Sakız Çiğnemek Hastalıklara Neden Oluyor

Sakız Çiğneyenler Yandı! Hastalık yaptığı ortaya çıktı

Sakız Çiğneyenler Yandı! Hastalık yaptığı ortaya çıktı

Sakız çiğnemenin kilo aldırmadığı ve oldukça sağlıklı olduğu bilinir. Özellikle diş ve çene sağlığı için sıklıkla tavsiye edilen sakızlar, bazı sağlık problemlerinin temel sebepleri arasında yatıyor. 


Sakızlar, bazen ferahlatıcı bir tat için tercih edilirken bazen de alışkanlık nedeniyle günlük tüketimin sık olduğu ürünler arasında yer alıyor. Genel olarak sakızların yutulmadığı sürece sağlıklı olduğu düşünülse de, son araştırmalar sakız çiğnemenin bazı sağlık sorunlarına neden olabileceğini gösteriyor.
ASİT SALGISINI ARTTIRIYOR
Çeşitli aromalarla ve boyutlarla sunulan sakızlar, ağız ve diş sağlığını korumanın yanı sıra farklı tat deneyimleri de sunabilirken, bazı sakızların sindirim sistemi üzerinde olumsuz etkilere neden olduğu ortaya çıktı. Sakız çiğneme sırasında vücutta asit salgısının artması, asit seviyelerinin yükselmesine ve bu durumun olumsuz etkilere yol açmasına neden olabilir.
KALP SAĞLIĞINI ETKİLİYOR
Özellikle bazı sakızlarda bulunan 'mannitol' maddesi sindirim sistemi ve kalp sağlığını olumsuz etkileyebilir. Sakız çiğneme alışkanlığı olanların, sakızı yutmak yerine çıkarmalarının mide sağlığı açısından önemli olduğu belirtiliyor.
 

DİĞER HABERLER