Sökülen ahşaplar kulübe oluyor

Sökülen ahşaplar kulübe oluyor

Çukurova Mesleki Eğitim Merkezi Proje Koordinatörü Savaş Özkan, merkez olarak geliştirdikleri köpek kulübeleri projesini Gazette’ye anlattı. Gazette Gazetesi İmtiyaz Sahibi Fatma inci Gül’ün ziyaretinde, muhabirlerimizden Seher Erek’e konuşan Özkan, projeyi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın himayesinde yürütülen “Sıfır Atık Projesi” kapsamında ve Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un öğrencilere hayvan sevgisi aşılamak için hayvan sahiplenme çağrısını da göz önünde bulundurarak geliştirdiklerini söyledi. Özkan, “Sökülen ahşapları köpek kulübeleri yaparak değerlendirdik. Yaptığımız kulübeleri okullara, kamu kurum ve kuruluşlarına dağıtıyoruz” dedi.


 

İşte Savaş Özkan ile gerçekleştirdiğimiz o keyifli röportaj;

 

Köpek kulübeleri fikri nasıl doğdu hocam?

Okulumuza geçen sene yeni müdür olarak İkbal Kalın atandı. Kendisi, Olgunlaşma Enstitüsü’nün eski müdürü. O atandıktan sonra okulumuza resmen kadın eli değdi ve okulu baştan yapmaya başladı. Yeniden inşa etti. O sırada okulda bir sürü malzeme söküldü. Sökülüyor, takılıyor, boyanıyor, yapılıyor derken sökülen ahşapları değerlendirelim dedik. O sıra Milli Eğitim Bakanımız Sayın Ziya Selçuk’un, ‘’Okullarda hayvan besleyin’’ diye çağrısı vardı. Sayın Emine Erdoğan’ın da geri dönüşüm projesi vardı. Hepsini birleştirip, tek bir proje altında köpek kulübesi yapalım dedik. Öğrencilerimizle ve öğretmenlerimizle birlikte okuldaki artık boyalardan, ahşaplardan kulübeler yaptık. Toplamda 23 tane kadar köpek kulübesi yaptık ve şu anda kamu kurum ve kuruluşlarına dağıtmaya başladık. Milli Eğitim Müdürlüğüne haber verdik, ‘’köpek besleyen okullara kulübe vereceğiz’’ diye. İsteyen okullar oldu o sıra ve bir şekilde onlara ulaştırıyoruz. Gerçekten keyifli bir proje. Bize maddi açıdan herhangi yükü olmuyor. Zaten boyası bizdendi. Tahtası başka bir yerdeydi, aldık standart köpek kulübesi ölçüsünde yaptık. Her şey çizildi, yapıldı. Şu anda dağıtımını gerçekleştiriyoruz.

 

Toplamda kaç kulübeye ulaşacağınızı düşünüyorsunuz?

Sökülenlerle beraber herhalde 50 taneye ulaşırız diye düşünüyorum. Şu anda sökülen bayağı ahşap malzeme var. Onlarla beraber 50’ye ulaşırız. Tabi pandemiden dolayı gelip gitme sorunumuz var. 12. sınıftaki öğrencilerimiz okula başlıyor. Onlar geldiklerinde üretime başlarlar ama şu an 23 civarı kulübemiz var.

 

Onlar da uygulamalı ders görmüş oluyorlar değil mi?

Aynen öyle. Hem ders görmüş oluyorlar hem de sosyal sorumluluk projesinde yer almış oluyorlar. O çocuklar da işin içerisine dahil olmuş oluyor. Yani belki farkında değiller ama yaptıkları meslekleriyle bir projenin içerisine dahil oluyorlar. Onlar keyifle yapıyorlar. Standart bir şey ve hepsinin bir görevi var orada. Kimisi çatısını, kimisi ön kapağını, kimisi zeminini yapıyor derken en sonun da boyuyoruz. Bize de işin dağıtım kısmı kalıyor. Fikir bizden, üretim çocuklardan ve öğretmen arkadaşlardan. Malzeme, okulumuzdaki atık malzemeler ve geri dönüşüm malzemeleri. Güzel bir proje gerçekleştiriyoruz. Herhangi bir kurum veya kuruluştan da destek almıyoruz. Kendi başımıza yapıyoruz. Sadece geçen sene 1 Milyon Fikir Projesi vardı ve oraya bu proje ile ilgili yazdık fakat henüz bir geri dönüş olmadı, bekliyoruz. Bir şey beklediğimizden değil, sadece bilinsin istiyoruz. 


adem, adem aköl, adem aköl kimdir, Fatma inci gül, inci gül, inci, haber, gazete, gazette, manşet, gazete manşetleri, recep tayyip erdoğan, ömer çelik, adana, büyükşehir, zeydan, zeydan karalar, soner çetin, fatih Mehmet kocaispir, akif kemal akay, türkiye, meclis, siyaset, oy, sağlık, anabülten, ekonomi

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER