Prof. Dr. Evliyaoğlu: Durumu fark edenler susmasın

Prof. Dr. Evliyaoğlu: Durumu fark edenler susmasın

Çukurova Üniversitesi'nde Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü'nde görevli ve Çukurova Üniversitesi Çocuk Koruma Araştırma ve Uygulama Merkez Müdürü Prof. Dr. Nurdan Evliyaoğlu, merkez hakkında merak edilenleri Gazette’ye anlattı. Muhabirlerimizden Gülseren Kara’ya konuşan Prof. Dr. Evliyaoğlu çalışmalarını gönüllük esasına göre yürüttüklerini belirtirken, "Aileden birinin istismarına uğrayan çocukların tanı ve tedavisinde çok zorlanıyoruz. Çünkü bunlar en hassas ve en ağır vakalar oluyor. Çocuklara o tür dokunuşların 'kötü dokunuşlar' olduğu öğretilmeli" diyerek durumu fark edenlerin susmaması gerektiğinin altını çizdi.

Yaşanan istismar vakalarına karşı susmamak ve gereken işlemlerin yapılması için durumu çocuk şube müdürlüklerine ya da savcılığa bildirmek gerektiğine dikkat çeken Evliyaoğlu, özellikle ebeveynlerin bilinçlendirilmesi gerektiğini söyledi.
İşte Prof. Dr. Nurdan Evliyaoğlu ile gerçekleştirdiğimiz o röportaj;
Öncelikle sizi biraz tanıyabilir miyiz?
Ben Nurdan Evliyaoğlu. Ankara doğumlu olup Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunuyum. Şuanda da Çukurova Üniversitesi'nde Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü'nde görev yapmakta olup Çukurova Üniversitesi Çocuk Koruma, Araştırma ve Uygulama Merkez Müdürüyüm.
Merkezin kurulma amacından ve uygulama alanlarınızdan bahsedebilir misiniz?
Mahkeme ve Cumhuriyet Savcılıkları'ndan gönderilen cinsel istismar olduğu iddia edilen olguların fizik muayenesini yapmak, gerekli örnekleri almak, mahkemenin istediği hususlarda adli raporları düzenlemek ve gerekli önerileri sunmak amacıyla kurduğumuz bu merkez,  Çocuk Acil ve Çocuk polikliniklerine başvuran veya Adli makamlardan gönderilen istismar olgularını içermektedir. Uygulama alanlarımızı şöyle anlatayım, öncelikle adli makamlardan gönderilen olgular Çocuk Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı asistanı tarafından muayene ediliyor ve hazırlanıyor. Adli Olguları Değerlendirme Heyeti olarak da haftada bir toplanıyoruz. Randevu ile gelen olgular Özel Görüşme Odasına alınıyor ve uzman bir görüşmeci tarafından ruhsal muayenesi yapılıyor. Görüşmeler, üyeler tarafından ayna arkasından izleniyor sonrasında bunlar kayıt altına alınıyor ve gerekli sorular da sorulabiliniyor. Görüşme sonrası üyelerin kararı tartışılıp rapor düzenleniyor. Düzenlenen rapor üyelerce imzalanarak resmi yoldan gönderiliyor. Üniversite hastanesine başvuran, koruma ihtiyacı olan veya suça sürüklenen çocukların ihmal ve istismardan korunması için çalışmak, olumlu davranış gelişmelerine yardımcı olmak, tanı, tedavi, korunma ve izlenimleri gerçekleştirmek bizim amaçlarımızdan bir tanesidir. 
“BİZ BU İŞİ KALPTEN YAPIYORUZ”
Merkez içerisinde kimler çalışıyor ve altyapı kimler tarafından sağlanıyor?
Altyapı rektörlük ve başhekimler tarfından sağlanıyor. Adli Tıp öğretim üyeleri, Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı Hastalıkları'ndan hocalarımız ve asistanlarımızla çalışmalarımızı yürütüyoruz. 
Gönüllülük esası ile mi çalışıyorsunuz?
Evet, bizler burada gönüllülük esası ile çalışıyoruz. Zor bir iş yaptığımızın farkındayız hepimizin psikolojisi bozuldu fakat bizler bu işi kalpten yapıyoruz ki zaten bu iş mecburiyet ile yapılamaz. Keşke bu tür olaylar yaşanmasa ve bizler de bu işi yapmasak lakin bu işi birinin yapması gerekiyor. Hakimler de zor durumda kalıyor açıkçası. Bizler biraz olsun onlara yardımcı olma gayretindeyiz. Elimizden geldiği kadarını değil daha fazlasını yapmaya özen gösteriyoruz. 
Merkez olarak eğitimler düzenliyor musunuz?
Milli Eğitim ile çalışmalar yürütüyorduk. Okullarda rehber öğretmenlerine eğitimler verdik. Polislere de verdiğimiz eğitimler oldu. Ama şu anda vaktimizin olmamasından dolayı bu tür eğitimler veremiyoruz. Bir yandan kendi işlerimizi yapıp bir yandan da merkeze yoğunlaşıyoruz. Bu denli düzenli hasta gören başka bir merkez yok. Yılda ortalama 500'e yakın mağdur çocuklarla görüşmeler yapıyoruz. Çünkü sadece Adana'dan değil çevre şehirlerde de merkezimize gelen hastalarımız var. Bu nedenle eğitim verecek zamanımız kalmıyor. 
“EBEVEYNLER DE BİLİNÇLENDİRİLMELİ”
Çocuk İzlem Merkezi ile koordineli çalışıyor musunuz? Ya da üniversitelerdeki diğer merkezler ile iletişim içerisinde misiniz?
Çocuk İzlem Merkezi ve üniversitelerdeki diğer merkezler ile herhangi bir iletişim içerisinde değiliz. Biz Çukurova Üniversitesi merkezi olarak hareket ediyoruz. 
Son olarak eklemek istedikleriniz nelerdir?
Aileden birinin istismarına uğrayan çocukların tanı ve tedavisinde zorlanıyoruz. Çünkü bu tür vakalar çok hassas ve de çok ağır vakalar. Çocuklar çoğu zaman bu dokunuşların kötü dokunuşlar olduğunu bilemiyorlar. Daha sonra okullarda cinsel eğitim verilince bunun bir oyun değil istismar olduğunu anlayabiliyorlar. Ve yaşadıkları durumu genellikle öğretmenleriyle paylaşıyorlar. Burada öğretmenlere büyük görev düşüyor. İstismardan korunma önlemleri ve cinsel eğitim çocuklara anaokulundan başlayıp verilmeli. Ebeveynler de bilinçlendirilmeli ve eğitilmelidir. Çocuklarımızı korumak istiyorsak onları doğru yöntemlerle eğitmeli, onlara kendilerini korumaları öğretilmeli ve susmaları gerektikleri de hatırlatılmalıdır. Özellikle aile içinde yaşanan istismara karşı susmamak, bu durum fark edilir edilmez de gereken işlemlerin yapılması için çocuk şube müdürlüklerine ya da bir savcıya durumu bildirmek gerekiyor.

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER