Savaş Aygün: Belediyelerden destek bekliyoruz

Savaş Aygün: Belediyelerden destek bekliyoruz

Türkiye Bedensel Engelliler Federasyonu (TBESF) Adana İl Temsilcisi ve Adana Ayyıldız Engelliler Spor Kulübü Başkanı Savaş Aygün, Gazette’ye konuştu. Engelli spor kulüpleri olarak maddi anlamda büyük zorluk çektiklerini belirten Aygün, “Faaliyette bulunan tüm bedensel engelli spor kulüpleri desteklendiğinde ismimizi Türkiye’ye ve dünyaya duyuracağımıza inanıyorum” dedi.


İşte Aygün ile gerçekleştirdiğimiz o keyifli röportaj;

Öncelikle sizi biraz tanıyabilir miyiz?

Ben Savaş Aygün. Türkiye Bedensel Engelliler Federasyonu Adana İl Temsilcisi ve Adana Ayyıldız Engelliler Spor Kulübü Başkanıyım. Aynı zamanda Vergi Dairesinde çalışan bir memurum. Biz, kulüp oralak oturarak voleybol oynuyoruz. Bu branşın ismi Avrupa’da Paravolley, dünyadaki ismi Sting Volley.

Sting Volley nereden çıkmıştır?

İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra meydana gelmiş, engelliler üzerine düzenlenmiş bir oyun. Daha çok savaştan çıkan askerlerin rehabilitasyonu için çıkarılmış bir branştır. Paralimpik bir oyundur. Genel olarak ayaktan ampute olan insanlar daha kolay yapıyor. Biz de olimpiyatlar, Avrupa şampiyonaları ve dünya şampiyonalarına oyuncular gönderiyoruz.

Türkiye’de çok bilinen bir spor dalı değil. O nedenle Sting Volley Türkiye’de ne durumda?

Türkiye’de 2000’li yılların başından bu yana var. Genel koordinatörümüz ve başantrönörümüz Yusuf Kenan Kök öncülüğünde yapılmaya başlandı. Kulübümüzün 2016 yılında kuruldu ve aynı sene büyük bir başarı elde edip Süper Lig’e çıktık. 2 yıl üst üste final oynadık ama elimizde olmayan şartlardan dolayı finalde ikinci kaldık.  Şu anda hem Süper Kupa’da final oynayan hem de Süper Lig’de final oynayan bir takımız. Sahip çıkıldığında da bu finali kazanacağımıza inanıyoruz. Sporcularımızın bir kısmı devlet memuru, bir kısmı özel sektörde çalışıyor, bir kısmı öğrenci ve bir kısmı da çalışmıyor.

Peki, Türkiye’de bu branşta kaç takım mücadele ediyor?

25 takım mücadele ediyor. Bu takımların 10 tanesi Süper Lig’de, 15 tanesi de Birinci Lig’de mücadele ediyor. Takımlarda yabancı oyuncularımız da var. Toplumsal proje olduğu için bizim takımımızda da Irak ve İran’dan gelen iki tane mülteci oyuncumuz var. Yabancı statüsünde oynuyorlar. Onlar da bedensel engelli. Ayrıyetten yabancı oyuncu transferi de yapabiliyoruz ama şartlarını oluşturmak lazım. Büyükelçiliklerden “olur” alındıktan sonra yapılabiliyor. Ligimiz de yarı amatör, yarı profesyonel bir lig.

Antrenmanlarınızı nerede yapıyorsunuz?

Daha önce 75. Yıl Anadolu Lisesi’nde yapıyorduk ama bu sene antrenman sahası bulmakta güçlük çekiyoruz. Çünkü bu yıl antrenman alanı bulamadık. Bazen Serinevler Kapalı Spor Salonu’nda yapabiliyoruz. Başka bir yerde yapamıyoruz. Yani antrenmansız maçlara çıkıyoruz.

“Elimizde olmayan şartlardan dolayı” dediniz. O şartlar nedir?

Zaten bedensel sıkıntılarımız var. Bunlar bizler için büyük sıkıntılar. Bir anlamda çocuklarımızı rehabilite etmeye çalışıyoruz. Onların maddi, manevi psikolojik sıkıntılarını aşabilmeleri için bu spor iyi geliyor. Çünkü sosyal hayata bir nevi entegre oluyorlar. Bunun yanı sıra bir de ekonomik sıkıntılarımız var. 3 – 4 yıldır hala düzenli bir sponsor bulamadık. Yani çeşitli zamanlarda azar azar da olsa bir sponsorluk bulabiliyoruz. Başka türlü bulamıyoruz. Bu sene hemen hemen bütün maçlara antrenmansız çıktık.

Bu konuda Valiliğin veya belediye yetkililerimizin bir desteği yok mu?

Valilikle görüşüyoruz. Valiliğin bize yardımcı olabileceği konular belli. Gençlik Spor İl Müdürlüğü bünyesinde hemen her takıma yılda bir kere yardım yapılıyor.  O da çok cüzi bir miktar. Verilen yardım bizim etabımıza yetecek para değil. Bunlara rağmen büyük başarı elde ediyoruz. Kulübümüzü de Avrupa’ya davet ettiler. Gidebilmemiz için bir miktar paraya ihtiyacımız vardı. Onu temin edemediğimiz için bizden bir altta olan kulüp gitti. Karaman Belediyesi yadımıyla temin ettiler ve gidip Avrupa Şampiyonu oldular. Ligde iki kere yendik onları. Destek olunsaydı aynı kupayı biz de alabilirdik ama paramız olmadığı için gidemedik. Zaten ana sponsorumuz belediye olmalı ama belediyeler de bu konuda maalesef destek olmuyor. Spor Daire Başkanlığı bize, 10 binin üzerinde spor kulübü olduğunu söylüyor. Burada da engelli sporuna ayırabilecekleri bütçe ortada. Bizim de 24 - 25 tane kulübümüz var Adana’da. Sağlık ve Sosyal İşler Daire Başkanlığında Engelliler Birimi var. Oradaki müdürümüzle diyalog halindeyiz. Sağolsunlar taşıma konusunda bize yardımcı oluyorlar ama ekonomik anlamda yaklaşık 1 yıldır destek göremiyoruz. Bir önceki dönemde ekonomik anlamda destek sağlıyorlardı ama şu anda destek sağlamıyorlar. Ekonomilerinin olmadığını söylüyorlar. O yüzden yapacak bir şey yok. Kimseden bir şey istemek istemiyoruz. Biz, hakkımız olanı istiyoruz. Sosyal anlamda bir şey yapıyorsak, devlet kurumlarımızın ve belediyelerimizin bizi desteklemesini istiyoruz. Yani kimsenin kapısında avuç açmak istemiyoruz. Normal şartlarda zaten bizim kulübümüzü kurma amacımız; hem “Engelli bireylerimizi hayata kazandırabilir miyiz?”, “İçerideki engelli bireyleri, dışarı çıkabilir miyiz?” hem de spor yapmaktı. Aileleri engelli bireylerin mutluluğuyla sevindirebilmekti. Ben 3 – 4 yıldır aktif bir şekilde mücadele veriyorum ama bu şartlarda devam ederse bırakmayı düşünüyorum. Çünkü ekonomik anlamda ciddi ciddi zorlanmaya başladık. Devlet memuru arkadaşlarımızla bu işi getirebildiğimiz noktaya kadar getirdik ama bize büyük sıkıntı çıkarıyor. Çünkü hepimizin cebine dokunuyor. Neticede maça giderken memur arkadaşlarımıza, “Bir kişiyi de sen götür” diyoruz.

Peki, konuyla ilgili görüşmeler yapmayı planlıyor musunuz?

Şu anda çeşitli yerlerle görüşmelerimiz var. Sadece kendi kulübüm bazında değil federasyona bağlı kulüpler için de görüşüyoruz. Büyükşehir Belediyesi, Yüreğir Belediyesi, Sarıçam Belediyesi ile görüşmelerimiz var. Yardımcı olacaklarını söylediler. Seyhan Belediyesi ile Çukurova Belediyesi ise hiç yaklaştırmıyor. Yani kulüplerimize hiç yardımcı olmuyorlar. Özellikle Çukurova Belediyesi hiç yaklaştırmıyar yanına. Randevu bile vermiyorlar. Bırakın başkanı, müdürlerle bile görüşemiyoruz. Ki ben 24 tane kulübü temsil ediyorum. Biz, kimseye dilenmek için gitmiyoruz. Yani bu duruma sponsorluk anlamında köklü bir çözüm bulunsun diye gidiyoruz. İş ve iştirak verdikleri taşeronlar var. Bunların her biri birer tane kulübe sponsor olsa, kulüpler rahatlar. Çünkü her bir kulübün maliyeti 20 bin TL’yi geçmiyor. Bunu da vergiden düşerler zaten. Bize destek verildiğinde başarı elde etmek zor değil. Adanalı sporcuların da diğer sporculardan geri kalır yanı yok.

Son olarak eklemek istedikleriniz nelerdir?

Faaliyette bulunan tüm bedensel engelli spor kulüpleri desteklendiğinde Türkiye’ye ve dünyaya ismimizi duyuracağımıza inanıyorum. Onun için bizi kapılarına vardığımızda hor görmemeleri konusunda rica ediyoruz. Devlet büyüklerimizden, belediyelerimizden beklentimiz bu yönde. Bize destek çıkılması lazım. Ki Adana’nın ve belediyenin en büyük reklamını bu sporcular yapacaktır. Harcadıkları reklam giderinin 10’da 1’ini bize yatırım yapsalar, en büyük reklamı bizler yapacağız.

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER