Rabia Ülkü Uçar: Adana’nın her yeri çarpık yapılaşma

Rabia Ülkü Uçar: Adana’nın her yeri çarpık yapılaşma

Gazette Gazetesi İmtiyaz Sahibi Fatma İnci Gül’ün hazırlayıp sunduğu “İnci Gül ile Biz Bize” canlı yayın programının bu haftaki konuğu, Adana Emlakçılar Esnaf Odası Başkanı Rabia Ülkü Uçar oldu. Adana'daki binalardan memnun olmadığını dile getiren Uçar, “Çarpık yapılaşma Adana’nın her yerinde var. Çevre illerde çok düzgün bir yapılaşma olduğunu görüyoruz. Umut ediyoruz özellikle imara açılan bölgelerde aynı hatalar yapılmaz ve o bölgelerde de daha böyle katlar aynı sırada olur” dedi.

İşte Uçar ile gerçekleştirilen o keyifli röportaj;

Öncelikle sizi biraz tanıyabilir miyiz? Rabia Ülkü Uçar Kimdir?

Konuşmaya başlamadan önce son zamanlarda sık sık gelen şehit haberleriyle hepimiz çok üzüldük. Ben de bir anneyim, bir erkek evladım var. Yine anaların yüreği yandı. Şehit olan Mehmetçiklerimize Allahtan rahmet, yaralı askerlerimize de acil şifalar diliyorum. İnşallah bir an evvel bu operasyonlar başarıyla sona erer ve Mehmetçiklerimiz sağ salim evlerine dönerler.
Ülkü Uçar kimdir diye sorarsanız da yaklaşık 25 yıllık bir memuriyet hayatından sonra emlak sektörünün içerisinde olan, Baraj Yolu’nda küçük bir ofisle bu işe atılmış, bugün yine aynı yerde işine devam eden bir emlakçı esnafıyım. Bunun yanı sıra 25 yıl önce Oda henüz kurulmamışken Emlakçılar Derneği bünyesinde yönetim kurullarında yer almış 2021 yılında da Emlakçılar Odasının kuruluşunda yine kurucu üyelerden biriyim. Yaklaşık 12 yıldır da Emlakçılar Odasının başkanlığını yürütmekteyim.
Memuriyeti bıraktığımda emlakçılığın bana daha yakın olduğunu hissettim. Zaten zaman zaman böyle daire alıp geri satardım. Eşe dosta yardımcı olurdum. Mesela Öğretmen Arkadaşlarımın çoğunu ev sahibi yapmışlığım vardır. O dönemde emlak işiyle uğraşmıyordum ama daha sonra bunu bir meslek haline getirdim. Çünkü insanlara yardımcı olmayı ve alışverişi seven bir yapım var bu yüzden de emlakçılıkta karar kıldım.


Adana Emlakçılar Esnaf Odası Başkanısınız; Odanızın görevleri nelerdir Sayın Uçar? Sadece üyelerinize yönelik bir dayanışma mı yoksa vatandaşın hakları koruma anlamında çalışmalar yapıyor musunuz?

Emlakçılar Esnaf Odasının görevleri arasında vatandaşın ve Emlakçı esnafının haklarını korumak her iki tarafında tabi. Biz zaten özellikle fuarlarda ve normal zamanda ve sizler gibi dostlarımızın çağırdığı yayınlarda, basında sürekli vatandaşlarımızı bilgilendirmek adına sık sık programlar yapıyoruz. Basından da duyurularımızı yapıyoruz. Mesela vatandaşlarımızı bilinçlendirmeye yönelik kayıtsız emlakçılardan alışveriş yapmamaları gerektiği buna benzer gayrimenkul alırken nelere dikkat etmeleri gerektiğini mağdur olmamak adına neler yapılması gerektiği gibi konularda vatandaşları bilgilendirmeye çalışıyoruz. Aynı zamanda emlakçı esnafımıza da eğitimler vererek, bir araya gelerek yeni yönetmelikler, yeni yasalar, emlakçı esnafının sorumlulukları, görevleri onlara yapılması gerekenler hususunda bilgilendirmeleri yapıyoruz. Bu aralar sık sık Ticaret Bakanlığının kapılarını aşındırıyoruz. Bizim yeni bir yönetmeliğimiz çıktı. Bu yeni yönetmelikte çoğu emlakçı arkadaşımız daha çok aslında sektör disiplin altına alınacak ve eksikleri olan emlakçı esnafımız bu eksiklikleri yerine getirerek bu yeni yönetmeliğin getirdiği şekilde yetki belgelerini alacaklar. Yetki belgesiz emlakçılar hiçbir yerde işlem yapamayacak hatta internet sitelerine ilan bile veremeyecek. Bunu için bir takım şartlar 5 Haziran 2018 tarihinden önce maliye kaydı ve oda kaydı bir de bizlerin vermiş olduğu eğitim sertifikaları ellerinde varsa bu haktan faydalanabilecek. Direkt yetki belgesi için müracaat edip belgelerini sanayi ticaret müdürlüğünden alabilecekler. Ancak 5 Haziran 2018 sonrası mesleğe başlayan arkadaşlarımız en az lise mezunu olacak, mesleki yeterlilik kurumunun vermiş olduğu belgelerden alacak bu şekilde ancak yetki belgesini almaya hak kazanacak. Şuanda da odamız ve MYK işbirliği içerisinde mesleki yeterlilik belgeleri vermek üzere Adana’da da ayda bir sınav açılıyor.

Kaç üyeniz var?  Kayıt dışıyla nasıl uğraşıyorsunuz? Bununla ilgili bir yaptırım bir ceza var mı?

Yönetmelik gereği 31 Ağustos 2020 tarihine kadar uzatıldı yönetmelik. Bizler o süre içerisinde eksiği olan arkadaşlarımız bir an evvel tamamlasınlar diye ek bir zaman verildi. Bunları yapıyoruz ve arkadaşlarımıza gerekli uyarıları yapıyoruz. Biz Belediye başkanlarımıza kayıtsız, kaçak emlakçıları iletiyoruz. Gerek belediyeye gerek maliyeye bildirdiğimizde yerinde tespitleri yapıyorlar ve şu aralar yine emlakçılar tek tek dolaşılıyor. Kayıtlı kayıtsız dolaşıyorlar. Benim iş yerim Seyhan bölgesinde ilk benim iş yerimden başlamışlar. İş yerinin bana ait olduğunu bilmeyen ekiplere arkadaşlar oda başkanının deyince beni aradılar ‘Başkanım biz ilk olarak sizin ofisinizden başladık’ diye ben de tabi ki bizlerden başlayacaksınız ki eksik gördüğünüz ne varsa da bize bildireceksiniz, tutanağınızı tutacaksınız. Bizlerin de eksiği varsa yerine getireceğiz dedim. Ben buradan belediye başkanlarımıza da teşekkür etmek istiyorum duyarlılıkları için ve bu konuda hassasiyet gösterdikleri için. Kayıt dışı hepimizin kanayan yarası. Kayıt dışı vergi kaybı demektir, vatandaşı mağdur etmek demektir. Tekrar ediyorum kayıtlı olan emlakçılardan alış veriş yapsın vatandaşlarımız. Bizler de bütün kayıt dışı emlakçıları gerekli yerlere ihbar ediyoruz.

Adana’nın imar yönetmeliğinden memnun musunuz yahut da şöyle sormalıyım sanırım; Adana’daki yapılaşmadan memnun musunuz?

Adana’da maalesef memnun değiliz. Çevre illere bile gittiğinizde çok düzgün bir yapılaşma olduğunu görüyoruz. Adana’da bir bina 4 katlı, 5 katlı bir bakıyorsunuz yanında çok daha fazla katlı binalar var. Bu çarpık yapılaşma Adana’nın her yerinde var. Umut ediyoruz özellikle imara açılan bölgelerde aynı hatalar yapılmaz ve o bölgelerde de daha böyle katlar aynı sırada olur. Düşünün otobandan Adana’ya giriyorsunuz bir yerde iki katlı bir yerde 15 katlı bir binalar var ancak yeni yerleşim birimlerinde eğer 8 katsa hepsi 8 kat.

5 Ocak’ta Çukurova Belediyesi Kabasakal’ın imara açıldığını duyurdu... Oralarda aynı sistem olacak mı? Oralardaki son durum nedir bir bilginiz var mı?

Yeni açılan imar bölgesi diye bahsettiğim bölge orası. Şuan da imara açılan bölge Kabasakal Şambayadı bölgesi. Orada sanırım yaklaşık 50 müteahhidimiz inşaat yapmak üzere, ruhsat almak üzere başvuruda bulundu. Ümit ediyorum ki bu dediğim olay gerçekleşmesin. Alt yapı çalışmaları önümüzdeki günlerde başlayacak. Ana bulvarlar açıldı. Oradaki yapılan binalarda belli bir kat sınırlaması gelirse ve binaların aralarındaki mesafelere dikkat edilirse yeni Adana orada çok güzel şekilde olacaktır. İnsanların nefes alabileceği, sosyal donatı alanlarıyla çocuklarını rahatlıkla bahçeye bırakabilecekleri bir alan olacağını düşünüyorum. Belli bir kat sınırlaması yapılmalı. Özellikle otobandan geçenlere Adana çok güzelmiş dedirtelim.

Peki, üretilen konutların kalitesinden memnun musunuz?

Eskisi gibi değil şuanda yapılan konutlar gayet güzel. Tabi eskisi gibi evler büyük değil. Daha küçük evler yapılıyor. O da çok kalabalık aileler bir arada yaşamıyor. Müteahhitler de bunun için daha küçük konutlar yapıyor. Ama küçük konutlar yapılırken de her şey düşünülerek yapılıyor. Mesela 1+1 daireler yapılıyor 50 metrekare her şeyi düşünülerek yapılıyor. İnşaat kalitesi de, son yapılan binalar da deprem yönetmeliğine uygun yapılıyor. Bugün en uygun fiyata daire satan müteahhitlerimiz de buna dikkat ediyor.

2018 ortalarında başlayan ekonomik kriz sonrası konut sektöründe yaşanan sıkıntıların ana nedeni sadece alım gücünün azalması mı, yoksa başka nedenler de var mı?
Ekonomik anlamda insanların alım gücünün azalması birinci etken bunda bir de tabi çok fazla konut üretildi. Sadece müteahhit anlamında demiyorum müteahhitlikle hiçbir ilgisi olmayan kişi, biraz elinde parası varsa müteahhitliğe yöneldi. Özellikle bizim Sarıçam yöresinde çok böyle çok fazla inşaat yapıldı. Sarıçam imara açık olduğu için konutlar birden yükseldi. Yüreğir aynı şekilde. Kriz de patlak verince satışlar oldukça yavaş gitmeye başladı. Hatta bazı müteahhitlerde binaları yarım bırakanlar oldu. Devam edemeyenlerle ilgilide herhangi bir yaptırım yapılmıyor yine mağdur olan vatandaşımız oluyor. Tapusunu almayıp sadece sözleşme ile iş yapanlar da tapu olmayınca mağdur edildiler. İnşallah onların da mağduriyetleri kısa sürede giderilir. Bir de kentsel dönüşümle bir hayli konut üretildi. Bugün 10 dairelik bir yeri aldınız 30 dairelik bir bina yaptınız, 20 daire birden fazlalaştı. 2018 yılında konut stoğu vardı ekonomik krizle birlikte ciddi anlamda konutlar elde şişmeye başladı.

Adana’da üretilen konutlar daha ziyade hangi ekonomik düzeydeki vatandaşa hitap ediyor? Bunun dışında konut ihtiyacı var mı?

2019 yılında da konutların satışı anlamında ilk üç çeyreğinde piyasa çok durağan ancak son çeyreğinde konut kredilerinin aşağıya çekilmesiyle birlerin altına inmesiyle 0.95ler, 0.90’lara kadar gerilemesiyle piyasa birden canlandı. Bir de altın ve dövizdeki yükselme elinde biraz birikmişi olan peşinat verip düşük kredilerle ev almaya yöneldi. Herkes kendi bütçesine uygun ben her zaman diyorum biz Adana’da 85 bin liraya konut satıyoruz, sıfır konutlar var diyorum. 85 bine gece kondu bile alınmaz nasıl bu fiyatlar diye şaşırıp kalıyorlar. Sarıçam’da ciddi anlamda konut satışı oldu. Sadece Sarıçam demeyelim Seyhan’da da, Yüreğir’de de Adana’nın il ve ilçeleri olarak baktığımızda ciddi anlamda o düşük kredilerle konut alan oldu. Genelde de alanlar orta kesim. Yani orta sınıf konut alanlar. Kaç lira diye soracak olursanız 100 bin ile 300 bin aralığında konutlar satıldı. Konut stoğumuz yaklaşık 29 bin. Bunlar sıfır daireler 2. eli tespit edemiyoruz çünkü bugün alıyor 3 gün satabiliyor. Adana’da bir ayda satılan Ocak ayı verilerine göre 2500 civarında konut satıldı bunlardan yaklaşık olarak 100 tanesi sıfırdan satılan ve 0,79 konut kredisiyle satılan konutlar. Geriye kalan 1400 civarındaki konutlar ise ikinci el olarak satılan konutlar. Ayda 2500 konut satılacağını hesap edersek ve bunun bin tanesinin sıfır konut olarak düşünürsek tabi ekonomik verilerle ilgili bir durum bu. Sanırım bir, bir buçuk yıllık stoğumuz var. Fakat yeni baştan konut yapan müteahhitimiz kalmadı. Maliyetler çok arttı, oranlar çok yüksek geliyor, arsa maliyetleri çok yüksek. Bu anlamda bakacak olursak elimizdeki stoklarda çok çabuk biter diyebilirim. Vatandaşlar da konut almak istiyorsa ellerini çabuk tutmalı. Konut kredileri de çok yükselmeye başladı özellikle bu İdlib’te yaşanan olaylar, Rusya’yla olan gerginlik piyasalara hemen yansıdı. Maliye Bakanımızın sürekli banka faizlerini düşürme konusundaki söylemleri aslında piyasaya olumlu yansıyor. Özel bankalar özellikle son günlerde oranlar 1.20lere yeniden çıktı. 0.95 kadar düşmüştü ama yeniden 20,25 puan arttırdılar. Devlet bankaları da yine aynı şekilde oranlarını muhafaza ediyor.


 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER