Şevkin: Çözüm için lobi şart

Şevkin: Çözüm için lobi şart

CHP Adana Milletvekili Müzeyyen Şevkin, kentin sorunlarının çözülmesi için bir lobi oluşturulması gerektiğinin altını çizerek tüm Sivil Toplum Örgütleri’nin, Resmi Kurumlar’ın ve parti gözetmeksizin bütün Milletvekilleri’nin bir araya gelerek Adana’yı hak ettiği yere taşıması gerektiğine vurgu yaptı.

CHP Adana Milletvekili Müzeyyen Şevkin, Gazette Gazetesi İmtiyaz Sahibi İnci Gül ve Gazette Gazetesi Yönetim Kurulu Başkanı Adem Aköl’ü ziyaret ederek Adana’nın sorunları ve çözümleri konusunda bilgi alışverişinde bulundu.

Mecliste son zamanlarda en çok gündeme gelen ve çözülmesi istenilen Adana’nın sorunları nelerdir Sayın Şevkin?
Adanamızla ilgili birçok sorun, çözüme kavuşturulması beklenen çok konu var. Bunlardan biri de Karataş ve Yumurtalık sahil şeridinin yapılması olup bununla ilgili çaba harcamamıza, sık sık meclise taşımamıza rağmen hep unutuldu. Karataş’tan hatta Mersin’den başlayıp İskenderun Körfezine ulaşabilecek bir sahil şeridinin olmaması yatırımları engellemektedir. 2006 yılından beri her iki taraf için turizm teşvik bölgesi ilan edilmesine rağmen yaprak dahi kıpırdamıyor. Özellikle yaz sezonunda başka yerleri tercih ediyor vatandaşımız. Fakat bir Antalya’dan farkı yok aslında Adanamızın. Bu coğrafi konumu, bu kültürel mirasları değerlendirmek gerekiyor. Buraları canlandırmak, bu şehrin değerini bilmek gerekiyor. Sahillerimizin turizme evrilecek doğal bir yapısı var ama maalesef yatırım yok. Yatırım olmadığı gibi insanların oraya gitmesi için de bir takım teşvik unsurları da bulunmuyor. Örneğin Kıbrıs’a bir feribot seferi düzenlenebilir, bahsettiğimiz gibi bir sahil bandı yapılabilir ve işletme konusunda insanlar bilinçlendirilebilir. Bunları ve daha birçok eksiklerimizi bütünüyle ele aldığımızda ve değerlendirdiğimizde ortaya turizm cenneti çıkacaktır ve de istihdam da sağlanacaktır. Vurgulamak istediğim ve benim çok önemsediğim bir konu var ki o da, yapılmış olan Turizm Meslek Yüksekokulu kapatılmaya çalışılıyor. Nedenini bilmemekle birlikte bu konuyu  araştıracağız. Eğer gerekçe talep azlığı ise, bu bir gerekçe asla değildir. Devletin görevi oraya talebi arttırmaktır. Karataş ve Yumurtalık gibi yerlere eleman yetiştirilmesi gerekirken tam tersi yapılmaya çalışılıyor ve kapatılmaya çalışılıyor. Ben buna şiddetle karşıyım. Adana, turizmiyle, tarımıyla, sanayisiyle bilinen bir kent iken şimdilerdeyse çok gerilerde ne yazık ki. Bizler artık adliye vakalarıyla değil güzellikleriyle anılan bir kent olmak istiyoruz. Bu konuda da hem siz basın kuruluşlarıyla hem de belediye başkanlarıyla biz milletvekiller  bir araya gelerek bu kenti hak ettiği yere getirmeliyiz diye düşünüyorum.

15 Adana Milletvekilimiz var. Bu 15 Milletvekili parti gözetmeksizin Adana’nın yararına olan projeleri tek bir ses olarak Ankara’ya aktarabiliyor musunuz?
Aktarmamız gerekiyor. Bizler en başından bu çağrıyı yaptık ve yapmaya da devam ediyoruz. Konu Adana olunca beraber çalışmak gerekiyor bizler ilk adımı attık iktidar milletvekillerinden de bir adım bekliyoruz. Başka illerde yapıldığı gibi burada da bir araya gelinip kentin sorunları masaya yatırılacak şeklide bir lobi oluşturulmalı. Bizlerin yanı sıra sivil ve demokratik kitle örgütleriyle resmi bileşenler bir araya gelmeli. İşin doğrusu Adana halkından da yoğun bir talep var. Artık bir şeyler yapılsın bir atakta bulunulsun istiyorlar. Bu bereketli topraklar her şeyin en iyisini hak ediyor. Sanata da çok önem veren modern bir kentte yaşıyoruz bunun hakkını vermek gerekiyor. Biz 4 milletvekili olarak çaba harcıyoruz adana için. Bilindiği üzere yarım bırakılan bir sürü yer var. Adana-Karataş yolu için bir an önce çalışmalar başlatılmalı. Hükümetin Adana’ya yatırım yapması gerekiyor. Bu yol üzerinde ciddi kazalar ve ölümler meydana geliyor. Karataş’ta yetersiz bir devlet hastanesi var. Güney Adana’ya hitap eden bir devlet hastanesi de yok maalesef. Bu, ciddi bir sorun çünkü mesafenin fazla olması ölümlerle sonuçlanıyor. Modern ülkelerde her semntte butik hastaneler kuruluyor ve ilk müdahale orada yapılıyor. Burada da böyle yapılmalı.  

Yarım kalan birçok proje var dediniz. En çok merak edilen sorulardan biri olan ‘havaalanı ne durumdadır’ sorusunu yöneltmek isteriz size, bu konuda neler düşünüyorsunuz?
Evet bitirilmeyen stadyumun, köprülerin yanı sıra bir de yerinin yanlış olduğu havaalanı yapılmaya çalışılıyor. Birincisi sınıf tarım toprağının ve yeraltı su seviyesinin yüksek olduğu bir alan burası. Hali hazırda olan havaalanı çok rahat genişlettirilebilir ve daha kullanışlı bir alana çevrilebilirdi. Yenice’de yapılma sebebinin farklı olduğunu düşünüyorum  lakin elimizde belge olmadan da bunu konuşmak istemiyorum. Ama çok yanlış bir yer seçildiğinin altını tekrardan çizmek istiyorum. Mütahitleri değişen havaalanının durumu şu banda askıda denilebilir. Mühendislik hizmetleri bu anlamda çok sıkıntılı bu ülkede. Mesela Adana’da yapılan metro gibi. Maalesef orası da kimseye hitap etmiyor. Muhakkak ki iyi niyetle yapılmıştır lakin vatandaşın ihtiyacını karşılayacak şekilde bir yol izlenmesi gerekirdi. Belediyenin sırtında bir kambur olarak kaldı. Sayın Cumhurbaşkanımız Adana’ya her geldiğinde bu yükü hafifleteceklerini ve bakanlığa devredeceklerini söylemesine rağmen henüz bir adım atılmadı.

Ceyhandaki Enerji  İhtisas Endüstri Bölgesi Projesi hakkında biraz bilgi verebilir misiniz?

İstimlak problemlerinin çözülmesi bekleniyor. Sık sık mecliste gündeme getirdiğim konulardan birisidir bu proje. Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi Ve Teknoloji Komisyonu’nda da sıklıkla gündeme getiriyorum. Bakanlığa da sorduk ve şuan istimlak aşamasında denildi. Bunun için beklemekteyiz. Umarım yakın bir zamanda da hayata geçirilir.
Son olarak eklemek istedikleriniz ve vermek istediğiniz mesajlar var mıdır Sayın Şevkin?
Adana bizim sevdamız, Adana için her fırsatta elimizi taşın altına koymaya hazırız. Adana lobisinin oluşturulması çok önemlidir. Tüm sivil toplum örgütleriyle, demokratik kitle örgütleriyle, resmi kurumlarla birlikte hareket etmemiz gerekiyor. Lobinin oluşturulması için yakın zamanda da Sayın Valimizle de görüşme yapacağız. Bu lobinin kurulması için ne gerekiyorsa yapmaya hazırız. 
 

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER