Savaş Çokangın: En hızlı toparlayan ülke Türkiye olacak

Savaş Çokangın: En hızlı toparlayan ülke Türkiye olacak

Tacirler Yatırım Menkul Değerler A.Ş. Adana Bölge Müdürü Savaş Çokangın, Gazette TV’ye konuştu. Yeni tip Koronavirüs (Covid-19) salgınının dünya ekonomisine ve Türkiye ekonomisine verdiği zararı anlatan Çokangın, “Türkiye’nin bu süreçten kısa vadede ve kazançlı bir şekilde kurtulması için herkesin sosyal izolasyonuna ve sosyal mesafe kuralına dikkat etmesi gerekiyor. Hükümetin aldığı kararlar sayesinde en hızlı toparlayan ülke Türkiye olacaktır” dedi.

İşte Çokangın ile gerçekleştirilen o keyifli röportaj;

Programımıza başlarken, bize biraz kendinizden bahseder misiniz? Savaş Çokangın kimdir?

1988 yılında Sümerbank bünyesinde Sümer Yatırım’da müdür olarak işe başladım. O zaman yalnızca borsa ve hisse senetleri üzerindeydi. 2000 yılında Tacirler Yatırım Menkul Değerler’e geçtim. Şu an Akdeniz Bölge Müdürü olarak orada görev yapıyorum. İşimiz; borsa, hisse senedi, vadeli işlemler, forex, varant, repo ve yabancı para alım satımı ile uğraşmaktayım. 

İlk Koronavirüs vakasının Türkiye’de görüldüğü günün üzerinden 1 ayı aşkın bir süre geçti. O tarihten bu yana çok az seviyede üretim yapılıyor. Siz bu durumu nasıl değerlendirirsiniz Sayın Çokangın?

Evet, Covid-19’un üzerinden Türkiye’de 1 ay gibi bir zaman geçti ve bunun daha ne kadar süreceği belli değil. Bu süre içerisinde de üretim yapılmıyor. En kötüsü de bu. Üretim yapılmıyor ama şu anda arz da yok, talep de yok. Bu durum, iki taraf için kötü. Ben, 2001 ve 2008 krizlerini yaşadım ama bu gördüğümüz krizlerden daha farklı ilerliyor. Çünkü 50 milyon işsizlik bekleniyor. Yani Covid-19’un dış ekonomiye çok büyük zararları olacaktır. En azından işsizlik gibi. Çünkü bir üretim yok. İnsanlar devamlı evlerinde ve yalnızca tüketim yapıyorlar. Bu iş bittiği zaman; insanlar yine belirli bir süre evde duracaklardır. Bu süre içerisinde de işsizlik baş gösterecektir. Zaten Amerika, Almanya ve Türkiye’de de konuşulmaya başlandı. İlk etapta devletler şu anda işsizliği önlemek için işten çıkarmaların önüne geçiyor. 

Neredeyse bütün ülkelerinin ekonomilerini perişan eden Covid-19, dünya borsalarına nasıl bir darbe vurdu. Bu durumdan Borsa İstanbul hangi oranda etkilendi?

Covid-19 pandemisi dünya borsasını ilk etapta vurmuştu. Daha sonra FED’in aldığı kararlar, Avrupa Merkez Bankası’nın aldığı kararlar, Amerika’nın para basması bir şekilde borsaları tekrar toparladı. Biz de onlara bakarak, tekrar toparlanma sürecine girdik. Şu anda borsada alım ve satım marjı olduğu için Borsa İstanbul’u pek etkilememiş gibi. Tabi borsa, bu süreç bittikten sonra etkilenecek gibi duruyor. Asıl sıkıntı o zaman başlıyor. Çünkü şu anda uçaklar kalkmıyor, üretim yok ama hisse senetlerinde bir alım furyası var. Bu da işi sanal dünyaya döndürüyor. Bu süreç çok sağlıklı bir süreç değil ama şu anda Amerika’nın para basması, Avrupa Merkez Bankası’nın aldığı kararlar bir şekilde bizim borsamızı da diri tutmaktadır. Şu anda dünya borsalarındaki düşüş, Covid-19’la alakalı ama esas nedenler süreç bittikten sonra çıkacaktır. Tüm dünya borsalarındaki düşüşün tek nedeni, Covid-19 pandemisi. 

Rusya ile Suudi Arabistan arasındaki anlaşmazlık sonucu, hızlı bir düşüş gösteren petrol fiyatlarının; özellikle geri kalmış ekonomilere etkisi sizce ne olur? Bu durumdan Rusya ve Suudi Arabistan nasıl etkilenir?

Rusya ve Suudi Arabistan’daki petrol düşüşünün hem cari açıkta hem de uçaklarda kullandığımız petrol açısından bize çok faydası var. Bu durum da bizim gibi gelişmekte olan ülkelere iyi gelmekte ama Rusya ve Suudi Arabistan’ın arasındaki petrol anlaşmazlığı da bize kötü gelecektir. Çünkü petrol varil fiyatları çok fazla ucuzlamakta ve bu durum Rusya’nın bankalarını krize sokabilir. 

Covid-19’un etkisinin, Haziran ayına kadar devam edeceği öngörülüyor. Ülkemiz ekonomi çarklarının dönmediği, neredeyse 4 aylık bir süre Türkiye’yi nasıl etkiler sizce?

Şu anda kimse hiçbir şeyin farkında değil. Covid-19 pandemisi geçtikten sonra esas ekonomi 4 ay sonra etkilenecek. Birincisi; işsizlik, ikincisi; 4 ay boyunca arz ve talep olmayacak. Eski krizlerde arz ve talep vardı. İlk etapta kimse giyim üzerine alışveriş yapmayacak veya lokanta, restoran gibi yerlere gidilmeyecek. Bu durumda da ben, ekonominin 4 ay sonra kötü olacağını düşünüyorum.

Bu süreçte Hükümetimizin aldığı ekonomik tedbirleri yeterli buluyor musunuz?

Bu süreçte hükümetin aldığı kararların biri dışında hepsini olumlu buluyorum. Çünkü biz bu süreci diğer ülkelerden geç yaşadığımız için nispeten daha avantajlı bir konuma geldik. Diğer önlemleri önceden aldığımız için İtalya veya Amerika gibi çok sayıda vaka ve çok sayıda ölüm görmedik. Şu anda bu süreci Sağlık Bakanlığı çok iyi götürüyor. Bence bugüne kadar alınan önlemler çok iyiydi ve Dünya Sağlık Örgütü de bizi tebrik etti. Yalnızca ilk sokağa çıkma yasağında hata yapıldığını düşünüyorum. Saat 10’da açıklanması ve insanların bir anda sokağa çıkmasından dolayı salgın biraz daha yayılacaktır. Hükümetin bugüne kadar aldığı bütün önlemleri takdirle karşılıyorum ama sokağa çıkma yasağında 2 saat daha beklenip o şekilde söylense daha doğru olurdu.

Dünya ekonomi devlerinin dahi, büyük zarar göreceği aşikar olan bu durumdan; ülkemizin kazançlı çıkması için, milletçe ne yapmamız gerekiyor Sayın Çokangın?

Dünya ekonomisi Covid-19 dolayısıyla çok büyük zarar görecektir ama bizim fazla zarar görmememiz için izolasyon ve sosyal mesafe kurallarına uyarak, bu tehlikeyi kısa sürede atlatabiliriz. Herkes sosyal izolasyona uyarsa, bu durumdan en az etkilenen ülke Türkiye olacaktır. Bu durumda tek dileğimiz; bu pandeminin kısa vadede geçmesi. 

Koronavirüs sonrası, ekonomik ve dünya düzeni olarak bizi neler bekliyor? Bu işten en kazançlı ülke hangisi çıkar sizce?

Pandemi sonrası tüm dünyada bütün dengeler değişecek. Rusya ve Suudi Arabistan arasındaki petrol krizi hem Amerika’yı hem Rusya’yı hem de Suudi Arabistan’ı etkileyecek ve biz bu salgını kısa vadede atlatabilirsek, bu salgından en zararsız çıkan ülke Türkiye olacaktır. Petrolün düşmesi, Türkiye açısından çok iyi. Bu durumda en kazançlı ülke Türkiye olacak. Kısa sürede atlatırsak, durum bizim lehimize olacaktır. Amerika, Rusya, Suudi Arabistan’ın aleyhine olacaktır. Çin de zaten bu işte kısa vadede kurtuldu gibi görünüyor. Yani dengeler değişecek. Bu değişimde de Türkiye kısa vadede atlatabilirse, en kazançlı ülkelerden biri olacaktır.

Ülkemiz, Covid-19’u bu güne kadar en iyi yöneten ülkeler arasındadır; bunun altında yatan neden, hükümetin aldığı isabetli kararların yanında halkımızın duyarlılığının da büyük etkisi vardır... Aynı ciddiyetti bir süre daha devam ettirmemiz halinde, bu illeti nisbeten az bir zararla atlatma şansımız büyüktür. Korona sonrası kendimizi çabuk toparlayabilmemiz ve birçok ülkenin ilerisinde yer alabilmemiz için sizce neler yapmamız gerekecek Sayın Çokangın?

Türkiye’nin bu süreçten kısa vadede ve kazançlı bir şekilde kurtulması için herkesin sosyal izolasyonuna ve sosyal mesafe kuralına dikkat etmesi gerekiyor. Hükümetin aldığı kararlar sayesinde en hızlı toparlayan ülke Türkiye olacaktır. 


Son olarak, Türkiye’nin ekonomik geleceği perspektifinden bakarak; izleyicilerimize vermek istediğiniz bir mesajınız var mı?

Yayının başında da söylediğim gibi; 22 yıldır ekonomiyle uğraş vermek ve yaklaşık 10 yıldır da Gazette’de yazı yazmak ve ara sıra bu şekilde program yapmaktayım. Geçen yaptığımız programımızda izleyicilerimize, okurlarımıza altın tavsiye etmiştim. O zaman altının fiyatı 120 TL’ydi. Şu anda ise 350 TL’nin üzerine çıktı. Ekonomi konusunda bir uğraş vereceklerse, bunu devamlı yatırım uzmanlarına veya bilir kişilere danışarak yapmalarını öneriyorum. Çünkü şu anda altın, seviyelerin bayağı bir üzerine geldi. Bu durumda eğer vatandaşlarımız bir yatırım yapacaksa, konunun uzmanlarına sormalarını öneriyorum. Eğer borsaya da girmek isteyenler varsa; şu anda borsada fazla bir kriz görünmemekte.

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER