Adanalı sporcular Şehir Hastanesi ile daha sağlıklı

Adanalı sporcular Şehir Hastanesi ile daha sağlıklı

Kentte Spor Hekimliği alanında tek kurum olan Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi Spor Hekimliği Birimi’nde Uzm. Dr. Mustafa Yolcu ve Uzm. Dr. Hakan Bozdoğan, spor fizyoterapistleri ile birlikte görev yapıyor. Birimde spor yaralanmalarının tanı ve tedavisi, sporcuların sezon öncesi tıbbi durumlarının değerlendirilmesi ve sağlık raporlarının verilmesi, sporcu beslenmesi, destekleyici  vitamin mineral takviyelerinin düzenlenmesi, performans analizleri, sağlıklı bireyler ile obezite, şeker hastalığı, hipertansiyon, astım gibi kronik hastalığı olanlara bireye özgü egzersiz programlarının düzenlenmesi  konularında sağlık hizmeti  veriliyor.

HABER MERKEZİ-Klinikte sporculara gerekli hallerde enjeksiyon ve PRP uygulamaları yapılıyor. Ayrıca bel ağrısı, boyun ağrısı, diz ağrısı, ayak bileği ağrısı, omuz ağrısı ile başvuran hastalara proloterapi, nöralterapi, mezoterapi, ozon, akupunktur gibi tamamlayıcı tıp uygulamaları gerçekleştiriliyor. Topuk dikeni, tenisçi dirseği ve tendinitlerde şok dalga (ESWT) uygulamaları başarıyla yapılıyor. Birimde bulunan izokinetik sistem ile vücuttaki kas gruplarının gücü bilgisayarlı sistem ile ölçülerek analiz edildikten sonra, zayıf olan kas grubu kuvvetlendiriliyor. Bu sistem, denge sistemi ile birlikte spor cerrahisi geçirmiş bireylerin rehabilitasyonunda önemli rol oynuyor.

 

SPOR YARALANMALARINDA İLK BAŞVURU YERİ OLMALI

Spor hekimliği uzmanlığının tıp eğitimi sonrası tıpta uzmanlık tüzüğüne göre dört yılda tamamlanan ana dal uzmanlığı olduğunu belirten Uzm. Dr. Mustafa Yolcu, Türkiye’de son yıllarda sporla uğraşan kişi sayısı arttıkça daha bilinir hale geldiğini vurguladı. Uzm. Dr. Yolcu şöyle konuştu: “Spor hekimliği poliklinikleri acil müdahale gerektirmeyen spor yaralanmalarının ilk başvuru yeri, acil müdahalesi tamamlanmış yaralanmalarının ise sonraki adresi olmalıdır. Çünkü yaralanmış sporcunun kısa sürede sahalara dönebilmesi için erken rehabilitasyon programlarının hazırlanması, iyileşme olmasına rağmen tekrar zorlu spor aktivitelerine dönebilme kriterlerinin değerlendirilmesi gibi birçok konu normal bireylerden farklı olup ileri uzmanlık alanı gerektirmektedir. Biz güçlü bir ekip olarak Adana ve çevresinde sporculara, spor yaşamlarının sağlıklı şekilde devam etmesi için hizmet vermeye devam edeceğiz.”

 

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER