‘Aşılar kanser hastalarında güvenle kullanılabilir’

‘Aşılar kanser hastalarında güvenle kullanılabilir’

Türk Kanser Araştırma ve Savaş Kurumu Derneği Adana Şube Başkanı ve Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi Tıbbi Onkoloji Kliniği Öğretim Üyesi Prof. Dr. Timuçin Çil, kanser hastalarında aşının nasıl uygulanacağını anlattı. Ölü aşıların yıllardır kanser hastalarında güvenle kullanıldığını belirten Prof. Dr. Çil, “Türkiye’de kullanılan Sinovac aşısı bir ölü virüs aşıdır ve kanser hastaları için güvenle kullanılabilir” dedi.

Prof. Dr. Çil, “Kanser hastalarının aşılama sürecinde hastaların hangi tedaviler ile tedavi edildikleri çok önemli bir unsurdur. Ayrıca Covid-19’a karşı geliştirilen aşılardan hangisinin kanser hastaları için en uygun aşı tipi olduğu konusu tartışılması gereken ana iki konudur. Bugüne kadar tüm dünyada kullanım onayı alan 2 aşı tipinin öne çıktığını biliyoruz. Bunlardan ilki bir mRNA aşısı olan Biontech-Pfizer tarafından geliştirilen ve Moderna aşılarıdır. İkinci aşı cansız virüs aşı olan Sinovac aşısıdır. Ayrıca Oxford-Astra Zeneka tarafından bir vektör kullanılarak geliştirilen aşı da özellikle Avrupa’da bazı sınırlı ülkede kullanılmaya başlanmıştır. Bu aşılar içerisinde Biontech-Pfizer aşısının yeni bir aşı teknolojisi ile geliştirildiği ve Faz III yüzde 3 kanser hastasının bulunduğu çalışmasında etkinliğini gösterdiğini biliyoruz. Sinovac aşısı ise cansız bir virüs aşısı olup grip aşısı gibi bir aşı tipidir. Ölü aşıların yıllardır kanser hastalarında güvenle kullanıldığını biliyoruz” diye konuştu.

“AŞILARI GÜVENLE KULLANABİLİRİZ”

Kanser hastalarının tedavi süreçlerinin aktif tedavi alan hastalar, tedavilerini tamamlamış sadece takip edilen hastalar ve tanı almış ancak tedavileri henüz başlamamış hastalar olarak üç ana grupta toplandığını dile getiren Çil, ‘’Amerikan Kanser Derneği, Avrupa Tıbbi Onkoloji Derneği ve Türk Tıbbi Onkoloji Derneği önerileri doğrultusunda aktif tedavi alan hastalar; Cerrahi, radyoterapi veya sistemik tedaviler; kemoterapi, akıllı ilaçlar, immunterapi ve hormonal tedavi seçeneklerinin birini veya birden fazlası ile tedavi ediliyor olabilir.  Kanser ameliyatı uygulanacak hastalarda aşılama: Kanser ameliyatından birkaç gün öncesinde veya kanser ameliyatından birkaç gün sonra Covid-19 aşılması güvenle uygulanabilir. Radyoterapi tedavisi uygulanan hastalar; aşı güvenle uygulanabilir. Kemoterapi uygulanan hastalar; Hastayı takip eden tıbbi onkoloğun görüşü alınarak özellikle kan değerleri uygun ise güvenle aşılanabilir. Akıllı ilaçlar, immunoterapi ve hormonal tedavi uygulanan hastalar kendisini takip eden tıbbi onkoloğun görüşü alınarak güvenle aşılanabilir. Kan kanseri olan hastalar; kan değerleri normal sınırlarda olduğu ve hastayı takip eden onkoloğun görüşü alınarak uygun zamanda güvende aşılanabilir. Kemik iliği nakli olan hastalar; nakil yapıldıktan sonra 3 ay süresince beklemeleri gerekebilir ancak bu bekleme süreci ve aşılama hastayı takip eden hematolog veya tıbbi onkolog tarafından karar verilmelidir. Tedavilerini tamamlamış sadece takip edilen hastalar; takip sürecinde olan hiçbir tedavi almayan hastalar aşı sıraları geldiğinde hemen aşılanmalıdır. Tanı almış ancak tedavileri henüz başlamamış hastalar; bu hastalar tanı almış ve aşı sıraları gelmiş ise kanser tedavisi başlamadan aşılanabilir. Aşı sıraları gelmemiş ise kanser tedavisi süreci içerisinde hastayı takip eden tıbbi onkoloğun görüşü doğrultusunda uygun zamanda aşılanabilir. Sonuç olarak; Türkiye’de kullanılan Sinovac aşısı bir ölü virüs aşıdır ve kanser hastaları için güvenle kullanılabilir. Ayrıca yakın zamanda Türkiye’de kullanılması planlanan bir mRNA aşısı olan Biontech-Pfizer aşısı da tüm dünyaca kabul gören kılavuzların önerisi doğrultusunda kanser hastalarında güvenle kullanılabilir” ifadelerini kullandı.

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER