları nelerdir?

Kalp yetersizliğinin bulgularında karşımıza çıkan en sık çıkan bulgular; eforla oluşan nefes darlığı, gece uyandıran bir nefes darlığı olabilir, öksürük olabilir, hastalar çabuk yorulur ve halsiz kalır, iştah kaybı olur, geceleri sık idrara çıkma ihtiyacı duyarlar, bacaklarda ve karında şişme oluşur, hızlı kilo alımı olur. Kalp yetersizliğinin genel semptomları bunlardır ama en sık karşılaştığımız semptom nefes darlığı, bacaklarda ve karında şişmedir. 

Kalp yetersizliğinin sebepleri nelerdir?

En sık sebebi kalp krizidir. Kalp krizi geçiren hastaya zamanında müdahale edilemezse, kalp kasının ölmesine ve de kalbin o pompa yükünün azalmasına sebep olur ve sonuçta kalbin pompalaması azalır. Yani en sık nedeni kalp krizinde görüyoruz. Diğer sebepler içerisinde tansiyon yüksekliği, kalp kapak hastalıkları, halk arasında kalp kası iltihabı olarak bilinen miyokardit yani kalbin enfeksiyonu. İşte Korona da miyokardit sebebi olabilir. Kalp kasını enfekte edebilen bir virüs. Ama en sık gördüğümüz kalp yetersizliği nedeni kalp krizidir.

Kalp yetersizliğinin sıklığı ile ilgili neler söylemek istersiniz?

Kalp yetersizliği yaşla artık gösterir, erişkin popülasyonda yüzde1-2 oranındayken, 70 yaşın üzerinde gerçekten çok yüksek bir orandır yüzde 10’un üzerine çıkmaktadır.  Toplumda çok sık gözlenen bir hastalıktır esasında kalp yetersizliği. 

Kalp yetmezliği ölüm oranları nedir?

2017’deki Avrupa verilerine göre 1 yıllık ölümler kararlı hastalarda yüzde 7’iken hastaneye yatmış olan hastalarda yüzde 17’ye çıkmaktadır. Dikkat ettiyseniz bunlar bir yıllık oranlar ve çok yüksek oranlar. Beş yıllık ölüm oranları ise yüzde 50 yani yarısını kaybediyoruz. Bu nedenle kalp yetersizliği hastalarının tanı ve tedavileri çok önemli. Eğer biz bunlara yakın bir tedaviyi ve tanıyı koyarsak ölüm oranlarını azaltabiliriz. Kalp yetersizliği çok yüksek ölüm oranlarına sahip. 

Bildiğimiz kadarıyla triküspit kaçak olan hastalar, cerrahi bir operasyonla göğüs kafesi açılarak tedavi edilebiliyor… Ancak siz; ülkemizde ilk kez uygulanan kesiksiz bir yöntemle bu kapakta oluşan kaçağı tedavi etmeye başladınız… Bunu bize anlatabilir misiniz?

Şimdi bu kalp yetersizliğinde semptomlardan bazılarının karınlarda ve ayaklarda şişkinlik olduğunu söylemiştim. Kalbin sağ tarafında bizim triküspit dediğimiz bir kapak mevcut. Bu kapak, kanın bacaklardan veya boyun damarlarından üstten gelip sağ kalbe kanın dönmesine oradan da akciğerlere gitmesini sağlar. Bu kapakta bir problem olursa kalp, kanı akciğere gönderemez ve kan bacaklarda ve boyunda toplanır. Bunun sonucunda da karında ve ayaklarda şişme oluşur. Triküspit olan hastalar bize en sık karın şişme ve ayaklarda şişme ile geliyor. Bu hastalara baktığımız zaman dünyada bu hastalarının sayısının 8 milyon civarında olduğunu görüyoruz. Bu 8 milyon hastanın ancak 25 bin-23 bin hastanın cerrahi tedaviyle yani klinik göğsünü açarak tedavi edilebileceğini görmekteyiz. 8 milyon hastadan 25 bin hastayı böyle tedavi ederken geri kalan hastalara bir şey yapılamamaktadır. Buradan yola çıkarak, kasıktan girilerek, yarmadan acaba bir düzeltme yapılabilir mi? 4-5 yıldır gelişmeler var tıpta ve bu hakikaten de ileri bir gelişme. Kasıktan girilerek kapağın düzeltilebilme imkanı mevcut şuan. Bunun için gerçekten hastaların şanslı olduklarını düşünüyorum. Amerika’da 4 milyon 700 bin hasta var, sadece 13 bin hasta ameliyat edilebiliyor ki bu çok düşük bir rakam. Amerika’ya baktığımız zaman 2,5 milyon hasta var sadece 10 bini cerrahiye gidebiliyor. Bu hastalar, karın şişliği bacaklarda şişlik ile dolaşıyorlar ve hiçbir çareleri yok. Bu nedenle işte hastaların ameliyatların da riskli olması da bir etken tabi. Bu nedenle hiç göğsü yarmadan kasıktan girilerek çeşitli yöntemler yapılmaya başlandı. (Cerrahi müdahalenin ayrıntılarını Gazette TV YouTube kanalımızdan izleyebilirsiniz)

Bu tedavi yöntemi, dünyada ilk kez nerede ve ne zaman yapılmaya başlandı?

Ben şunu belirtmek istiyorum bu işlemler dünyada hem kapağı dikme işlemi hem de 2 tane k kapak oluşturma işlemi çok umut vaat edici ve toplamda herhalde yaklaşık olarak bu üç dört işlem toplamda dünyada bine yakın hastada şu an uygulandı. Bu hastaların sonuçları da gayet iyi. İlk olarak Almanya’da yapıldı daha sonra da diğer ülkelerde de yapılmaya başlandı. 

Tedavinin herhangi bir riski var mı? başarı oranı nedir?

Çok yüksek bir başarı oranı var gerçekten yüzde 95’lere ulaşan bir başarı oranı var.  Hastaları bir kere Semptomatik olarak çok rahatlatıyor. Özellikle bu hastalar bu müdahale sonrası hızlı bir cevap alıyorlar. Başarı şansı yüzde 90’ların üzerinde, risk çok düşük. Tabi her işlemin her riski var fakat gerçekten bu hastalarda risk yüzde 1-2, onun dışında çok büyük bir riski yok. 

 haber, gazete, gazette, manşet, gazete manşetleri, recep tayyip erdoğan, ömer çelik, adana, büyükşehir, zeydan, zeydan karalar, adem aköl, adem aköl kimdir, Fatma inci gül, inci gül, inci, soner çetin, fatih Mehmet kocaispir, akif kemal akay, türkiye, meclis, siyaset, oy, sağlık, anabülten, ekonomi, kemal kılıçdaroğlu, devlet bahçeli, ekrem imamoğlu

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER