“Sergimiz diğer atölyelere yön gösterecek”

“Sergimiz diğer atölyelere yön gösterecek”

Adana Fotoğraf Amatörleri Derneği (AFAD) üye ve eğitmenlerinden Ertuğrul Ay, Gazette’ye konuştu. Sergi ve amatör fotoğrafçılık hakkında bilgiler veren Ay, “Sergimiz, hem içeriği hem de sunumuyla farklı bir sergi oldu. Türkiye’deki diğer atölyelere de yön gösterecek gibi duruyor.  Çünkü bu sergi Türkiye’de bir ilk” dedi.

İşte Ertuğrul Ay ile gerçekleştirdiğimiz o keyifli röportaj;

Öncelikle okuyucularımız için kendinizi tanıtır mısınız?

Ben Ertuğrul Ay. Adana doğumluyum, Adana çocuğuyum. Bütün bilgi ve birikimlerimi burada tamamladım. 1994 yılında liseyi bitirdikten sonra ufak yollu bir gazetecilik deneyimim oldu. İşçi hareketlenmelerinin biraz daha fazla olduğu, toplumsal hareketlenmelerin biraz daha fazla olduğu bir dönemde gazetecilik yaptım. 1998 yılında da ekonomik sebeplerden dolayı bırakmak zorunda kaldım. Evliyim, 4 çocuğum var. O dönemde fotoğrafla tanıştım ve bugüne kadar süregelen bir süreç yaşadım. Önümüzdeki yıllarda da devam edeceğim.

AFAD ne zaman kuruldu? Vizyonu ve misyonu nedir?

AFAD, 1979 yılında kuruldu. AFAD, Türkiye Fotoğraf Sanatı Federasyonu (TFSF)’na bağlı. AFAD, fotoğraf derneklerinin en büyüklerinden bir tanesi. AFAD aynı zamanda federasyonun da kurucu üyesi. Yani bir nevi federasyonun fikir abiliğini yapıyor. Benim AFAD’la tanışmam da 1994 yılına dayanıyor. O yıllarda oluşan bir dirsek teması ve sonradan gelişen üyelik süreci falan derken, aşağı – yukarı bir 15 yıl falan oldu AFAD’la tanışmam.

“Amatör fotoğrafçılık” nedir?

Fotoğrafçılıkta, “profesyonellik” diye bir deyim vardır ama bizim derneğimizde profesyonellik diye bir şey olmaz. Çünkü biz hiçbir zaman amatör ruhumuzu kaybetmedik. Tabi amatörlükteki kasıt, biraz da halk ile özdeşleşmek. Derneğimiz profesyonel bir eğitim kurumu değil, fotoğrafa dair toplumla iç içe olabileceği, toplumun her kesiminin gelebileceği, her kesimin buraya gelip bilgi – birikim düzeyini yükselteceği bir yer. Amatör ruhu yaşatmak dediğimiz olay da bu. Zaten üyelerimizin birçoğu da bu işi gönüllü ve hobi olarak yapıyor. Hiçbir ticari kaygı gütmüyorlar.

Amatör fotoğrafçılığın genel olarak zorlukları nelerdir?

Aslında amatör fotoğrafçılık zor değil ama kişinin biraz da ruhuyla, bedeniyle, hayata bakış açısıyla, kendi iç dünyasıyla alakalı bir durum. Bir şeye baktığınız zaman siz başka, diğer insan başka görür. Hayata nasıl baktığınızla alakalı. Ama tabi çok kolay da değil. Fotoğraf çekerken hepimiz birçok şeyi göz önünde bulunduruyoruz ama en önemli şeyi, ışığı gözden kaçırıyoruz. Işığın gelişi, gidişi, yönü, biçimi fotoğrafa değer katar. Tabi bunları çoğumuz bilmiyoruz. Işığı daha doğru kullanabilme, fotoğrafı daha dramatik hale getirebilme, sevinci, hüznü bütün duyguları ışıkla ifade edebilme şansına sahip olduğunuz zaman, fotoğraf bu noktada zorlaşıyor. Onun haricinde fotoğraf çekmek kolay.

Geçtiğimiz günlerde bir fotoğraf sergisi açmıştınız. O süreç nasıl gelişti?

Derneğimizde temel fotoğraf eğitim veriliyor. Daha sonra da ileri düzey fotoğraf eğitimi veriliyor. Bu eğitimleri alan ve daha sonra üyelik aşamasına geçen arkadaşların yer aldığı bir eğitim süreciydi bu. Fotografi Işık Atölyesi adı altında yaklaşık 1,5 yıl sürdü. Eğitimin son 3 – 4 ayında da fotoğraflar üretmeye başladık. Yani kreatif bir çalışma oldu. Bu serginin sonucunda da güzel bir sonuç elde etmiş olduk. 75. Yıl Sanat Galerisi’nde düzenledik ve 19 arkadaşımız katıldı.

Düzenlediğiniz sergide herkesin ayrı bir konusu vardı. O konuları siz mi seçtiniz, yoksa katılımcı arkadaşlar mı seçti?

Derneğimiz bünyesi altında kurulan her atölyenin farklı bir amacı var. Bu amaçlar doğrultusunda da hem fotoğrafa dair kendimize bir şeyler katabilmek için hem de kendimizi geliştirebilmek için bir yaşam süreci yaşıyoruz. Aynı zamanda toplumdan da uzak değiliz. Toplumsal sorunları hep beraber yaşıyoruz. Bu konulara değinebilmek için ya arkadaşlarla birlikte ya da bağımsız olarak karar verebiliyoruz. Ama daha çok karşılıklı istişare sonucu ortaya çıkan konular belirliyoruz. Yani kişinin yatkınlığıyla mümkün olan bir şey. Bir dayatma sonucu değil de daha çok fikir ve istişare ederek karar alıyoruz.

Ayın 18’inde bir serginiz daha olacak. Bu konuda duygu ve düşüncelerinizi alabilir miyiz?

Açıkçası biz bu sergiye bu kadar talep, bu kadar ilgi olup heyecan uyandıracağını tahmin etmiyorduk. Belki tahmin ediyorduk, hesaplama yapmıştık ama bu kadar etkili olacağını düşünmemiştik. 75. Yıl Sanat Galerisi’nde bizim süremiz de azdı. 26 Aralık ile 31 Aralık tarihleri arasındaydı. Sergimiz büyük ilgi görünce, sergiyi 18 Ocak’ta 2 hafta süreyle daha fazla kişiye ulaşması amacıyla AFAD’da sergileme kararı aldık. Yani bir nevi serginin ikinci ayağı gibi olacak. Ayrıca bu atölye de Türkiye’de bir ilk gibi. Bu atölyenin diğer atölyelerden farkı, birçok fotoğrafın daha önceden planlanıp, hesaplanıp bir kreatif çalışma olması. Kendine özgü farklı fotoğraflar üretmeye sebep oldu. Bu serginin içeriği, Türkiye’deki diğer atölyelere yön verecek gibi duruyor. Çünkü hem içeriği hem de sunumuyla farklı bir sergi oldu.

AFAD, bu fotoğraf sergilerini düzenli olarak yapıyor mu?

Evet, yetkinlik durumuna göre farklı hocalar nezdinde bunu gerçekleştiriyoruz. AFAD’da atölyeler hiçbir zaman bitmiyor. Kişiler, konular, içerikler değişiyor ama atölyelerin varlığı sürekli devam ediyor.

AFAD’ın geleceğe projeleri, planları nelerdir?

Hepimizin bu atölyeyi daha ileriye taşıma konusunda isteklerimiz ve arzularımız var. Fotoğraf işi aslında bireysel yapılması gereken bir iş ama bu atölyeler varlığıyla da sürdürülebilir bir destek veriyor.

Son olarak eklemek istedikleriniz nelerdir?

Bu sergi, hem teknik anlamında hem içerik hem de verdiği mesajlar anlamında anlamında güçlü bir sergi. Toplumda değişime – dönüşüme sebep olacak fikirler üretmeye çalıştık. Bu anlamda da gelişim sürecinde çorbada tuzumuz olursa bizim için gurur kaynağı. Bundan sonra yapacağımız çalışmalar için bir vesile olacağını düşünerek böyle bir çalışmayı ortaya koyduk. Memnunuz, keyifliyiz. Bu sergiyi finale taşıyan arkadaşların gösterdiği performanslar da inanılmaz derecede keyifli ve zordu. Bu sadece bizim bir şeyler üretmemiz değil aynı zamanda da atölyemizde yer alan kişilerin birbirleriyle kaynaşması, yardımlaşması, insanın yaşama tutunmasına dair umutlara vesile oluyor. Yani hepimiz için hoş ve keyifli bir süreç oldu. 

 

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER