“20 yıldır alnımız ak, başımız dik şekilde yürüyoruz”

“20 yıldır alnımız ak, başımız dik şekilde yürüyoruz”

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, "20 yılın muhasebesini yaptığımızda maalesef bir konuda başarısız kaldığımızı görüyoruz. Evet, tüm çabalarımıza, tüm emeklerimize rağmen, ülkemizdeki bu büyük dönüşümden, muhalefetin de nasiplenmesini sağlayamadık." dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Çukurova Üniversitesi Kongre Merkezi'nde düzenlenen AK Parti Adana Genişletilmiş İl Danışma Toplantısı'nda konuştu.

Bakanlıkların, Valiliğin ve diğer kurumların Adana'ya kazandırdığı kamu yatırımlarının resmi açılışlarını yaptıklarını hatırlatan Erdoğan, "Tek seferde toplam yatırım bedeli 4 milyar lirayı bulan eser, hizmet ve projeyi Adanalı kardeşlerimizin istifadesine sunduk. Ardından tarımı ve sanayisi yanında mutfağıyla da tüm dünyada meşhur olan Adana'mızın lezzet festivalinin açılış programına iştirak ettik, 5. Uluslararası Adana Lezzet Festivali'nde Adana'nın o eşsiz ve zengin yemek kültürünü bir kez daha yakından görme fırsatı bulduk." ifadelerini kullandı.

İl Danışma Toplantısı'nın ardından Çukurova Üniversitesine geçerek, üniversiteye kazandırılan yeni eserlerin açılışını yapacaklarını, sonrasında da gençlerle bir araya geleceklerini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle devam etti:

"Gençlerimizle bir araya gelerek hem onları dinleyecek hem hasbihal edecek hem de gençlerimizin coşkusuna ortak olacağız. Adana'mızın güzelliğine, güzellik katacak tüm yatırımların şimdiden şehrimiz ve siz Adanalı kardeşlerimiz için hayırlı olmasını diliyorum. Bu eserlerin inşasına katkı sunan, destek veren, işçisinden, mühendisine, özel sektör kuruluşlarımızdan resmi kurumlarımıza kadar herkese şahsım ve milletim adına teşekkür ediyorum.

Kıymetli dava ve yol arkadaşlarım, AK Parti olarak Türk siyasetindeki 20'nci yılımızı Hükümette de 19'uncu yılımızı geride bıraktık. Kefenimizi giyerek çıktığımız bu kutlu yolda, tam 20 yıldır alnımız ak, başımız dik bir şekilde yürüyoruz. Türkiye'nin 81 vilayetinde, her bir ilçesinde, her bir mahallesinde, köyünde, yaylasında, eserlerimiz var, yatırımlarımız var. vatan toprağının 780 bin kilometrekaresinde 84 milyonun her biri için hayata geçirdiğimiz projelerimiz var, hizmetlerimiz var. Daha önemlisi Türkiye'nin geleceğine dair hayallerimiz, hedeflerimiz var."

Halihazırda millete umut veren, gençlere umut aşılayan, ülkenin yarınlarına dair vizyonu olan yegane partinin AK Parti ve Cumhur İttifakı olduğunu vurgulayan Erdoğan, "AK Parti ve Cumhur İttifakı'nı diğerlerinden ayıran temel vasfı da budur. Biz, siyaseti muhalefet gibi ikbal kapısı olarak değil millete ve memlekete hizmet kapısı olarak gören, meseleye böyle yaklaşan bir kadroyuz." dedi.

Şair Erdem Bayazıt'ın "Sana, Bana, Vatanıma, Ülkemin İnsanlarına Dair" şiirinden bir mısra okuyan Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları belirtti:

"Kuruluşumuzdan itibaren daima milletimize karşı dürüst olduk, samimi olduk, hasbi ve harbi davrandık. Kürsülerde milletimize verdiğimiz sözleri, sorumluluk makamına gelince unutanlardan hiçbir zaman olmadık. Meydanlarda ne söylemişsek, millet yetki verince bahanelerin arkasına sığınmadan sözlerimizi hayata geçirmeye çalıştık. Kimseye iftira atmadık, kimseye kara çalmadık. AK Parti'nin AK siyasetine yalan lekesinin bulaşmasına izin vermedik. Muhalefet çamur siyasetiyle, yalan siyasetiyle, iftira siyasetiyle milleti ve gündemi meşgul ederken, biz hep yaptıklarımızdan ve yapacaklarımızdan bahsettik.

AK Parti, ilk günden itibaren icraatlarıyla milletimizin hayat standardını yükseltirken, dürüstlüğüyle, siyasetin kalitesini artırmıştır. Popülist söylemlere, özellikle tevessül etmeyerek, Türk siyasetine yeni bir eşik kazandırdık. Milletimizin siyaset kurumuna yeniden güvenmesinin arka planında AK Parti'nin sözünün eri bir parti olması vardır. Türk demokrasisi güçlenmişse vesayet, milli irade karşısında gerilemişse AK Parti'nin azimli mücadelesi sayesindedir."

AK Parti ve Cumhur İttifakı olarak elde ettikleri başarılardan gurur duyduklarını belirten Erdoğan, "Cumhurla Cumhuriyeti buluşturduğumuz, devletle millet kucaklaşmasını yeniden sağladığımız için iftihar ediyoruz. Rabbimize, bizlere bu aziz millete hizmet etme şerefi bahşettiği için sonsuz hamdediyoruz." dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 20 yılın muhasebesini yaptıklarında bir konuda başarısız kaldıklarını bildirerek, şunları kaydetti:

"20 yılın muhasebesini yaptığımızda maalesef bir konuda başarısız kaldığımızı görüyoruz. Evet, tüm çabalarımıza, tüm emeklerimize rağmen, ülkemizdeki bu büyük dönüşümden, muhalefetin de nasiplenmesini sağlayamadık. Dünyada taşlar yerinden oynarken, Türkiye'de statüko değişirken ne yazık ki muhalefet kendini güncellemeyi başaramadı. Türk siyaseti yeni bir yöne evrilmişken CHP'nin başını çektiği muhalefet, hala ideoloji, kimlikler ve korkular üzerine siyaset yapmayı tercih etti.

Muhalefet eski Türkiye'nin kötü alışkanlıklarından, eski Türkiye'de siyaset yapmanın konforundan kendisini bir türlü kurtaramadı. Muhalefetin nasıl derin bir siyasi bunalım yaşadığını, salgın döneminde bir kez daha gördük. Son bir asrın en büyük sağlık krizi karşısında ilk günden itibaren muhalefet partileri akla, bilime, gerçeğe uygun hiçbir politika geliştirmedi."

Muhalefetin salgın sürecinde tek bir teklif bile getirmediğini söyleyen Erdoğan, "Türkiye'nin bu salgın sürecini çok daha başarılı bir şekilde yönetmesini sağlayacak tek bir teklif dahi getirmediler, tam tersine öyle konularla gündeme geldiler ki hem kendilerini rezil ettiler hem de temsil ettikleri insanları gülünç duruma düşürdüler." dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Kılıçdaroğlu'nun 'israf' dediği, 'boş yatırım' diye sürekli kötülediği şehir hastanelerimiz, salgın sürecinde milletimizin şifa kapısı oldu. Muhalefetin engellemek için gece gündüz uğraştığı bu sağlık yatırımları, tüm dünyada salgınla mücadelede örnek gösterilen kurumlara dönüştü." dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nu "Türkiye'nin açık ara en fazla gaf yapan, en çok pot kıran siyasetçisi" olarak tanımlayan Erdoğan, burada da zirveyi kimseye bırakmadığını söyledi.

Erdoğan, Kılıçdaroğlu'nun Adana Büyükşehir Belediyesinin 1000 yataklı sahra hastanesi yaptırdığı yönündeki sözlerini eleştirerek, şöyle konuştu:

"Kardeşlerim, şehir hastanelerimize alternatif olarak sunduğu Adana Sahra Hastanesi Projesi, hiç şüphesiz bu dönemin en trajikomik hadiselerinden biridir. Böyle bir hastane var mı Adana'da? Bu nasıl bir yalandır ya. 'Biz şöyle hastane yaptık' diyor. Önünü arkasını araştırmadan televizyon ekranlarına söylediği her söz gibi bu da Kılıçdaroğlu'nun ayağına dolandı. Milletimize sahra hastanesi diye pazarladığı yerin bir yatak bir de tabeladan ibaret, koca bir hangar olduğu ortaya çıktı.

Peki bu skandal karşısında CHP Genel Başkanı, Adana'dan ve Adanalı kardeşlerimden özür diledi mi? Elbette hayır. CHP Genel Başkanı, millet canının derdindeyken tamamen hayal mahsulü projeler üzerinden umut tacirliği yaptığı için utandı mı? Tabii ki hayır. Nasıl daha önceki gaflarında ve skandallarında hiç yüzü kızarmadıysa bunda da utanmadı, hicap duymadı. Hiçbir şey olmamış gibi yalan ve iftira furyasına yenilerini eklemeye devam etti. Oysa Kılıçdaroğlu'nun 'israf' dediği, 'boş yatırım' diye sürekli kötülediği şehir hastanelerimiz, salgın sürecinde milletimizin şifa kapısı oldu. Muhalefetin engellemek için gece gündüz uğraştığı bu sağlık yatırımları, tüm dünyada salgınla mücadelede örnek gösterilen kurumlara dönüştü."

Adana Şehir Hastanesi'nde vatandaşlara kesintisiz ve kaliteli sağlık hizmeti sunarak bu süreçte çok önemli bir rol üstlendiklerini belirten Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Hizmete girdiğinden bu yana 9 buçuk milyon ayaktan muayene kabulü Adana Şehir Hastanemizde gerçekleşti. Bay Kemal, şehir hastanesi budur bu, yalanla dolanla olmaz. Gelirsin İstanbul'a, Çam ve Sakura'yı görürsün, Atatürk Havalimanı'ndakini görürsün. Aynı şekilde Anadolu yakasındakini görürsün ve bunlar, 1006 odalı iki hastane, 45 günde bunları inşa ettik. Bunların, 18'er ameliyathanesi var. Ya sen bizimle aşık atabilir misin? Aynı dönemde 350 bin hastamız yatarak tedavi hizmeti alırken yine hastanemizde, Adana'yı söylüyorum, 27 bin 500 adet önemli ameliyat yapıldı."

Erdoğan, sadece şehir hastaneleri örneğinin bile muhalefet ile AK Parti arasındaki derin vizyon ve zihniyet farkını ortaya koymada yeterli olduğunu belirterek, hizmet etmenin ve eser üretmenin önce nasip sonra gönül işi olduğunu söyledi.

"Onlar yalan söyler, biz yaparız." diyen Erdoğan, milletini sevmeyenin, millete meftun olmayanın hizmette gözü olmayacağını, kendi insanının derdini dert edinmeyenin de projeyle, eserle ve yatırımla işi olmadığını ifade etti.

Erdoğan, şöyle konuştu:

"CHP'nin elini attığı her işte çuvallamasının tek sebebi, kendilerine emanet edilecek üç koyunu bile güdemeyecek kadar beceriksiz olmalarıdır. Sosyal Sigortalar Kurumunun hastanelerini iflas ettiren adam bu değil mi, SSK'yı batıran bu değil mi ya? Buna nasıl geleceksin de bunları teslim edeceksin? CHP, takoz siyasetinin kurumsallaşmış, ete kemiğe bürünmüş halidir. Milletin felaketinden medet uman, milletin acısını fırsata çevirmeye çalışan bir anlayışın ülkemize yapabileceği hiçbir katkı yoktur. Bunun için Allah milletimizi CHP zihniyetinin eline düşürmesin diyorum."

Karşılarındaki bu tablonun 2023 ve 2024'e giden süreçte yüklerini daha da ağırlaştırdığını vurgulayan Erdoğan, "Ülkemizin son 20 yılına damga vuran bir kadro olarak, 2023 hedeflerinden başlayarak 2053 ve 2071 vizyonlarını da yine biz hayata geçireceğiz. Bunun için bir taraftan kendi bünyemizi kuvvetlendirirken diğer taraftan da milletimizle olan gönül bağımızı tahkim etmemiz gerekiyor." diye konuştu.

Ana kademe, kadın ve gençlik kolları ile birlikte "Durmak yok yola devam" sözünü yineleyen Erdoğan, katılımcılara şöyle seslendi:

"Gönül seferberliği diye başlattığımız üye kampanyamıza olan yoğun ilgi milletimizin de bizimle aynı hissiyatı taşıdığını gösteriyor. Partimizin üye sayısı ne oldu biliyor musunuz? 11 buçuk milyona yaklaşarak, tarihimizin en yüksek rakamına ulaştı. Peki ana muhalefetin değil, hepsini toplayın böyle bir üye kaydı var mı? Yok, onlar nal topluyor nal. Ama bu teşkilat, Allah'ın izniyle üye kaydında rekor üstüne rekor kırıyor. Her yıl bir milyon yeni üye hedefiyle milletimizle olan gönül bağımızı sürekli daha ileri taşımayı hedefliyoruz."

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yeni üye seferberliği kampanyasında Adana teşkilatının başarılarını takdirle takip ettiklerini belirterek, Adana teşkilatının son bir ayda çoğu gençlerden ve kadınlardan oluşan 17 bin yeni üyeyi partiye kazandırarak tüm Türkiye'ye örnek olduğunu aktardı.

Böylece Adana'daki toplam seçmen sayısının yüzde 25'ini üyeleri yaparak, önemli bir eşiği daha geçtiklerini vurgulayan Erdoğan, bu başarıda katkısı ve payı olan tüm yol arkadaşlarını tebrik etti.

Erdoğan, şunları kaydetti:

"Sizlerden hem üye çalışmasında hem de sahadaki diğer faaliyetlerinizde vitesi biraz daha yükseltmenizi bekliyorum. Teşkilat eğitimleriyle, vatandaş ziyaretleriyle, yeni üye seferberliğiyle kapı kapı dolaşarak, partimizi sürekli aktif ve canlı tutmanız gerekiyor. Her zaman dava arkadaşlarıma hatırlatıyorum, bizim kimseyi dışlama, dışarda bırakma gibi bir lüksümüz yoktur. Bize tevazu yakışır tevazu, gurur ve kibir asla. Ve karşımda bir gurur kitlesi yok karşımda bir tevazu kitlesi var. Üye sayısı itibarıyla Türkiye'nin en büyük siyasi partisi olan AK Parti'de millet ve memleket sevdalısı herkese yer vardır. Kalbi Türkiye için çarpan tüm vatandaşlarımıza kapımız ardında kadar açıktır, buyursunlar gelsinler."

2023'e giderken bir taraftan yeni yüzlerle kadrolarını güçlendireceklerini diğer taraftan da mevcut arkadaşlarıyla bağlarını sağlamlaştıracaklarını söyleyen Erdoğan, AK Parti'den bir üye değil, tek bir çakıl taşının dahi kopartılmasına müsaade etmeyeceklerini ifade etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları kaydetti:

"Bilhassa bir dönem beraber çalıştığımız, davamıza hizmet etmiş, ancak teşkilattan ayağı kesilmiş arkadaşlarımıza ulaşıp, şayet varsa kırgınları gidererek, yeniden kadromuza katmanın çabası içinde olacağız. AK Parti ve Cumhur İttifakı, üstat Necip Fazıl'ın deyimiyle pekleşe pekleşe büyümeye devam edecektir. Rabbim yar ve yardımcımız olsun diyorum. Adana teşkilatımıza güveniyor, Adana'nın bizi mahcup etmeyeceğini çok iyi biliyorum."

Genişletilmiş İl Danışma Toplantısı'nın hayırlara vesile olmasını dileyen Erdoğan, kuruluşundan bugüne kadar Adana teşkilatının farklı kademelerinde görev alanlara teşekkür etti, darı bekaya irtihal eden yol ve dava arkadaşlarını rahmetle andı. AA


 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER