Astım ve alerji hastalarına iyi haber

Astım ve alerji hastalarına iyi haber

Tarım ve Orman Bakanlığı Meteoroloji Genel Müdürlüğü, Ankara Üniversitesi ile önemli bir işbirliği yaptı. İki kurum arasında imzalanan işbirliği protokolüne göre, polen alerjisi yaşayan milyonlarca insan için ‘erken uyarı sistemi’ devreye konulacak. Böylelikle astım ve alerji hastaları için tahmini günlük polen riski hesaplanmış olacak.

Ankara Üniversitesi ile Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü (TAGEM) arasında yapılan 'Akademik ve Ar-Ge İş Birliği Protokolü' ve yine Ankara Üniversitesi ile Meteoroloji Genel Müdürlüğü arasında yapılan 'Atmosferik Alerjik Polen Gözlem, Tahmin ve Uyarılar Konusunda İş Birliği Protokolü' imza törenine katılan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli de, burada yaptığı konuşmada, "İş birliği protokolü kapsamında, Ankara Üniversitesi'ne sunulacak meteorolojik tahminlerle, üniversite tarafından Ankara için üretilecek polen tahmin ve uyarılarına katkı sağlanacaktır. Haftalık polen örnekleri, Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden gün içerisinde periyodik olarak alınacak hava tahminleri ile Meteoroloji Genel Müdürlüğü ve Ankara Üniversitesi tarafından geliştirilen karar destek sistemi yardımıyla değerlendirilecektir. Polenlere karşı günlük ve saatlik uyarılarımızı yapacağız. Böylece, astım ve alerji hastaları için tahmini günlük polen riski hesaplanacak, gün içinde etkilenme zamanı verilerek polen alerjisine karşı erken uyarı yapılacak ve vatandaşlarımızın tedbir almaları sağlanacaktır.

Bakanlık olarak, tarımsal Ar-Ge anlamında, 48 araştırma enstitüsü, 200 bin dekar arazi, 300 laboratuvar, 2 binden fazlası akademik seviyede olmak üzere toplam 7 bin personel ile hem ülkemize hem de bulunduğumuz coğrafyaya hizmet veriyoruz. Ar-Ge noktasında üniversitelerimiz ile iş birliği bizim için oldukça önemli. Bu güçlü araştırma altyapımız ve kadromuzla, bitkisel üretimden hayvancılığa, gıda teknolojilerinden hastalık ve zararlı kontrolüne, ekonomik analizlerden akıllı tarıma kadar, daha iyisini, daha verimlisini ve daha kalitelisini üreticimize sunmak için özel sektör, TÜBİTAK ve üniversitelerimizle birlikte gece gündüz çalışıyoruz" dedi.

 

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER