Çulhaoğlu’ndan sağlıkçılara destek

Çulhaoğlu’ndan sağlıkçılara destek

HABER MERKEZİ- İYİ Parti Adana Milletvekili Metanet Çulhaoğlu, “İktidar, sağlık kahramanlarımız için bütün sorumluluklarını yerine getirmeli ve çalışma koşullarını düzeltmelidir” dedi.

İYİ Partili Çulhaoğlu, “Hekimlerimizin ve sağlık çalışanlarımızın güvenli, sağlıklı çalışma ve yaşam koşullarını fazlası ile hak ettiklerini başından beri savunagelmişimdir. Sağlık Bakanlığı’ndan COVID-19 nedeniyle bugüne kadar testi pozitif çıkan, yoğun bakıma yatırılan, ilaç tedavisiyle birlikte, evinde izolasyona ayrılan, COVID-19 hastalığı nedeniyle yaşamını kaybeden bütün sağlık çalışanlarının verilerinin tüm gerçekliği ile halkımızdan saklanmadan açıklaması gerekmektedir. Bir hekim olarak ettiğimiz yemine sadık kalmalı ve siyaseti öncelemeden hayatın gerçeklerini milletimiz ile paylaşabilmeli, ona göre gardımızı almalıyız. Bu nedenle önleyici sağlık hizmetlerinin önemine bir kez daha değinmek istiyor ve sağlık kahramanlarımızın isteklerine kulak verilmesini istiyorum. COVID-19 hastalığının bütün sağlık çalışanları için meslek hastalığı olarak kabul edilmesini, düzenlemenin geriye dönük olarak da geçerli olmasını, görevleri esnasında bu hastalığa yakalanıp vefat edenlerin şehit sayılmalarını İYİ Parti olarak Türkiye Büyük Millet Meclisinde soru önergesi ve Kanun Teklifi ile gündeme getirdik. Tabii olarak muhalefetten gelen bu olumlu isteği iktidar anında reddetti. 7/24 görev yapan, hasta sayılarının azalmayıp gittikçe arttığı bu günlerde mesai kavramı olmadan görev yapan kahraman sağlıkçılarımızın maaşlarında ciddi bir iyileştirme yapılması gerekmektedir. Özel sağlık kuruluşlarının hizmet sunumunda uygulanan KDV oranı yüzde 8’den yüzde 1’e düşürülmeli, özel sağlık kuruluşunda çalışan personele kısa çalışma ödeneği adı altında verilen desteğin kısa çalışma olup olmadığına bakılmaksızın devam ettirilmesi sağlanmalı, pandemi süresince bunlara prim desteği sağlanmalıdır. Özel sektör çalışanı hekimlerimize de Bağ-Kur prim desteği verilmelidir” diye konuştu.

“SAĞLIKÇILARIMIZ İÇİN RİSK OLUŞTURUYOR”

Çulhaoğlu, “Yine pandemi nedeni ile iş yoğunlukları gittikçe artan ve tükenmişlik sendromu ile karşı karşıya kalan kahramanlarımızın sosyal yaşamlarının kolaylaştırmalarının sağlanması,-kafalarının rahat olması için bu emekçilerimize bakımevi, kreş ve anaokulu düzenlemesinin her yerde biran önce hayata geçirilmesi, işe geliş ve gidişlerinde ulaşımın ücretsiz olması, kendisini ve toplumu riske atmayacak biçimde güvenli ortamda çalışmalarının sağlanması, sağlık çalışanlarına rutin olarak haftada bir PCR ile tarama testi uygulanması, PCR (+) olan sağlık çalışanlarının başta ailesi olmak üzere, temas ettikleri herkese rutin bir hizmet olarak test yapılması, hastaneye yatış ve ilaç tedavisi endikasyonu olmayan PCR (+) teması olan sağlık çalışanları ücretli izinli sayılmalı, sağlık kuruluşlarındaki çalışan birimlerinin eksiklerinin giderilmesi ve görev alanlarında aktif faaliyette bulunabilmelerinin önündeki engeller öncelikle kaldırılmalı, sağlık kurum ve kuruluşlarında çalışanların tümüne parasız olarak grip aşısı uygulanmalı, Halk Sağlığı açısından Kronik hastalığı, immün yetmezliği, gebeler ve emzirenler Covid-19 hastaları veya temaslılarının bulunduğu birimlerde görevlendirilmemeli, görevli olanların yerleri en kısa sürede değiştirilmelidir. Hepimizin bildiği üzere uzun çalışma saatleri sağlık çalışanları için fiziksel ve mental bir risk oluşturmaktadır. Bu nedenle, Covid-19 hastalarıyla ilgili birimlerde görevli sağlık çalışanlarının çalışma süresi günlük 6 saati geçmemelidir” ifadelerini kullandı.

“DAHA VERİMLİ HİZMET EDEBİLECEKLERDİR”

Çulhaoğlu, konuşmasının devamında şu ifadelere yer verdi:

“Sağlık çalışanları mesleki görev, yetki, uzmanlık alanı ve deneyimlerine göre uygun istihdam edilmeli, filyasyon görevlendirmelerinde bu alanda mesleki yetkinliği olmayanlar görevlendirilmemelidir. COVID-19 hastalarına hizmet veren tüm sağlık birimlerinin fiziki koşulları pandemi özelliklerine göre düzenlenmeli, sağlık çalışanlarına gerekli olan uygun nitelikteki kişisel koruyucu ekipmanlar yeterli sayıda ve hemen temin edilmelidir. Bunlar yapıldığı takdirde kahramanlarımızın moral ve motivasyonları yüksek olacak, halkımıza pandemi süresince daha verimli hizmet edebileceklerdir. Canımızı emanet ettiğimiz sağlık çalışanları için bunların yapılması hiçte zor olmasa gerek. Sağlık Bakanı ve ülkemizi idare edenleri aklı selime davet ediyor, ilk bakanlar kurulu toplantısında bu hususların gündeme getirilmesini ve hayata geçirilmesini çalışanlarımız adına talep ediyorum. Bir kişi ile danışman ve atadıklarının ülkemizi idare edemeyecekleri, eksiklikleri ve yanlışları iyice anlaşılmıştır. Milletimizi ayrımcılık ve kutuplaştırmadan bir an önce kurtarmalı, milleti adına denetim yapan parlamentomuzu güçlü kılmalıyız. Eşit temsil hakkı herkesin hakkıdır. Bu yüzden iyileştirilmiş ve güçlendirilmiş parlamenter sistemin önemini bir kez daha dikkatlerinize sunuyorum.”

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER