Bir annenin dramı Mecliste

Bir annenin dramı Mecliste

Adanalı anne Sakine Tillioğlu’nun ‘evlat’ mücadelesi Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) gündemine taşındı. 2011 yılında Türk asıllı Alman vatandaşı Mehmet Tillioğlu ile evlenen ancak ilgisizlik, bakımsızlık ve şiddet iddiasıyla Almanya'da doğan kızı Almina Zara Tillioğlu henüz iki yaşındayken 2016 yılında Türkiye'ye gelen Adanalı anne Sakine Tillioğlu, kızının elinden alınma korkusuyla yaşıyor. Adanalı annenin dramını meclise taşıyan CHP Adana Milletvekili Dr. Müzeyyen Şevkin, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın yanıtlaması istemiyle soru önergesi sundu.

Almanya'da bulunan aile mahkemesine eşinin açtığı dava sonucunda her iki ülke arasındaki anlaşmaya göre mahkemenin çocuğun doğum yeri olan ülkeye iadesine karar verdiğini, ancak kendilerinin de karara itiraz ederek dosyası temyize gönderdiklerini ve bunun sonucunu beklediklerini bildiren Sakine Tillioğlu, gazetelere yansıyan haberlere göre evlendiğinden bu yana eşinden şiddet gördüğünü ve Türkiye'ye getirdiği çocuğunun kendisini istediğini belirtiyor.
“ANNE-KIZIN MUTLULUĞU DİKKATE ALINMIYOR”
CHP’li Dr. Şevkin, mahkeme kararıyla evlerine gelen pedagogların raporlarına göre küçük kız çocuğu Amina Zara’nın annesinin yanında mutlu olduğuna dair görüntüler bulunduğuna dikkat çekti.
Anne Tillioğlu’nun kızının 2 yaşına kadar Almanya’da, son 4 yıldır da Türkiye’de, Adana’da yaşadığını, burada okula gittiğini, çevresinin de Adana’da olduğunu ifade ettiğini, çocuğunun Alman makamlarına teslim edildiği takdirde işsiz babanın çocuğa gerektiği şekilde bakamayacağını ve ilgi gösteremeyeceğini vurguladığını anımsatan Dr. Şevkin, anne Tillioğlu’nun, ayrıca çocuğun Almanya’ya döndüğü takdirde ilaç kullanan, hiçbir işte çalışmayan babanın ilgisizliği nedeniyle yetiştirme yurduna gönderileceğini ve ardından herhangi bir aileye evlatlık olarak verileceği endişesini taşıdığını dile getirdi.
SORULAR…
Dr. Şevkin, tüm bu nedenlerle Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay tarafından şu sorulara yanıt verilmesini istedi:
Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nden yardım ve destek bekleyen annenin feryadı  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından duyulmuş mudur? Duyulmuşsa gerekli incelemeler yapılacak mıdır?
Kızı Almina Zara Tililoğlu’ndan ayrılmak istemeyen anne Sakine Tillioğlu’nun Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan’a yazdığı mektupla ilgili bilginiz mevcut mudur? Mektuplar Erdoğan ailesine ulaştırılmış mıdır?
Türkiye’de Sakine Tillioğlu ile aynı kaderi paylaşan başka anneler var mıdır?
Sakine Tillioğlu davasında olduğu gibi dava süreci devam eden veya davası sona eren ancak Türkiye’de kalmak istemesine rağmen Almanya’ya dönen başka çocuklar var mıdır? Varsa 2010-2020 yılları arasındaki çocuk sayısı kaçtır?
 Davaları devam eden çocukların mutlu oldukları Türkiye yerine başka ülkelere gönderilmemesi adına Cumhurbaşkanlığı ve Cumhurbaşkanı Yardımcılığı ile Adalet Bakanlığı nezdinde yeni bir çalışma yapılması düşünülmekte midir?

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER