CHP’li Bulut: Eczaneler aşıya yetişemiyor

CHP’li Bulut: Eczaneler aşıya yetişemiyor

HABER MERKEZİ- Koronavirüs salgını ile birlikte yurttaş sonbaharı beklemeden zatürre ve grip aşısı olmak için sıraya girdi. Eczaneler aşı talebine yetişemiyor. CHP Adana Milletvekili, eczacı Burhanettin Bulut, aşıya yoğun bir talep olduğunu, tedarikte sorun yaşandığına dikkat çekti. Bulut, Sağlık Bakanlığı’nın plansızlığını eleştirerek, aşı adedinin acilen artırılmasını istedi.

CHP Adana Milletvekili, eczacı Burhanettin Bulut, eczanelerin yurttaşın zatürre ve grip aşısı talebine yetişemediklerini söyledi. Koronavirüs nedeniyle enfekte olan kişi sayısının her geçen gün arttığını kaydeden Bulut, sonbaharın gelmesiyle birlikte grip ve zatürre hastalıklarında da artış yaşanacağına dikkat çekti. Bu hastalıklardan korunmanın yolunun aşıdan geçtiğini anlatan Bulut hem tanı karışıklığının yaşanmaması hem de bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi açısından aşının önemini vurguladı. Bulut, Covid-19 enfeksiyonu bakımından yüksek risk grubunda bulunan 65 yaş üstündeki kişiler, akciğer, kalp, böbrek, şeker hastalığı bulunanlar için aşının önemli olduğunu kaydetti.

“TEDARİKTE SORUN VAR”

Bulut, Covid-19 nedeniyle yurttaşların aşıya yoğun bir talep gösterdiğini, yoğunluk ve tedarikteki sorun nedeniyle özellikle kronik hastalığı olanların bu aşıları yaptırmakta güçlük çekeceğini bildirdi. Zatüree ve grip aşısının toplam fiyatının 400 TL’nin üzerinde olduğunu kaydeden Bulut, “Covid-19 ile grip benzer semptomlar gösteriyor. Vatandaşlar aşının pahalı olup olmadığına aldırmadan, eczanelerde sıraya girdi. Bir an önce sonbahar gelmeden aşı olmak istiyorlar. Hastaneler koronavirüs nedeniyle zaten doluluk oranında ulaştı. Aşının tedarik edilmesi Covid-19 ile tanı karışıklığı yaşanmaması ve hastanelerin doluluk oranının azaltılması açısından da çok önemli” dedi.

“ADEDİ HEMEN ARTIRIN”

Sağlık Bakanlığı’nın plansızlığını eleştiren Bulut, “Pandemi sürecinde sonbaharda aşıya talebin yoğun olacağı bu kadar açıkken, Bilim Kurulu mutlaka grip ve zatürre aşısı olmayı önerirken, şimdiden bu krizin yaşanması kabul edilemez. Sipariş edilen aşı adedi zaman kaybedilmeden artırılmalıdır” diye konuştu.

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER