UGUFED Başkanı Nuran Şahin: Seçici olalım, bilgili insanlara gidelim

UGUFED Başkanı Nuran Şahin: Seçici olalım, bilgili insanlara gidelim

Gazette TV’nin yeni programı “İş’te Güzellik” bu hafta ilk kez izleyicileriyle buluştu. Gazette Gazetesi İmtiyaz Sahibi Fatma İnci Gül, Adana Kuaförler, Güzellik Salonları İşletmecileri ve Manikürcüler Odası Başkanı Hacı Emin Ünal ve Sonay Özoğul Akademi Sahibi Sonay Özoğul’un moderatörlüğünü yaptığı İş’te Güzellik’te, güzellik sektörü ve sektörün sıkıntıları paylaşılacak. İş’te Güzelliğin bu haftaki konuğu Uluslararası Güzellik Uzmanları Federasyonu (UGUFED) Başkanı Nuran Şahin oldu.


Güzellik salonlarının geçici olarak kapatılmasından dolayı sektör olarak büyük sıkıntıda olduklarını belirten Şahin, “Eğer bizim kapatmamızla Covid-19 tamamen ortadan kalkacaksa 1 ay değil, 1 yıl kapatalım. Gün çalışıp, gün yiyen meslektaşlarımız var. Ben inanıyorum ki bu konuda devletimiz bir çözüm bulacak. Seçici olalım, bilgili insanlara gidelim. Gittiğimiz yerlerin ustalık belgelerine bakarsak ve güzellik uzmanı olarak işe aldığımız arkadaşlarımızın da yeterli sertifikalarının ve eğitimlerinin olup olmadığını kontrol altına alırsak mesleğimiz anlamında hem biz müşterilerimize çok daha iyi hizmetler verebiliriz, başımız ağrımaz sıkıntı yaşamayız hem de müşterilerimiz mutlu bir şekilde hizmet alırlar” dedi.

Nuran Şahin kimdir, sizi yakından tanıyabilir miyiz?
Yaklaşık 27 yıldır güzellik sektöründeyim, kendime ait kliniğim var. Ayrıca Uluslararası Güzellik Uzmanları Federasyon (UGUFED) başkanıyım. Mesleğim ve meslektaşlarımla birlikte yol arkadaşlığı yapıyoruz.

İçişleri Bakanlığı tarafından yayımlanan kısmi kapanma genelgesiyle birlikte kuaförler ve berberler dahil edilmeyip sadece güzellik salonlarının faaliyetlerinin geçici olarak durdurulmasıyla ilgili neler söylemek istersiniz?
Öncelikle devletimizin aldığı kararlara saygımız sonsuz ama burada bir hata olduğunu düşünüyorum. Aynı meslek grubunda olmasak da aynı işlemleri yapan kuaförler, berberler ve doktorların güzellik bölümleri çalışırken sadece güzellik salonlarının kapatılmasını yanlış buluyorum. Eminim ki kendilerine göre haklı gerekçeleri vardır ama biz güzellik uzmanları olarak bu gerekçeyi merak ediyoruz, neden sadece biz? Virüs sadece bizim meslek grubumuzla yayılıyorsa ya da kişilerin temasıyla oluşuyorsa neden sadece biz kapandık? Neden halen kliniklerde güzellik bölümleri açık? Neden kuaförler ve berberler açık? Bizler de bu sebeplerden dolayı bizlere karşı adaletsiz bir davranış olduğunu düşünüyoruz. Eğer bizim kapatmamızla Covid-19 tamamen ortadan kalkacaksa 1 ay değil, 1 yıl kapatalım.
Bizim derdimiz doktorları veya kuaförleri eleştirmek değil, burada yanlış anlaşılıyoruz. Kendimizi bu alınan kararla ilgili aydınlatmaya ve kendimize göre bir çözüm yolu bulmaya çalışıyoruz. Kuaför, berber ve hekim arkadaşlarımız diyorlar ki “siz kapatıldınız diye biz de mi kapatalım?” Sanki tepkimiz kendilerineymiş gibi anlıyorlar. Bizim hiçbir meslektaşımızla sıkıntımız yok. Şu an her şeyden en önemli olan şey, sağlık. Ayrıca pandemi koşullarında maske, mesafe ve hijyen kuralları var. Bizim sektörümüzde zaten pandemi öncesinde de bu kurallar geçerliydi. Burada sadece şu sebep aklıma geliyor; biz bulaştıracağız diye değil de bizim salonlarımıza çok fazla sirkülasyon olduğu düşünüldüğü için kapattılar diye düşünüyorum.

Pandemi hayatımıza girdikten sonra iş yerlerinin kapatılmasından dolayı birkaç güzellik salonu sahibi intihar etmişti. Sektör çalışanları bu dönemde çok mu sıkıntılılar?
Gün çalışıp, gün yiyen bazı meslektaşlarımız var. Evet devlet destek veriyor bununla alakalı ama sonuçta verilen destek geri ödemeli krediler oluyor. Salonlar açılsa bile insanlar hemen koşup gitmiyorlar, yani güzellik salonu işletmecileri kendilerini kurtaracak kadar iş yapamıyorlar. Meslektaşlarımız yapmaları gereken ödemeler konusunda inanılmaz derece sıkıntılılar. Kredilerde ötelemeler yapıldı ama bu bir çözüm değil, bizim maddi desteğe ihtiyacımız var. Yayımlanan genelgeyle birlikte bizler gibi restoran, bar, kafe gibi sektörler de kapalı. Ateş düştüğü yeri yakar diye bir atasözü var ya şu an bizler için gerçekten öyle… Belki de bu kadar serzenişte olduğumuz için eleştiriliyoruzdur, salgın bir hastalık var derdiniz güzellik mi deniliyordur ama bir güzellik salonu işletmecisi yanında minimum 3 kişiyi çalıştırıyorsa ve o kişilerin evde geçindirdiği kişi sayısına bakıldığında toplumda çok ciddi bir sayıya tekabül ediyor. Ben inanıyorum ki bu konuda devletimiz bir çözüm bulacak. Tepkilerle, desteklerle herkese iş düşüyor. Tüm sıkıntılarımızda oda başkanımızın desteğini çok görüyoruz. Herkesin bir kanat altında toplanması gerekiyor. İnanıyorum ki birlik, başarı getirir. Her sektörde olduğu gibi bizim sektörümüzde de artı ve eksiler var. Ama ortak noktada eksiklerimizi tamamlayıp, negatif olan şeyleri pozitife çevirmeye çalışıp, yanlışlarımızı düzelterek ve mesleğimizi daha yerlere getirmek için birlik olmalıyız. Meslek kolları olarak birbirimize sahip çıktığımız süre içerisinde gücümüzü daha net gösterebiliriz, sesimizi daha net duyurabiliriz.

Güzellik sektörünün pandemi dışında başka sıkıntıları var mı?
Tabi büyük sıkıntılarımız var. Herkes işini yapmalı, herkes kendi mesleğine sahip çıkmalı bana göre. Güzellik uzmanları hakkı olmayan işlemleri yapmamalı. Doktorlar ellerine çantalarını alıp güzellik merkezlerini dolaşıp botoks veya dolgu yapmamalı. Kuaförler lazer epilasyon yapmamalı. Yani herkes kendi mesleğinin çizgilerini çok iyi bilirse eğer önümüze konulan pastayı eşit şekilde paylaşıp yiyebiliriz. Sürekli oda kayıtları yapılması ve ruhsat alınması konusunda çağrı yapıyoruz. Ayrıca evde çalışanlar var. Ev ev gezip ağda, cilt bakımı, protez tırnak vs. yapanlar var. Güzellik salonlarıyla ilgili çıkan kötü haberlere baktığımızda; “sahte güzellik salonu, sahte doktor, sahte merkez” gibi başlıklar çıkıyor ama bu haberlerden “güzellik salonu, güzellik merkezi” diye bahsediliyor. Oysa ki yanlışı yapan kişi veya çalışan. Hacı Emin başkanımızla beraber, belgesi olmayan işlemleri yapan iş yerleriyle ilgili bir çalışma hazırlamıştık, tüm dilekçelerimiz hazır ama pandemi var diye ertelemiştik. Şu dönemde de yapacağımız bir şey yok çünkü yapılacak olanları sonuca götüremeyiz.

Güzellik salonlarında hangi işlemler yasak?
Aslında herhangi bir yasağımız yokken insanların yaptıkları hatalı işlemler sonucu yasaklar ortaya çıkıyor. Bilgiye, eğitime çok ihtiyacımız var. Başka meslek dallarındaki insanların mezun olduktan sonra uzun süre staj zorunlulukları var. Ama bizim mesleğimizde bir günlük eğitimle veya sınavla güzellik uzmanı olunabiliyor. Daha çok eğitim alıp, yeterli bilgiye sahip olduktan sonra mesleğe başlanmalı. Güzellik salonları iş yeri açma mevzuatında neleri kullanıp neleri kullanmayacağımız çok net bir şekilde yazıyor. İsmi tıbbi işlemleri andıran her şey yasak. Örneğin; dermapen işlemi yasak ama yasa gereği dermapen cihazını 0,5’e kadar kullanma hakkımız var. Bir diğer örnek; G5 işlemi dersek yasak ama vakum terapi sistemi dersek yasak değil. Ayrıca medikal cilt bakımında kullanılan solüsyonlarla alakalı bir sıkıntı var. Asit oranlarına bağlı olarak cilde hasar verecek yüksek oranlı solüsyonlar kullanımı yasak ama yüzde 20-30’ların altında kullanılırsa yasak değil.

IPL cihazıyla ilgili sorunlar nedir?
Dermatoloji Derneği ve Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanlarının verdiği bir dava sonucunda IPL yasası gereği IPL cihazı kullanma hakkımız iptal edildi. Bununla alakalı çalışmalarımız devam ediyor. Hatta bu hafta, firmalıların bu konunun davasının geri talebiyle alakalı ve İstanbul oda başkanımız Ayşe Aydın’ın Ankara’daki vereceği davayla alakalı umarım olumlu bir sonuca döner.

Son olarak eklemek istedikleriniz var mı?
Seçici olalım, bilgili insanlara gidelim. Gittiğimiz yerlerin ustalık belgelerine bakarsak ve güzellik uzmanı olarak işe aldığımız arkadaşlarımızın da yeterli sertifikalarının ve eğitimlerinin olup olmadığını kontrol altına alırsak mesleğimiz anlamında hem biz müşterilerimize çok daha iyi hizmetler verebiliriz, başımız ağrımaz sıkıntı yaşamayız hem de müşterilerimiz mutlu bir şekilde hizmet alırlar. Beni programınızda ağırladığınız çok teşekkür ediyorum. Umarım güzel şeyleri konuşmak adına güzel, sağlıklı, huzurlu günlerde tekrar bir araya geliriz.

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER