“Üyelerimizin haklarını korumak için her türlü desteğe varız”

“Üyelerimizin haklarını korumak için her türlü desteğe varız”

Gazette Gazetesi İmtiyaz Sahibi Fatma İnci Gül’ün hazırlayıp sunduğu “İnci Gül ile Biz Bize”nin bu haftaki canlı yayın konuğu Kuaförler Güzellik Salonu İşletmecileri ve Manikürcüler Odası Başkanı Hacı Emin Ünal oldu.

Pandeminin sektör üzerinde yarattığı etkilerin ve merdiven altı iş yerlerinden dolayı yaşanan sorunların konuşulduğu programda Ünal, “Güzellik salonları, berberler ve kuaförler hep birlikte mağdur oldular. Çocuklarına bez alacak parası olmayan arkadaşlarımız oldu. Müşterilerimizi uyarmak istiyorum, ruhsatı, oda kaydı, ustalık belgesi olmayan iş yerlerine gitmeyin. Pandemiden dolayı bu durumun üzerine gidemedik ama dilekçelerimizi vereceğiz, bir denetleme yapılacak. Üyelerimizin haklarını korumak için kim olursa olsun ayrım yapmadan denetleyeceğiz. Bu konuda belediyelerden de destek bekliyoruz” dedi.

Biliyorsunuz pandemi sürecinden geçiyoruz ve birçok sektör zarar gördü. Bunların bir kısmı da kuaförler ve güzellik salonları oldu. Mağdur olan sektörler arasında ilk sırada güzellik salonları geliyor değil mi?
Güzellik salonları, berberler ve kuaförler hep birlikte mağdur oldular. İşyeri sahiplerinin yanında bir sürü elemanlar çalışıyor, onlar da mağdur oldular. Allah devletimize zeval vermesin, yeterli olmasa da destek sağladılar. Şu ana kadar esnafa toplamda 7 bin lira verildi. Kira yardımı çok fazla yapılamadı, çünkü çoğu kişi resmi kiracı olarak görünmüyorlardı, elden ödeme yapıyorlardı. Ama resmi kiracı olanlar yarımdan faydalanabildi. Güzellik salonlarının koşulları biraz daha farklı olduğu için onlar daha çok etkilendiler.

1,5 yıldır devam eden pandemi süresince iş yerleriniz toplam ne kadar kapalı kaldı?
İlk dönem 60 güne yakın, sonrasında 1 ay kapatıldık. Bizim sektörümüzde “gümüş ve altın” olarak tabir ettiğimiz cumartesi ve pazar günlerini sayarsak ve düğünlerin olmamasını da ele alırsak, çok kaybımız var.

İş yerlerinin kapalı olduğu süreçlerde ne yaptınız, nasıl yaşamaya devam ettiniz?
Ciddi yatırımlar yaparak yeni iş yeri açan arkadaşlarımız oldu, ciddi borçlar yaparak işini devam ettirmeye çalışan arkadaşlarımız vardı ve pandemiye yakalandılar. Bizler sanatkârız, yapabileceğimiz başka bir işimiz yok. Müşteri gelmezse, iş yerlerimiz kapalı olursa yapabileceğimiz başka bir işimiz yok. Mağdur olan çok fazla arkadaşımız oldu. Neden esnafa destek çıkmadılar hayretle bakıyoruz. Çocuklarına bez alacak parası olmayan arkadaşlarımız vardı. Yardımdan gelecek bin lira küçümseniyor ama o bin lira birçok kişiye hayat verdi. Bu süreçte yerel yönetim olan belediyelerimizden beklentilerimiz oldu, Ramazan ayında bile yardım yapmadılar. Bir tek Sarıçam Belediyesinden destek gördük. Ayrıca Yüreğir Belediyesi hijyen kitleri dağıttı. Özellikle büyükşehir belediyesinden beklerdim. Bu süreçte “Adana gibi olmalıydık” ama olmadı. Bizlerden üye listesi istendi, verdik ama hiçbir çalışma yapılmadı. Ben üyelerim adına söylemeliyim ki bu durumdan dolayı mustaribiz. Bir nebze de olsa destek çıksalardı, ellerindeki büyük fırsatı kaçırmış olmazlardı. Çünkü önümüzde bir seçim süreci var.

Normal zamanda bile hijyen kurallarına uyan güzellik salonlarının, tam kapanmanın öncesinde kapanmasını doğru buldunuz mu?
Bizler zaten hijyen kurallarına uyuyorduk, pandemiden dolayı daha da kurallara uyuyoruz. “Hijyen Belgesi” en çok bizler tarafından kullanılıyor. Birçok malzememiz tek kullanımlık. Belediyeler iş yerlerimizi ilaçlamaya çok gelmediler, bizler müşterilerimizi çekmek için kendimiz ilaçlama yaptık. Büyükşehir belediyesinden bir kere geldiler, onda da iş yerlerimizi kirletip, dağıtıp gittiler. Adana’da Covid’e yakalanan kuaför çıkmadı bile. Bir defa erkek berberinde çıktı, ona da müşterisinden bulaşmış. Bizim müşterilerimiz hem randevu ile geliyorlar hem de sınırlı sayıda alıp, hijyen kurallarını uyguluyoruz.

Uzun süre bu sektörün kapanması vatandaşın, müşterinin kafasında korku yaratmadı mı?
Tabi korku hepimizde olduğu gibi, bize gelecek olan müşterilerimizde de oldu. Kapıdan girerken tedirgin oldukları yüzlerinden çok belli oluyordu. Gelmeyenlere kırılmadık, aksine yardımcı olduk çünkü bir noktadan sonra kazancı düşünmüyorsunuz. Ama iş yerlerimizi açıp, kaçak bir şekilde çalışmadık, kurallara uyduk. Hiçbir cezaya maruz kalan meslektaşımız olmadı.

Haziran ayı normalleşme tedbirlerinden sonra, kuaför ve güzellik sektöründe bir iyileşme yaşandı mı?

Henüz tam oldu diyemeyiz. Geçen gün birden fazla şubesi, kalabalık ekibi ve cirosu yüksek olan bir arkadaşla görüştüm, “Çalışmaya çalışıyoruz” dedi. En basiti bu arkadaşımız büyük bir istihdam sağlamış durumda, yani ekonomiye büyük bir destek. Ama henüz durumumuz çok iyi değil.

Vatandaşın kafasındaki bu olumsuz düşünceyi nasıl yıkabiliriz?
Öncelikle ülkemiz rahata ermeli. Pandeminin başından bu yana eski sayın valimiz Mahmut Demirtaş, şu anki sayın valimiz Sayın Süleyman Elban sayesinde Adana bu konuda çok iyi başa çıktı. İl Ticaret Müdürümüz Sayın Adnan Ekiz çok güzel tutumlar sergiledi. Pandeminin son bulması halkımıza bağlı, çok dikkatli olmalılar. Bizler nasıl ki bir müşterimiz geldiğinde onlara ve ailesine bulaşmamasına dikkat ediyorsak, onlar da aynısını düşünmeliler, sorumlu olmalılar. İnşallah iyi olacak diyoruz.

Bu olumsuzlukları kaldırmak için işletmeler ne yapmalı?
İşletmeler, her zaman ki gibi hijyen kurallarına uymaya devam etmeliler. Üzerimize düşen sorumluluklar var, bunların hepsini yapmamız lazım. Müşterileri mutlu etmeli, onların bizlere güvenmelerini sağlamamız lazım. Buradan sizin aracılığınızla tekrardan söyleyelim; temiz olup hijyene dikkat edelim, sosyal mesafe ve maske kurallarına dikkat edelim. Covid-19 ciddi bir hastalık, rahatlamayalım. Aşılama konusunda da devletimiz baya yol kat etti. Sıra bizlere de geldi. İnsanlarla birebir temastayız bu yüzden çok iyi oldu. Bizim sektörümüzde iş yerlerimiz her sabah ve akşam temizlenir. Pandemiden sonra sürekli havalandırıyoruz. Maske, dezenfektan, koltuklar arası mesafe, galoş, randevu kurallarının hepsini uyguladığımız takdirde hiçbir sorun kalmıyor. Tüm bu kurallar da bizde mevcut. Müşterilerimiz veli nimetimizdir, onlar olmaz biz ve sanatımız olmaz.

Kuaförler Güzellik Salonu İşletmecileri ve Manikürcüler Odası Başkanı olarak siz üyelerinizi denetliyor musunuz?
Bizim denetleme yetkimiz olmadı ama valilik koordinasyonunda yer aldık, birlikte hareket ettik. Birebir denetleme yapmadık yani. Ama bize internet üzerinden gelen şikayetler üzerine uyarı yaptığımız üyelerimiz oldu.

Pandeminin unutturduğu merdiven altı iş yerleri konusuna gelecek olursak, hijyen kurallarına uymadan her türlü hizmetin verildiği iş yerlerinden bahseder misiniz?
Ben bu konudan dolayı çok mustaribim. Bu konuyla alakalı belediyelere dilekçe veriyorum. Belediyeler benim adıma yazılmış olan dilekçeyle birlikte denetlemeye gidiyorlar ve benim adımı vererekten denetim yapıyorlar. Üyem olsun veya olmasın, o kişilere karşı beni ihbar etmiş gibi oluyorlar. Bunu yapmaları çok yanlış, bizler sonuçta bir meslek grubunu temsil eden ve seçimle başa gelen kişileriz. Merdiven altı iş yerleriyle ilgili çalışmalarımız çok fazla var. Benim yanıma 2 tane zabıta verilse Adana’yı baştan aşağı dolaşır, denetlerim. Buradan müşterilerimizi uyarmak istiyorum, ruhsatı olmayan, oda kaydı olmayan, ustalık belgesi olmayan iş yerlerine gitmeyin. Pandemiden dolayı bu durumun üzerine gidemedik ama dilekçelerimizi vereceğiz, bir denetleme yapılacak. Üyelerimizin haklarını korumak için kim olursa olsun ayrım yapmadan denetleyeceğiz. Bu konuda belediyelerden de destek bekliyoruz.

Son olarak vatandaşa ve üyelerinize vermek istediğiniz mesajınız var mı?
Gazette ailesi olarak her zaman yanımızdasınız, ilginiz için teşekkür ederim. Adana’da her noktada varız. İnsanlar mesleklerini ustadan öğrenip gelsinler. Bu mesleğe sadece popüler olduğu için alakası olmayan kişiler para bağlamasınlar. Üyelerime bu yaşadığımız sıkıntı süreçten dolayı geçmiş olsun diyorum, inşallah daha da güzel olacak. Biz bir aileyiz, tüm meslektaşlarıma başarılar diliyorum.

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER