Yeni normalleşme süreci ne zaman başlayacak?

Yeni normalleşme süreci ne zaman başlayacak?

Sağlık Bakanlığı'ndan gelen bilgilere göre, huzurevleri ve bakımevlerinde kalanlar ile buradaki personelin aşılanmasına da başlandı. Türk Eczacılar Birliği ise eczane çalışanlarının da randevu alarak aşı olabileceğini duyurdu. Yeni parti aşıların gelmesi, klinik çalışmaların tamamlanması ve diğer gruplara aşılamanın şubat ayının ikinci yarısından önce mümkün olmayacağı öngörülüyor. Yetkililer aşı konusunda tereddütlerin büyük ölçüde giderildiği, zorunlu olmamasına rağmen sürecin normal işleyeceği görüşünde. Aşının yapılan kişiyi korumasının yanı sıra, dışarıya yaydığı virüs yükünün de azalmasının, bulaştırıcılık düzeyini düşüreceği ifade ediliyor. Buna göre mart ayının ikinci yarısından itibaren kuralların yumuşatılabileceği, sonbahar döneminde virüsün kış gribi haline dönebileceği iddia ediliyor.

Tüm bu gelişmelerle birlikte yeni normalleşmeye ne zaman gidileceği de merak konusu oldu.

Sağlık Bakanlığı, sağlıkçılara yönelik yasakları kaldırmaya başladı. Bakanlık tarafından yayımlanan yazıda yıllık izin, ücretsiz izin, şua izni ve emeklilik işlemleri yasağının kaldırıldığı belirtildi.

Sokağa çıkma yasağına ilişkin saatlerin de daraltılabileceği konuşuluyor. Cumartesi-pazar günü uygulanan sokağa çıkma kısıtlamaları en azından gündüz saatlerini kapsamayacak. Hafta içi ise kısıtlama saatlerinin de 21.00’den 23.00’e çıkarılabileceği belirtiliyor.

Bir süre sonra Sağlık Bakanlığı hastanelerinde normal hasta da kabul edilebileceği gibi ertelenen ameliyat ve tedavilere de yeniden başlanabilecek. Mart ayından itibaren okulların ikinci yarı yılında yüzyüze eğitime geçmesi de tartışılan konular arasında. Lokanta ve kafelerin belli kurallarla açılabileceği, buralara HES koduyla girilmesine ilişkin yeni düzenlemeler yapılabileceği de öne sürülüyor.

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER