Savaş Çokangın: Sorunlar düzelecek

Savaş Çokangın: Sorunlar düzelecek

Tacirler Yatırım Menkul Değerler A.Ş Adana Bölge Yöneticisi ve aynı zamanda gazetemizin köşe yazarlarından Savaş Çokangın, Gazette’ye konuştu. İstanbul seçimlerinden sonra piyasalar hakkında açıklamalarda bulunan Çokangın, “Türkiye’de demokrasi algısı devam edecek. Bu da haliyle piyasalara olumlu yansıyacak” dedi.

Çokangın, “2019 yılının son aylarına doğru bir daralma var. S-400 füzenin verdiği bir kriz, dış ülkelerin bize koyacağı ambargoların yaratacağı kriz, iç ve dış siyaset tüm Türkiye’yi etkiliyor” diyerek bu sorunların 2020 yılının ortasına doğru düzeleceğine inandığını ifade etti.
Ülke ekonomisi ve önemli diğer konular hakkında yaptığımız o keyifli röportaj;

Öncelikle sizi biraz tanıyabilir miyiz? Savaş Çokangın kimdir?
İşletme bölümü mezunuyum. 25 senedir bu işin içerisindeyim ilk olarak Sümer Yatırım’da başladım şuanda Tacirler Yatırım Menkul Değerler’de bölge müdürlüğü yapmaktayım. 

Tacirler Yatırım Menkul Kıymetler AŞ. Adana bölge yöneticisisiniz… Firmanız tam olarak ne yapıyor Sayın Çokangın?
Firmamız yatırım üzerine forex, hisse senedi, repo, özel tahvil, dolar ve euro alım satımı... Yani yatırımla ilgili bütün işlemleri yapıyor.

Vatandaşla nasıl bir ilişki içerisindesiniz? Size gelen vatandaşın talebi nedir daha ziyade?
Vatandaşla iyi ilişkiler içerisindeyiz, zaten daha çok bilgi istenecek bir iş olduğu için kendileri geliyor. Şuanda Türkiye gündeminde borsa, repo ve dolarla uğraşmayan kimse kalmadı. Bu yüzden geldiklerinde bizde tecrübelerimizi sunuyoruz. 

Teknik olarak vatandaşın birikimini nasıl takip ediyorsunuz?
Genelde dediğim gibi kendileri geliyor, soru soruyorlar. Zaten artık doların bu hareketliliğinden dolayı piyasada herkesin doları var o sebeple de kendileri arayıp buluyorlar.

Size gelenler daha ziyade küçük birikim sahipleri mi, yoksa büyük sermaye sahiplerinin birikimlerini de yönetiyor musunuz? 
Ben iş hayatımda hiç bir zaman küçük yatırımcı, büyük yatırımcı ayrımı yapmadım. Dediğim gibi herkesin cebinde dolar var. Herkes gün boyu finans piyasalarını izlediği için küçük yatırımcı da büyük yatırımcı da her iki müşterimiz de bulunmaktadır.

Peki müşterilerinize nasıl bir ücretlendirme uyguluyorsunuz?
Biz Tacirler Yatırım olarak piyasanın en düşük komisyon oranını uyguluyoruz. Yatırım araçlarımızın çeşitliliği çok geniş o yüzden diğer kurumlara göre daha az komisyon daha çok çeşitlilik sunuyoruz. 

Dünyadaki ve Türkiye’deki siyasi manevralar borsaları, dolayısıyla Borsa İstanbul’u nasıl etkiler Sayın Çokangın? 
Artık tek bir borsa kalmadı. Bütün borsalar Dünya Borsası ve Türkiye Borsası birbirine uyumlu bir biçimdedir. Bazen seçim gündemi yada özel durumlardan tabiki ayrışma yaşanıyor ama bu ayrışma kısa vadeli oluyor. Tüm borsalar birbirine bağımlıdır. 

İstanbul yerel seçimin tekrarlanmasını nasıl değelendiyorsunuz? Pazar günü yenilenen seçim sonuçları ekonomiyi nasıl etkileyecek sizce?
Seçimlerde şöyle bir algı var. Yabancıların gözünde daha önce kazanan Ekrem İmamoğlu’nun bir daha kazanması bu piyasayı biraz daha olumlu etkileyecek. Çünkü onların algılarına göre demokrasinin olduğu Türkiye’de demokrasi algısı devam edecek. Bu da haliyle piyasalara olumlu yansıyacak.

Türkiye’nin bugünkü ekonomik durumunu nasıl görüyorsunuz?
2019 yılının son aylarına doğru bir daralma var. S400 füzenin verdiği bir kriz, dış ülkelerin bize koyacağı ambargoların yaratacağı kriz, iç siyaset ve dış siyaset tüm Türkiye’yi etkiliyor. Etkilediği için de bu sorunların 2020 yılının ortasında düzeleceğine inanıyorum.

Okuyucularımıza biraz da Borsa İstanbul’dan bahseder misiniz? Nedir Borsa İstanbul? İşlemler nasıl yapılır? 
İşlemler anlık verilerle yapılıyor. Piyasalarla paralel olduğu için saniyede yani anlık yapılan işlemlerdir.

Borsa İstanbul’un dünyadaki yeri nerededir ve Borsa İstanbul’a yabancı talebi ne durumdadır?
Borsa İstanbul’un yeri iyi bir düzeydedir. Dediğim gibi artık global olduğu için artık herkes aynı ortamda. Borsa İstanbul’un %65 e yakını yabancıların elinde olduğu için hareketli ve anlıktır. Yabancı talebi oldukça iyi durumda olup günbegün de bu talepler artıyor. Dediğim gibi 2020’nin ortasına doğru da bu yüzde 65’lik oranın yüzde 70-75’leri bulacağına inanıyorum ben. 
Borsayı ülke ekonomilerinin yöneticileri olarak değerlendirebilir miyiz?
Hayır değerlendiremeyiz. Bu iş ayrıdır, siyaset ayrıdır.  Borsada spekülatörler vardır ya da oyunlar vardır. Ama sağlam hisselerde yani endeks 30 dediğimiz hisselerde zaten bir ortak oluyorsunuz. Ama şöyle olabilir, ekonomiye bağlı olarak hisseler düşer ya da kalkar. Ekonomi ona bakar. 

Zaman zaman menkul değerler piyasasından vatandaşın dolandırıldığı yönünde haberler geliyor kulağımıza. Vatandaşımız bu dolandırıcılara yakalanmamak için nelere dikkat etmeliler?
Ben buna artık inanmıyorum. Müşterilerin kendi bazında dolandırılmak istedikleri için dolandırıyorlar. SPK’nın düzenlemeleriyle bütün aracı kurumlardan hisse senedi alabilirler. Özel tecrübe ve bilgisi olan yatırımlara gitsinler. Biraz önce de bahsettiğim gibi endeks 30 hisselerine girsinler. Bizim yatımcılar bir masa bir bürosu olan şirketlerin yatırmlarına girdikleri için ve kısa vadede zengin olmayı istedikleri için şöyle bir algı var, ‘Ben hisseyi alırım hisse çıkar.’ Böyle bir şey yok. Nasıl insanlar arsa alıyorsa orta ve uzun vadede yaklaşırlarsa ve endeks 30 hissesine girerlerse orta ve uzun vadede yatırımlarına verdiği mevduatın karşılığını diğer mevduatlardan daha fazlasını alabilirler.

Son olarak eklemek istedikleriniz nelerdir Sayın Çokangın?
Borsa bu aralar çok hareketli. Türbülanslar var. Vatandaş bu hareketlenmelere aldanmasın. Sağlam hisselere girerlerse yatırımların emeğinin karşılığını alırlar. 


 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER